Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Wyrób olejku przy pomocy butanu

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Olejek haszyszowy

Bezpieczeństwo

Butan jest wysoce łatwopalny, więc wszystkie czynności należy wykonać pod sprawnym wyciągiem lub na dworze. Musisz posiadać ochronę na oczy i rękawice w której będziesz trzymał rurę. Zapalenie się butanu może skończyć się cielesnym zranieniem, a nawet śmiercią.

Butan

Występuje w dwóch formach izomerycznych: liniowy n-butan oraz rozgałęziony izobutan (metylopropan). Izobutanu jest tańszy, bardziej toksyczny i niebezpieczny niż n-Butan. Zalecany do poniższej procedury jest n-butan. Dopuszczalna czystości swego gazu wynosi do 15ppm zanieczyszczeń. Sprawdź na opakowaniu produktu czy spełnia on wymagania.

Próba lustra i nosa

Weź szkiełko zegarkowe i opryskaj je dużą ilością gazu, który zamierzasz użyć. Jeżeli po odparowaniu na lustrze został biały ślad gaz jest niewłaściwy do poniższej procedury.

Warto także sprawdzić czy przypadkiem gaz nie ma dziwnego paskudnego zapachu, ponieważ trafia się, że gaz jest nawaniany. | trudno w sumie tego nie zauważyć :) | Nawanianie stosowane jest dla bezpieczeństwa użytkowników dlatego, że stwarzajacy duże niebezpieczeństwo eksplozji gaz jest bezwonny. Najczęściej dotyczy to gazu ziemnego w instalacji gazowej - ale czasem i gaz zapaliczek pomimo tego, że czysty butan jest zupełnie bezwonny cuchnie. Jeśli zapach ma lekko ropopochodną nutę pochodzić może od zawartych w płynnym gazie innych mniej lotnych węglowodorów, które nie są problemem. Ale gdy przypomina to zgniliznę - smród jaj - typowy smrodek gazu z kuchenki - może być spowodowane dodatkiem substancji nawaniającej - np: silnie toksycznego tetrahydrotiofenu, którego obrzydliwy smród jest przenikliwy i nie łatwo wietrzeje. Takiego gazu także nie należy stosować.

Materiał Roślinny

Aby uzyskać jak najlepszy olej musisz użyć jak najlepszych topów rośliny ładnych i wysuszonych. Jeżeli użyjesz ładnie pachnących szczytów twój olejek po wyciągnięciu też przyjmie ten zapach. Potrzeba około 400ml gazu dla każdych 25 gram szczytów.

Ilość Materiału Ilość butanu Uzyskasz olejku
25g dobrej jakości topy 300ml 3-6g
25g średniej jakości topy 250ml 2-4g
25g słabej jakości topy 225ml 2-3g
25g liście 225ml 1-3g


Tuba do ekstrakcji

Rurka nie powinna być szersza niż 1,5" |38 mm| . Preferowane są rurki wykonane ze stali albo grubego szkła. Możesz także używać rurek z miedzi, ale powinno się czyścić ją dokładnie przed każdym użyciem. Unikaj plastikowych, mosiężnych i innych stalowych rurek, gdyż produkt w ten sposób otrzymany jest zanieczyszczony i szkodliwy dla zdrowia.

|Kom: edycyjny -> Uwaga - opinia o szkodliwości : czy zanieczyszczeniach jest - nieco naciągana - I imo - z powodzeniem można używać rurek wykonanych ze zwykłej węglowej stali - typowych "czarnych" lub cynkowanych rur gazowych czy wodnych 1.5 cala, ze szwem czy bez jak kto woli - Oczywiście razem z nagwintowanymi złączkami -Wszystko bez trudu do zakupienia w marketach budowlanych, często w niewielkich odcinkach - nagwintowane z dwu stron. Rura + złącza i zaślepki + wiertarka i wiertła : i jest sprzęt. Warto oczywiście rury takie przed użyciem bardzo dokładnie wyczyścić - przede wszystkim zmyć z nich "smary".

Rury plastikowe - najłatwiej dostępne - Rury pcv - także ujdą w tłoku : choć w ich wypadku istnieje możliwość dostania się do ekstraktu minimalnych ilości plastyfikatorów używanych jako dodatek do PCV

Rury mosiężne czy wykonane z dowolnego innego stopu miedzi - imo należy traktować identycznie jak każde inne metalowe - nie ma naprawdę żadnych powodów aby były bardziej toksyczne od miedzianych ;) |

Zauważyłem, że tania, stalowa pipetka po małych modyfikacjach bardzo dobrze się do tego nadaje. Można z niej otrzymać 2.5-3g olejku z 14g dobrych topów i 100-130g butanu.

