Mit cubingu

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

tekst pochodzi z forum [[1]]

Oryginał znaleźć można tu:[[2]] - pierwotnie : tekst pochodzi z działy breeders lab z overgrow.

Dopiski: kom - od tłumacza na zielono:


Napisał Chimera

Cześć Beast

Właśnie odkryłeś największy mit (IMNSHO) w hodowli konopi – jest to największa pomyłka którą popełniają prawie wszyscy ( wliczając w to nawet najbardziej uznanych hodowców)

Backcrossing nie ustabilizuje odmiany – jest to jedynie technika która może być używana do wzmocnienia lub stabilizacji określonej cechy ale nie wszystkich.

Przykładowo – Mogę założyć się o życie, że kolon G-13 nie jest stabilny pod względem wszystkich a nawet większości cech – co oznacza, że jest heterozygota względem tych alleli – posiada dwa allele ( rożne wersje tego samego genu). Nie ma znaczenia jak długo będziesz prowadził krzyżowanie wsteczne i tak będzie on zawsze dostarczał jeden z tych dwu alleli do swojego potomstwa. Problem ten będzie jeszcze bardziej złożony przez to, że męska roślina użyta w krzyżówce ( w tym przypadku hashplant) mógl dostarczyć do puli genowej trzeci allel – co prowadzi do dodatkowych komplikacji.

W takim razie do czego prowadzi backrossing? Tworzy populacje która posiada dużo tych samych alleli co klon matka. Z tej populacji, jeśli się uprawia wystarczająca ilość sztuk, można będzie wybrać pojedynki mające identyczne cechy jak matka [ pt: bardziej pasowało by tu słowo fenotyp] , które następnie da się wykorzystać do uzyskania potomstwa podobnego (być może identycznego) jak oryginalny klon. Kolejnym problemem który może się ujawnić – są trzy możliwości ekspresji cechy kontrolowanej przez jedną parę alleli

Mamy odczynienia z dominacją, kodominacja oraz z recesywnością.

W wypadku dominacji, wszystkie rośliny o genotypie AA lub Aa wyglądają tak samo ( Posiadają ten sam fenotyp tej cechy)

Recesywny fenotyp ma aa

Kodominacia – Aa – rośliny wyglądają inaczej niż AA i aa

Doskonały przykładem tego jest grupa krwi AB u człowieka.

Grupa krwi A jest albo AA albo AO Grupa krwi B jest albo BB albo BO Grupa krwi AB jest TYLKO AB Grupa krwi O jest tylko OO

W tym przykładzie występują 3 allele ( A,B i O)

[ pt: Allele wielokrotne – czyli więcej niż 2 allele tego samego genu – w pojedynczym organizmie mogą występować jedynie 2- ale w populacji może ich być bardzo dużo - tworzą one tak zwane serie – ma to duży wpływ na obserwowana zmienność populacji]

Jeśli cecha klona jest kontrolowana poprzez kodominacje – czyli np.: klon jest Aa (tak jak grupa krwi AB ) Nie otrzymamy nigdy wszystkich roślin mających te cechę.

Dlatego, że:

Załóżmy, że klon matka jest Aa – najprostsza możliwość jest taka, że używana roślina męska dostarcza jeden ze swoich alleli, powiedzmy, że A. To znaczy, że tata którego używamy do pierwszego backcrossa jest Albo AA albo Aa. Mamy siec dwie możliwości.

1) Jeśli jest on AA – mamy AA Xaa – 50% potomstwa jest AA i 50% Aa ( możesz zrobić diagram Punnetta aby wyprowadzić to samemu)

[pt: w polskiej terminologii nazywa się to szachownica genetyczna lub dosłownie Kwadrat Punnetta ale diagram brzmi jakoś lepiej.. ;P: Punnett square patrz: http://en.wikipedia.org/wiki/Punnett_square ]

W tym przypadku jedynie 50% potomstwa pokazuje py fenotyp

2) Jeśli użyta męska jest Aa – mamy Aa X Aa ( zrób raz jeszcze diagram Punnetta) daje to typowe rozszczepienie F2 –25% AA, 50% Aa i 25% aa. Pokazuje to, że cechę warunkowana przez kodominacje w wypadku krzyżówki wstecznej może mieć jedynie 50% potomstwa ( genotypów Aa)

Jeśli fenotyp jest kontrolowany poprzez dominacje- patrz przykład #1- 100% pokazuje fenotyp, ale jedynie 50% będzie stabilne względem tej cechy.

