Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Olejek miodowy aka.Honey Oil - metody ekstrakcji

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Uwaga hasło opracowane bardzo dawno temu i nie przystające do rzeczywistości otaczającej nas w roku 2024 i powyżej.

Zastygnięty olejek miodowy ekstrahowany przy pomocy butanu
odmienne kolory ekstraktu z konopi - z lewej ekstrakt alkoholowy - z prawej w heksanie - wygląd przed odparowaniem rozpuszczalników.
"Czarny Ekstrakt" z konopi - najprawdopodobniej uzyskany przy użyciu alkoholu etylowego

Honey Oil - olejek miodowy - Ekstrakt z konopi którego nazwa pochodzi od wyglądu przypominającego miód. Otrzymywany jest w zasadzie wyłącznie poprzez ekstrakcje skroplonym butanem, choć także olej ekstrahowany zupełnie niepolarnym heksanem czesto ma dosyć podobny wygląd.

Można także oczyszczać "czarne" ekstrakty uzyskiwane na alkoholu/acetonie i innych rozpuszczalnikach - nawet do prawie całkowitego odbarwienia. Patrz książka Cannabis Alchemy[[1]] - oraz hasło ->Ekstrakcja hasz oleju metodą Soxhleta - przy czym, w tym ostatnim arcie, procedury oczyszczania są podane bardzo nieprecyzyjnie jeśli chodzi ilość "używanych" rozpuszczalników - zdecydowanie zaniżone - praktycznie są nieużyteczne i nie warto ich powtarzać w opisywanej tam formie.

Olejek jaśniejszy i bardziej przezroczysty, zazwyczaj uważany jest za lepszej jakości. Najbardziej pożądany jest żółtawy przezroczyty - ewentualnie lekko czerwonawy.

W zależności od tego jaki rozpuszczalnik zostanie użyty - albo ekstrahuje się głównie żywicę i substancje w niej zawarte - albo dodatkowo chlorofil i inne składniki.

Rozpuszczalniki do ekstrakcji

Tu gdyby przestrzegać bardzo ściśle :] - tego co się za Honey oil uważa.. znalazł by sie jedynie butan: Ale i cała reszta wymienionych może zostać z powodzeniem użyta i olejek przy ich pomocy uzyskiwany będzie mniej zanieczyszczony.

Rozpuszczalniki niepolarne: - olejek uzyskiwany za ich pomocą jest jaśniejszy - często nawet przezroczysty : o kolorze zbliżonym do bursztynu lub miodu. | na heksanie czy eterze naftowym nie jest tak jasny jak w wypadku skroplonego gazu |

Rozpuszczalniki polarne: - olejek uzyskiwany za ich pomocą jest ciemny w zasadzie "czarny". I nic a nic nie przypomina olejku miodowego. Można oczywiście takie ekstrakty oczyszczać.

Techniki ekstrakcji

Najczęściej jedynie olejek otrzymany poprzez ekstrakcje skroplonym butanem jest uważany za prawdziwy Honey Oil. | zwany także BHO Butane Honey Oil |

Wszystkie inne metody - nie dają tak jasnego produktu, rozpuszczalniki są mniej selektywne, co wynika nie tylko z ich odmiennych właściwości ale i czasu trwania ekstrakcji, który w wypadku skroplonego gazu jest bardzo krótki.

Butan |tak samo jak i heksan i pentan| o wiele lepiej rozpuszcza żywicę niż chlorofil i dlatego ekstrakty uzyskiwane na tych rozpuszczalnikach są zdecydowanie czystsze od ekstraktów alkoholowych.

  • Technika BHO

Schemat urządzenia do ekstrakcji przy pomocy butanu: [ plik ] { fragment w trakcie budowy }

Patrz także : osobne hasło Ekstraktory BHO

  • Ekstrakcja Heksanem "metoda słoikowa"

Metoda ta sprowadza się do zalania materiału roślinnego heksanem. Potrzebny jest heksan albo eter naftowy oraz słoik. Wysuszone i rozdrobnione szczyty lub liście wsypuje się do słoika - i zalewa rozpuszczalnikiem tak aby jego poziom był kilka cm powyżej materiału | 4-5 cm |. Następnie czeka się godzinę lub nieco więcej, odsącza rozpuszczalnik - i usuwa go poprzez odparowanie.

Ekstrakcje słoikową najlepiej jest przeprowadzić według tego schematu nie mniej niż 2x - więcej niż 3x raczej nie ma wiele sensu, ponieważ ilości olejku uzyskiwane po kolejnych cyklach są bardzo małe - na tyle małe, że szkoda marnować rozpuszczalnik.

Przy czym pierwszy ekstrakt będzie "jaśniejszy" i lepszej jakości od kolejnych - lepiej jest dlatego pierwszą frakcje odparować osobno. A połączone frakcje 2 i 3 osobno.

Według opinii nielicznych osób które ożywają tej metody zamiast techniki BHO - olejek tak uzyskany jest nie gorszej jakości - choć różni sie odrobinę od ekstraktu na butanie. Często jest dosyć ciemny.

{ fragment w trakcie budowy }

  • Ekstrakcja Heksanem "Metoda Soxhleta"

Najwydajniejsza z możliwych, za cenę "koloru" produktu, który bez dodatkowego oczyszczania nigdy nie będzie przypominał olejku BHO. Jej niewątpliwą zaletą jest niskie zużycie rozpuszczalnika - oraz możliwość praktycznie 100% wydzielenia olejku z zieleniny. W sam raz dla ludzi przerabiających duże ilości odpadów. Jej wadą jest konieczność posiadania sporego rozmiaru aparatury do do ekstrakcji ciągłej.

Z grubsza opisana jest w arcie: Ekstrakcja hasz oleju metodą Soxhleta. Przedstawiona tam technika oczyszczania olejku jest raczej mało wydajna - poza tym podawane tam proporcje "olejek" rozpuszczalnik nie są prawidłowe | byk - zapewne podane na oko..|

Zdecydowanie lepsza wydaje się metoda oczyszczania z ksiażki Cannabis Alchemy - gdzie stosuje się ... { fragment w trakcie budowy } -> do edycji....