Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Wzrost wegetatywny

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Roślina rośnie w fazie wzrostu wegetatywnego gdy fotoperiod - długość dnia - jest ustawiona na 18/6 lub 24/0 -> czyli 18 godzin światła i 6 godzin nocy,teraz roślina rozwija się najszybciej. Czas trwania fazy wegetatywnej jest uzależniony od dwóch czynników: wysokości szafy i odmiany. Czym szafa jest niższa tym faza wzrostu wegetatywnego będzie krótsza.

Przy bardzo niskich szafkach rezygnuje się w ogóle ze wzrostu wegetatywnego. W tej fazie zalecana skorelowana temperatura widmowa oświetlenia to 4.200K przy której temu rośliny rosną bardziej zwarte oraz silniej się rozkrzewiają. Jeżeli zastosujemy źródło światła z mniejszą temperaturą widma np. 2.200K-2.700K niema co się przejmować najwyżej krzaczki trochę bardziej się wyciągną.

  • Indyjki(indica) po przestawieniu fotoperiodu na 12/12 -> przyrastają jeszcze o około 20 - 30 cm
  • Sativy(sativa) po przestawieniu fotoperiodu na 12/12 -> przyrastają jeszcze o około 30-70 cm

W wypadku uprawy zewnętrznej - czas trwania wzrostu wegetatywnego jest uzależniony od odmiany - jest to związane ze zróżnicowaną reakcją odmian na długość dnia - patrz: osobny art -> Cykl życia konopi.

Konopie jako roślina dnia krótkiego zaczynają kwitnąć gdy dzień jest krótszy od pewnej charakterystycznej dla danej odmiany wartości. Jednakże w pierwszym okresie wzrostu zaraz po skiełkowaniu konopie nie są wrażliwe na zmianę fotoperiodu | nazywa się to: basic vegetative phase (BVP)| - czas ten jest także charakterystyczny dla odmiany | nie identyczny dla wszystkich| - dlatego nawet jeśli się od razu startuje po skiełkowaniu na fotoperiodzie 12/12 - rośliny nigdy nie zakwitają od razu. patrz także Kwitnienie