Jeżeli fenotyp jest recesywny – patrz przykład #2- tylko 25% roślin będzie miało oczekiwany fenotyp, aczkolwiek jeśli się je użyje do hodowli będą stabilne względem tej cechy w wypadku łączenia z inną homozygotą aa.

Teraz – jeśli ojciec (hashplant) dostarcza allel a mamy jedynie możliwość, że wybrany męski potomek z krzyżowania wstecznego będzie albo Aa albo aa. W wypadku męskiej Aa patrz #2 Dla męskiej aa ( przykład krzyżówki testowej, aa X Aa) otrzymamy:

50% aa (pożądany fenotyp) i 50% Aa.

[pt: zwykle pisze się – żeńska jako pierwsza wiec raczej Aa X aa – poza tym nie wiem czemu nagle chimera pożąda feno aa skoro klon był Aa]

Widzisz co się dzieje? Używając tej metody krzyżowania klona matki Aa nigdy nie otrzymamy całego potomstwa mającego pożądany fenotyp. Nigdy !! LOL

Jedyna metodą otrzymanie całego potomstwa z fenotypem Aa jest skrzyżowanie AA z aa – wtedy całe potomstwo z tego połączenia będzie miało pożądany fenotyp Aa.

Wszystko to w przypadku gdy genotyp Aa jest konieczny dla otrzymania pożądanego fenotypu . Nie jest to tak skomplikowane w wypadku gdy cecha jest AA lub aa. Mam nadzieje, że to doprowadzi każdego do ponownego ocenienia znaczenia wielokrotnych backcrossów – to nie stabilizuje cechy !

To wszystko było dla pojedynczej cechy ! A co jeśli cecha jest warunkowana Kilkoma genami albo poprzez epistazję ? – Wtedy jest to nawet bardziej skomplikowane? AARRGH!!!

Naprawdę nie ma potrzeby robienia więcej niż 1 backcrossa . Z takiego pojedynczego tak długo jak się wie co się robi można uprawiać odpowiednio duża liczbę sztuk aby odnaleźć właściwe genotypy, możemy ostatecznie osiągnąć sukces stabilizując większość jeśli nie wszystkie pożądane cechy.

Zdezorientowanie narasta ponieważ nie myślimy powodującym to wszystko biologicznym podłożu – by dobrze to zrozumieć; wszyscy musimy zrozumieć mejoze.

My myślimy o matematyce – np: 50% G13, 50% hashplant

Nastepee pokolenie 50%G13 x 50% G13Hp (25% G13, 25% HP)

I interpretujemy to jako właśności addytywne

50% G13 + 25% G13 +25% HP = 75% G13 i 25% hashplant

A jest to niestety komplety fałsz –ta sama teoria mówi, że następne pokolenie jest 87% G13 12.5 HP i kolejne 93% G13 6.25% HP. Chcieli byśmy aby taka była prawda ponieważ było by bardzo łatwo stabilizować cechy, Ale TO TAK NIE DZIAŁA. Jest to oparte na modelu matematycznym, który wydaje się mieć sens –ale nie ma – ignorujemy grające tu podstawową role biologiczne podstawy.

Mam nadzieje, że to było jasne, wiem, że to może być nieco pogmatwane i, że mogłem nie wyjaśnić tego dostatecznie. Jeśli tak jest, spróbuje poprawić wszystkie błędy które mogłem zrobić.

Czerpcie radość z otrzymywania własnych stabilnych ras, ale pamiętajcie, że cubing ( wielokrotne backcrossy) nie prowadzi do ich otrzymywania.

-Chimera