Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Nawożenie i Podlewanie

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Uprawaaa.jpg

Podlewanie

Podlewanie nie jest trudną kwestią w uprawie konopi indyjskich. Sadzonki należy nawadniać dość często ale trzeba uważać aby ich nie przelewać. Konopie nie lubią nadmiernie wilgotnego podłoża ponieważ ich system korzeniowy w takich warunkach zaczyna gnić a konopia choruje lub umiera. Porę nawadniania każdy rolnik musi wyczuć sam, dlatego że w odmiennych warunkach(temperatura, słońce, wilgotność powietrza) woda z pojemników z ziemią różnie paruje. Wystarczy spostrzec kiedy ziemia w doniczce czy kubku, jest już tylko delikatnie wilgotna. Wtedy trzeba konopiom dostarczyć wody, nie należy jednak zwracać uwagi na wierzchnią warstwę gleby tylko tą w głębi doniczki.Ogólną zasadą stało się to iż lepiej trochę przesuszyć glebę w doniczce niż za dużo podlewać lecz nadmiernie przesuszona ziemia po pewnym czasie trudno się nawadnia.

Rośliny wysadzone na miejscówkę należy podlewać wyłącznie w trakcie przeciągających się suszy lub gdy chcemy dostarczyć roślinom składników mineralnych. Najodpowiedniejszą porą na podlewanie roślin znajdujących się na outdoorze jest czas kiedy słońce zaszło lub zachodzi. Podlana roślina w trakcie silnie palącego słońca nie zdąży spożytkować wody zanim ta wyparuje.


Poszczególne składniki pokarmowe wpływają w różny sposób na jakość i ilość uzyskanego plonu. Podobnie jak w przypadku tworzenia się biomasy innych roślin, decydującą rolę w kształtowaniu wysokości plonu odgrywa azot. Konopie należą do roślin azotolubnych (nitrofitycznych), najlepiej rozwijają się na glebach zasobnych w ten pierwiastek. Pamiętać jednak należy, że nadmierna dawka azotu przedłuża okres wegetacji konopi, sprzyja wybujałości roślin i obniża zawartość oraz jakość włókna w łodygach (słaba, łamliwa łodyga- przyp. red.). Potas wykorzystywany jest przez roślinę przy tworzeniu się włókna, a fosfor bierze czynny udział w budowie i rozwoju nasion. Konopie jako ośliny wyróżniające się szybkim przyrostem biomasy, potrzebują nie tylko żyznych gleb, ale również odpowiedniego nawożenia. Zalecane w czystym składniku dawki to: 90-120 kg/ha (9-12 g/m2) N; 70-100 kg/ha (7-10 g/m2) P205; 150- 180 kg/ha (15-18 g/m2) K20; oraz na glebach zakwaszonych 1500-2000 kg/ha (150-200 g/m2) CaO. Nawozy fosforowe i potasowe powinny być stosowane jesienią, natomiast azotowe w dawce jednorazowej na 1- 2 tygodnie przed siewem konopi. Podczas planowania nawożenia trzeba zachować proporcje NPK jak 1:1:2 lub 1:0,8:2. Rośliny konopi korzystnie reagują na obecność obornika stosowanego jesienią lub w poprzednich latach.

źródło: W. Grzebiesza, 2009, Produkcja roślinna część III. technologie produkcji roślinnej, wyd Hortpress, Warszawa, s.284-285