Niektórzy dołączają do tuby zawór aby utrzymać butan w środku aby wydłużyć jego kontakt z materiałem roślinnym w celu zwiększenia skuteczności ekstraktacje, ale w ten sposób w większym stopniu ekstrahuje się także barwniki roślinne.

Ja używam 2/22 cm stalową pipetkę z nakręcaną górną częścią z małą dziurką na dyszę butli z butanem. Użyj wiertarki by zrobić 0,27cm dziurkę. Zostaw dolną część otwartą, tutaj przymocowany będzie papierowy, wypukły filtr do kawy i stalowa siateczka kiedy tubę wypełnimy materiałem roślinnym. Użyj objemkę zaciskową aby przymocować filtr do tuby.

Jako pojemnik zbiorczy użyj żaroodporne naczynie (np. takie do pieczenia ciast). Unikaj metalowych pojemników gdyż mogą wytworzyć iskrę, co byłoby fatalne w skutkach. Jeśli chcesz możesz spróbować, lecz nie polecam.

Ekstraktacja

Ekstrakcja olejku haszyszowego

Upewnij się, że twój materiał roślinny (liście, łodygi czy topy) jest bardzo suchy, im suchszy tym lepszy. Jeśli chcesz czysty "miodowy" olejek lecz w mniejszej ilości, włóż cały materiał nie fatygując go wcześniej (nie krusząc, łamiąc itd.). Butan wydobędzie olejek wysokiej jakości z materiału roślinnego, po czym otwórz tubę, wyciągnij elementy roślinne i pokrusz materiał. Powtórz proces ekstraktacji z którego otrzymasz gorszej jakości olejek.

Im lepszy materiał początkowy tym lepszy produkt końcowy. Jeśli użyjesz męskich kwiatów lub tylko liście nie spodziewaj się świetnego olejku. Możesz również poddać ekstraktacji lekko spleśniałe topy.

Wypełnij tubę rozdrobnionym materiałem roślinnym; unikaj tworzenia się pustych przestrzeni w tubie. Ja zawsze wsypuje do tuby trochę materiału, po czym ubijam lekko i powtarzam czynność aż tuba się zapełni. Nie ubijaj towaru zbyt mocno i upewnij się , że tuba jest pełna. Jeśli nie masz wystarczająco dużo materiału roślinnego będziesz musiał znaleźć mniejszą tubę. Wolne przestrzenie pozwolą ciekłemu butanowi powiększyć swoją objętość i zmienić swój stan w gazowy, przez co zmniejszy się jego efektywność. Po zapełnieniu tuby możesz przymocować dno. Filtr do kawy sprawuje się dobrze. Obrazek pokazuje denko-stalową siateczkę z filtrem do kawy.

Znajdź jakiś sposób by usadowić tubę na stojaczkach gdyż tuba podczas procesu staje się bardzo zimna i nie będziesz w stanie ją utrzymać na długo(chyba, że użyjesz jakieś grube rękawice). Kiedy tuba jest zapełniona i gotowa już czas wziąć pojemnik zbiorczy, tubę, butan, stojaczek ewentualnie rękawice i wyjść na dwór.

To jest najbardziej niebezpieczna część procesu!

Znajdź jakieś bezpieczne, osamotnione miejsce gdzie będziesz mógł spokojnie przeprowadzić proces. Trzymaj lub usadów na stojaczku tubę nad pojemnikiem zbiorczym i umieść dyszę puszki z butanem w dziurce, którą wywierciłeś w górnej nakrywce. Wypuść cały butan do tuby, zajmie to około 30 sekund, max 1 min. Ciekły butan zacznie skapywać z dolnej części tuby do pojemnika zbiorczego. Jeśli żadna ciecz nie pojawia się i wykorzystałeś już całą zawartość puszki, może to oznaczać, że ubiłeś materiał roślinny zbyt mocno. W takim wypadku weź drugą puszkę z butanem i zacznij powoli napełniać tubę, uważaj by ciśnienie nie było zbyt duże, gdyż może rozsadzić tubę. Nie martw się, z czasem butan powinien zacząć spływać. Jeśli butan zacznie wydostawać się górną dziurką zmniejsz napływ gazu do tuby.

Kontynuuj wypełnianie tuby, aż usłyszysz, że wydostaje się jedynie gaz (usłyszysz różnice), wyrzuć zużytą butlę. Jeśli używasz do procesu więcej niż 25g użyj drugą butlę. Ja zazwyczaj używam jedną 100g butlę na 15g materiału roślinnego.

