Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Pielęgnacja sadzonek konopi - od pierwszych dni życia do zdrowych roślin

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Pierwsze dni życia konopi (Indoor)

Pierwsze dni życia w uprawie konopi po jej wykiełkowaniu są bardzo ważne. Należy więc się odpowiednio przygotować i wyposażyć.

Pierwsze dni to czas, w którym roślina ustanawia swoje podstawy i zaczyna się rozwijać. To właśnie w tym okresie następuje intensywny wzrost i formowanie się systemu korzeniowego, liści i pędów. Aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać, ważne jest odpowiednie jej pielęgnowanie i dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. W tym artykule omówimy bliżej, co należy zrobić podczas pierwszych dni życia konopi.

Podlewanie młodych konopi

Podlewanie konopi indyjskiej.jpg

Gdy mamy już odpowiednią mieszankę gleby, odpowiednie pH, oświetlenie, wilgotność oraz temperaturę w growboxie i oczywiście wysadzony kiełek (pamiętajcie kiełkiem do dołu) podlewamy to małą ilością wody, aby tylko "nawilżyć" glebę (można do tego zakupić pipetę i polewać kilka mm3 wody naokoło kiełka, żeby ziemia była wilgotna). Po wyjściu kiełka na powierzchnię, wielu growerów zadaje sobie pytanie - kiedy znowu podlać? Jest to bardzo proste-najlepiej włożyć palec do gleby na głębokość około 2cm. Gdy będzie sucha należy podlać, aż woda zacznie spływać dolnymi dziurkami donicy. (Można także użyć Metody Ważenia Donicy, która opisana jest tutaj: "Kiedy należy podlewać konopie" Wodę należy lać powoli. Istnieje teoria, że roślinkę lepiej jest przesuszyć niż przelać, ponieważ gdy jest przelana, to korzenie nie mają czym oddychać, więc nie należy zbytnio przesadzać z podlewaniem. Jest to bardzo ważne! Gdy roślina jest przelana, liście zawsze żółkną i opadają na dół, wtedy należy przystopować z podlewaniem na kilka dni, aż rośliny dojdą do siebie. Natomiast gdy rośliny są przesuszone, listki także opadają w dół, a końcówki mają podwinięte w górę, są także wysuszone, szorstkie i kruche. Wtedy roślinkę należy obficie podlać, oraz zadbać o większą wilgotność w boxie. Podczas wzrostu rośliny, wilgotność ma wynosić około 80%, podczas rozwoju kwiatostanów u rośliny, max 30%. Gdy by było więcej, to na kwiatostanach pojawiałaby się pleśń, której nie należy palić, ponieważ jest bardzo niezdrowa. Zobacz pytania i odpowiedzi na temat podlewania na forum klikając tutaj

Nawożenie młodych roślin, a raczej jego brak

IMG 2657.JPG

Rośliny zaczynamy nawozić najwcześniej w 14 dniu wzrostu. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Nawożenie, jak wiadomo, da nam większy plon w przyszłości, roślinki będą ładne i zdrowe.
Tak więc do wzrostu rośliny potrzebny jest azot, mniej potas i fosfor, aczkolwiek te dwa pierwiastki potrzebne są roślinie przy kwitnięciu.
Musimy zastanowić się, czy chcemy założyć uprawę organiczną, czy mineralną, organiczne nawozy są produkowane naturalnie, dzięki niej nie będziemy mieć chemii w kwiatostanach, plony będą miały bardzo ładny zapach i smak.
Natomiast uprawa mineralna może nam dać większe plony, jednak szczyty będą "nafaszerowane" chemią, niektórym przez to po prostu nie smakują topy.


