Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Wentylacja

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Wentylacja to bez wątpienia kluczowy element w procesie uprawy konopi. W szczególności, w przypadku upraw indoor, dobrze funkcjonujący system wentylacji stanowi podstawę uzyskania wysokiej jakości plonów. Dzięki kontrolowaniu warunków mikroklimatu, takich jak odpowiednia temperatura, wilgotność czy cyrkulacja powietrza, rośliny są w stanie rozwijać się w optymalnych warunkach. W naszym artykule chcemy zaprezentować znaczenie wentylacji w uprawie konopi i dostarczyć praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i wdrożenia skutecznego systemu wentylacji w uprawie indoor.Prawidłowo funkcjonująca wentylacja zapewnia naszym konopiom odpowiedni klimat w pomieszczeniu uprawowym oraz brak charakterystycznego zapachu konopii w wydalanym powietrzu, który zaczyna być już wyczuwalny w 2 tygodniu wegetacji.


Optymalne warunki klimatu oraz inne wskazówki

  • Temperatura: 25-28 stopni Celsjusza.
  • Odpowiednią wentylację zapewnimy poprzez wymianę powietrza około 4-5 razy na minutę.
  • Przykład:
Namiot 80cmx80cm(0,64m2) wysokość 180cm 0,8m x 0,8m x 1,8m = 1,15m3(objętość)
1,15m3(objętość) x wymiana powietrza 4 razy na minutę x 60 (minut) = 276m3 do namiotu optymalny jest wentylator 280m3 na godzinę.
  • Wentylacja musi działać cały czas ponieważ oprócz dostarczania dwutlenku węgla i usuwanie gorącego powietrza musi również obniżać wilgotność która jest jednym z czynników rozwijania się pleśni podczas fazy kwitnienia
  • Do lamp hps zaleca się stosowanie wentylatorów innych niż komputerowe, gdyż lampy hps wydzielają ogromną ilość ciepła z którą wiatrak komputerowy sobie nie radzi.

Rodzaje systemów wentylacji w growboxie

W uprawie indoor (wewnętrznej) wyszczególniamy dwa rodzaje systemów wentylacji

Obieg otwarty

Polega na zamontowaniu wentylatora który wyciąga ciepłe powietrze z góry growboxa na zewnątrz pomieszczenia uprawowego (Wentylator musi być podłączony do filtra by osoby postronne nie wyczuły naszego małego sekretu!!!).

W zależności od rodzaju growboxa istnieje kilka sposobów na zainstalowanie wentylacji.

  • W niskich uprawach typu "mikro"(nie większych od 0.2-0.25m2)(CFL/LED) zaleca się stosowanie wiatraczków komputerowych wyciągających powietrze które w liczbie 1-2 są w stanie zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Rolę filtrów powietrza mogą pełnić 1-2 warstwy maty węglowej (mata węglowa do okapów) umocowanej do wiatraczków.UWAGA FILTRY Z MATY WĘGLOWEJ TRZEBA WYMIENIAĆ CO 1-2 MIESIĄCE !!!
  • W growboxach większych od 0,25 m2 do 1,44m2 używa się wentylatorów kanałowych lub radialnych podłączonych do filtra węglowego, którego przepustowość musi być równa lub większa od wydajności wentylatora, ponieważ w przeciwnym przypadku powietrze przeleci przez filtr bez całkowitego wyeliminowania zapachu.
  • W namiotach o metrażu większym od 1.44m2 wymagane jest zainstalowanie wentylatorów wtłaczających, ponieważ wloty powietrza(czyt.dziury w namiocie mają zbyt małą przepustowość co powoduje zassanie się ścian namiotu.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem "Jak zbudować growboxa", który z pewnością przyda się wszystkim miłośnikom uprawy konopi indoor.

Obieg zamknięty

Obieg zamknięty to system, w którym powietrze jest cyklicznie przepompowywane i filtrowane lecz nie wypompowywane poza pomieszczenie uprawowe, aby utrzymać stały poziom temperatury i wilgotności, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu roślin w warunkach uprawy indoor. W tym systemie powietrze musi być stale uzupełniane Co2, co zapewnia roślinom optymalne środowisko do wzrostu.

Rodzaje wentylatorów

Do wentylowania growboxa można wykorzystać wentylatory komputerowe o średnicach od 80 do 140 mm (napięcie 12V). Są one popularne ze względu na niską cenę. Jednak ich minusem jest mały przepływ powietrza i denerwujący, niekiedy zdradliwy hałas w najtańszych modelach. Dobrym rozwiązaniem jest kupno wentylatorów ze średniej półki cenowej, na łożyskach FDB (Fluid Dynamic Bearing, ang. dynamiczne łożysko olejowe). Polska firma SilentiumPC oferuje wentylatory oparte na łożyskach tego typu. Na aukcjach internetowych cena za model Zephyr 80mm wynosi poniżej 10zł za sztukę.

Wentylator komputerowy o średnicy 80mm

Wentylatory te są w praktyce niesłyszalne z odległości większej niż pół metra, a deklarowany przez producenta przepływ powietrza wynosi od 27,9 CFM (47,43 m3/h) w modelu o średnicy 80mm do 47 CFM (79,9 m3/h) w większym modelu 140mm. Jeżeli cisza nie jest na pierwszym miejscu, z pomocą przychodzą wentylatory z serii Mistral - od 35,87 CFM (60,98 m3/h) w modelu 80mm do 60,67 CFM (103,08 m3/h) w modelu 140mm. Są one oczywiście głośniejsze i droższe o około 1-2 zł. Z innych dobrych ofert na rynku wentylatorów komputerowych można wymienić firmę Fander (również polską) i jej flagowy model Roxo oraz zagraniczną firmę Arctic Cooling.


Wszystkie informacje na temat marek i modeli wentylatorów mają charakter czysto informacyjny, a ich źródło to długie i dokładne przeszukiwanie forów internetowych o tematyce komputerowej w poszukiwaniu wentylatorów o najlepszym stosunku jakości i głośności do ceny. Autor fragmentu tekstu nie ma żadnych powiązań z żadną z ww. firm, a celem wymienienia ich nazw jest zaoszczędzenie czasu czytających ten artykuł użytkowników. Przepływy powietrza są w praktyce mniejsze niż te podawane przez producenta.

Skutki niesprawnej wentylacji

  • Wilgoć skraplająca się na ścianach growboksa może powodować zwarcia w układzie elektrycznym i pojawianie się pleśni nie tylko na szafie, ale również na roślinach.
  • Zbyt wysoka temperatura jest niewskazana - powoduje większe zapotrzebowanie na wodę, dwutlenek węgla i sole mineralne, a może nawet przypalić nasze rośliny.
wentylator łazienkowy
wentylator kanałowy

Artykuł powiązany Tłumiki akustyczne

Korekta: Karmelka