Po opróżnieniu ostatniej butli zazwyczaj pozwalam aby butan ściekał przez kilka minut, ciecz w pojemniku zbiorczym powinna mieć złotawy kolor. Może to być trudne do zauważenia.

Odparowywanie

Na miejsce zabiegu powinniśmy wziąć patelnię i termos z wrzącą wodą. To w przypadku zabiegu na zewnątrz. Cały proces zajmie nam 15-20min. Proces można również przeprowadzić wewnątrz lecz będąc całkowicie świadomym ryzyka jakie podejmujemy i przy wielkiej ostrożności. Butan może bardzo łatwo się zapalić, co może doprowadzić do pożaru. Nie pozwól by butan skraplał się na podłogę. Ja używam małego wiatraczka, który dmucha w butan nie pozwalając mu się skroplić, lecz elektryczny silnik może spowodować zapalenie butanu, więc upewnij się, że wiatraczek dmucha w butan a nie wciąga go. Umieść pojemnik zbiorczy w większym naczyniu wypełnionym gorącą wodą. Na powierzchni mieszaniny zaczną powstawać bąble. Gorąca woda w naczyniu szybko się ostudzi więc będziesz musiał ją często zmieniać dopóki mieszanina zacznie gęstnieć. Po procesie odparowywania ja na chwile wkładam olejek do zamrażarki wraz z pojemnikiem zbiorczym (nie przelewaj jeszcze olejku). Zalecam wcześniej zrobić jeszcze jedno ogrzewanie gorącą wodą by upewnić się, że cały butan wyparował.

Uważaj by nie przegrzać olejku, nie ogrzewaj go zbyt długo. Im dłużej będziesz go ogrzewał tym ciemniejszym się stanie. Kiedy na powierzchni olejku przestaną ukazywać się bąble wtedy zazwyczaj jest już gotowy, nie trzeba dłużej go ogrzewać. W olejku mogą ukazywać się bąbelki kiedy przypalimy go ogniem, lecz to nie za sprawą butanu. Taka już jest natura olejku. Lecz kiedy olejek zrobi się mglisty, mętny to zazwyczaj znaczy, ze jeszcze trochę butanu jest uwięzione w olejku, w takim wypadku powtórz proces ogrzewania wodą. Kiedy proces odparowywania jest już za nami możemy już spróbować naszego własnego dzieła. Jeśli pozwolisz mu się osadzić w pojemniku zbiorczym, w ciemnym miejscu, nie zapominając o przykryciu pojemnika, olejek stwardnieje i będzie można go odłupywać. Podczas ogrzewanie spowrotem stopi się.


Zbieranie i magazynowanie

Do zebrania olejku z pojemnika zbiorczego możesz użyć żyletki. Ja wkładam olejek do 5g szklanych fiolek; powinieneś je znaleźć w head shopie. Napełnienie fiolki olejkiem jest całkiem trudne i wymaga trochę wprawy. Możesz również zostawić olejek w pojemniku zbiorczym i zdrapywać go kiedy będziesz chciał sobie zapalić. Upewnij się, że zakryłeś pojemnik aby żaden kurz ani nic takiego nie dostało się do lepkiego olejku.

W zależności od kształtu pojemnika zbiorczego, wydobycie całego olejku z rogów pojemnika może być trudne. Bardzo dobrze nadaje się do tego małe narzędzie do mieszania farby, wygląda jak mały, elastyczny nożyk, jest on bardzo dobry gdyż może się wyginać i dotrzeć do każdego zakamarku naczynia. Nazwa tego narzędzia to skrobak do farb i możecie go dostać w każdym sklepie z farbami.

Olejek haszyszowy

Palnie

Ja lubię wciągać mój olejek techniką gorących noży. Weź nóż i rozgrzej go nad palnikiem. Kiedy jest już gorący weź go znad palnika i przy pomocy szpilki połóż na niego kropelkę olejku i wciągaj dymek np. przy pomocy fifki.Jeszcze jednym częstym sposobem palenia olejku jest palenie przy pomocy popiołu. Weź lufkę lub bongo i zapełnij kielich popiołem z papierosa, potem nałóż na popiół kropelkę olejku, podpal i ciągnij jakbyś normalnie palił MJ. No i cóż to już wszystko moi drodzy. Jak zrobić zajebisty olejek. Życzę szczęścia wam wszystkim i uważajcie na siebie!


Źródło: overgrow.com autor:snoofer

Przetłumaczył: Dzidek -> do pierwotnego tekstu zostały wprowadzone zmiany i w obecnej formie mniej przypomina oryginał.