Przykładowe nawozy do uprawy organicznej w fazie wegetatywnej:

 • Biohumus(ważne żeby sprawdzić czy rzeczywiście jest "organiczny", a nie "organiczno-mineralny" - EkoDarPol jest okej)
 • BioBizz Grow (do małych upraw w zupełności wystarczy ich "Try Pack" - kompletny zestaw nawozów w dobrej cenie)
 • Alga Grow od Plagronu (są "biologiczne", ale nie "mineralne")
 • BioCanna Grow (organiczna seria Canny)

Więcej informacji o nawozach i preparatach znajdziesz na forum w dziale preparaty https://forum.haszysz.com/forums/preparaty.60/

Przykładowe nawozy do uprawy organicznej w fazie kwitnienia:

 • BioBizz Bloom (stosowany wraz z Grow i Boost)
 • Alga Bloom od Plagronu
 • BioCanna Bloom

Przykładowe nawozy do uprawy mineralnej w fazie wzrostu:

 • Canna Terra Grow (jeden z najczęściej wybieranych producentów - ceny dość wysokie)
 • Grow od Advanced Nutriens (również dośc popularny producent nawozów mineralnych)
 • Plagron Terra Grow (nawozy bardzo dobrej jakości w przystępniejszej cenie)

Przykładowe nawozy do uprawy mineralnej w fazie kwitnienia:

 • Canna Terra Bloom
 • Bloom od Advanced Nutriens
 • Plagron Terra Bloom

Kiedy zaczynamy nawożenie

Nawożenie zaczynamy od połowy dawki zalecanej przez producenta.
Gdy roślinom brakuje azotu, liście zaczynają żółknąć. Nawozimy je co drugie podlanie, Pierwsze nawożenie: 50% dawki zalecanej przez producenta, drugie nawożenie i wszystkie następne: 100% dawki.

Gdy rośliny mamy już wystarczająco duże, rezygnujemy z biohumusa i podlewamy samą wodą przez 7 dni, oczywiście w międzyczasie przestawiając fotoperiod na 12/12. Robi się to najczęściej w około 30 dniu życia. Nie należy także zbytnio przesadzić z azotem, gdy go przedawkujemy, liście wtedy przybierają barwę ciemno zieloną, wyskakują żółte i brązowe plamki. Wtedy należy odłożyć nawóz na kolejne 2 podlania. Warto wiedzieć o tym, że podając roślinom zbyt dużą ilość nawozów, blokujemy ich system korzeniowy, przez co krzywdzimy roślinę, zamiast ją wspomóc.

Podczas produkcji kwiatostanów, po wyjściu pierwszych preflowerów, gdy zaczną żółknąć liście, nie należy się tym martwić oraz nie daj Boże nie podlewać nawozem który ma dużą ilość azotu, używać sam potas i fosfor :) Żółknięcie liści podczas produkcji kwiatostanów jest normalną czynnością, ponieważ "szczyty" uzupełniają liśćmi swoje braki.

Przeciwdziałanie wyciąganiu się sadzonek konopi

Tak wygląda wyciągnięta roślina, należy temu zapobiegać!

Fklej.jpg

Aby temu zapobiec, na początku należy zadbać o odpowiednią ilość lumenów w boxie. Roślinom po prostu brakuje światła, przez co łodygi się wydłużają w wyniku "poszukiwania" słońca.
Gdy jednak jesteśmy pewni, że w boxie mamy odpowiednią ilość lumenów, należy obniżyć świetlówki/lampy do roślinki. Tabela odległości lamp od roślin znajduje się tutaj: "Odległość lampy hps od szczytów" ale zawsze jednak należy pamiętać że lampę należy dać tak nisko aby temperatura przy najwyższym szczycie rośliny nie przekraczała 30 stopni.

Jeżeli zdarzy się tak, że roślina się wyciągnie, a łodyga nie będzie w stanie sztywno utrzymać się w pionie-najlepiej jest wkopać sadzonkę głębiej (najlepiej przy przesadzaniu), tak aby najniższa partia listków była tuż przy powierzchni ziemi. Po takim zabiegu wkopany fragment łodygi również wypuszcza po jakimś czasie korzenie, a roślina ma lepsze warunki do rozwoju.