Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Wysokoprężna lampa sodowa

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
budowa lampy HPS
Zmiany podstawowych parametrów lampy sodowej przy odchyleniach napięcia zasilania od wartości znamionowej. wykres pochodzi z [[1]]

Wysokoprężna lampa hps jest wyładowczym źródłem światła, w którym promieniowanie emitowane jest dzięki zachodzącego w ceramicznym jarzniku wyładowaniu w parach sodu pod wysokim ciśnieniem.

Tak samo jak wszystkie wyładowcze źródła światła, wymagają do pracy specjalnego układu stabilizującego. Lampy WLS maja wysoką skuteczność świetlną i są najpowszechniej stosowanym źródłem światła przy uprawie.

Lampy HPS wytwarzają światło o skorelowanej temp widmowej 2000 K, która postrzegana jest jako żółto-złocista lub pomarańczowa. Ich skuteczność świetlna wynosi 68 - 150 lm/W przy czym wyższe skuteczności świetlne osiągają lampy o większej mocy.

Patrz także:Oświetlenie informator dla początkujących oraz Podstawowe informacje o oświetleniu lub dział na forum Oświetlenie

Zasilanie lamp HPS]

Tak jak wszystkie lampy wyładowcze HPS wymaga specjalnego układu zapłonowo-stabilizującego. Nadal najpowszechniej stosowane są klasyczne magnetyczne stateczniki uzupełnione o konieczny zapłonnik, ale coraz powszechniejsza stają się ich elektroniczne zamienniki, które pozwalają nie tylko zwiększyć trwałość lamp, ale także umożliwiają osiąganie wyższych strumieni świetlnych, niektóre nawet mają możliwość "puszczenia" lampy na wyższych niż znamionowe parametrach. Tak zwany "bost" etc.

Lampy sodowe bardzo mocno reagują na zmiany napięcia zasilania, jego zmniejszenie 10% powoduje obniżenie strumienia świetlnego o 20%. Tak samo jest w wypadku jego zwiększenia, ale powoduje to przy okazji wzrost temperatury jarznika co odbija się na trwałości lampy.

Z tego powodu nie powinno się używać do lamp HPS układów przeznaczonych do lamp o innej mocy -> patrz temat na forum -> [[2]].

Widmo Lamp Sodowych

--- do edycji i zmian ---