Ledy do żyrandola jako oświetlenie roślin

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj
ledowy zamiennik żarówki ze zdjętą sferą rozpraszająca : zdjęcie z IC mag
efekt uprawy pod 8 ledowymi zamiennikami żarówek : zdjęcie z IC mag
mikrobox 3 ledy i jedna roślina : zdjęcie z IC mag

Ledowe zamienniki żarówek z gwintem E27 to kolejne kombinowane źródło oświetlenia dla niewielkich upraw indor, które w odróżnieniu od najpopularniejszych dotąd świetlówek kompaktowych, jest sensowne.

Plony uzyskiwane z każdego wata mocy są nie gorsze, a nawet lepsze niż w wypadku lamp HPS niskich mocy [60-150W] - są w granicach osiąganych w wypadku lamp sodowych wysokich mocy.

Po niewielkiej przeróbce tj; zdjęciu zbędnych w wypadku uprawy sfer rozpraszających światło, uzyskuje się kierunkowe źródło fotonów. Nie tylko nie są potrzebne kombinowane odbłyśniki z cyklu blaszka do ciasta i spółka, ale i banalnie prosta modyfikacja zwiększa ilość dostępnego światła.

Zmiana na lepsze - postęp technologiczny sprawił, że powszechnie dostępne źródła światła osiągają sprawności nie gorsze od lamp HPS małych mocy i są naprawdę sensownym wyjściem w wypadku mikro upraw przy powierzchniach nie przekraczających 0,3 m2.

Przy zastosowaniu dobrych ledowych zamienników żarówek można uzyskiwać plony zbliżone, a nawet lekko przekraczające 1g/W. W wypadku świetlówek kompaktowych zazwyczaj nie uzyskiwano więcej niż 0,3~0,5 g/w. Zdecydowany postęp - za umiarkowaną cenę, bez trudu można zakupić 10-12 W zamienniki w granicach 10 PLN za sztukę, nawet bardziej znanych firm – np.: dwupaki 9W osram za 20 złoty bez grosza itp.

Częściowo : opracowano na podstawie: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314806 - z tego tematu pochodzą zdjęcia. Warto temat odwiedzić. - Nikt tam nie używa ich bez - opisanej modyfikacji zwiekszającej realnie dostępną ilość światła.

Spectrum światła - temperatura widmowa

Zyrandolowe ledy dostępne są w kilku temperaturach widmowych.

  • 2700K - najczęściej stosowane - zazwyczaj w tych lepszych droższych bardziej renomowanych - philips, osram.
  • okolice 3000K - najczęściej tanie - masowo produkowanie w chinach przez różnych producentów. Te drugie częściej są dostępne w rozsądnych cenach - trafiają się nawet promocyjne 10 W za 5 PLN, a za około 10 PLN czasem daje się znaleźć 12 W.( Media markt, Obi, Jula etc - trzeba tylko szukać - da się złożyć zamiennik lampy HPS 100W za około 100 PLN)

Nieco wyższa temp widmowa w wypadku tańszych zamienników bierze się z tego, że łatwiej jest uzyskać, dla źródła o tej temperaturze widmowej, sprawność taką, aby zamiennik o mocy 9-10 W osiągał 806 lm - i mógł zostać opisany jako analog standardowej żarówki 60W.

To samo dotyczy oczywiście zamienników wyższej mocy mających zastępować 75 oraz 100W standardową żarówkę.

Roślinom takie różnice temp: widmowej nie robią znaczącej różnicy i rosły będą podobnie - o ile tylko realnie uzyskiwany strumień fotonów będzie zbliżony. Nie ma wielkiego znaczenia to czy jest to nawet około 3500K czy 2700K - przy wyższej temp. widmowej rośliny będą nieco bardziej zwarte. Wyraźne różnice we wzroście będą przy zastosowaniu lamp o temperaturach widmowych powyżej 4000K zalecanych zazwyczaj do wegetatywnej wazy wzrostu.

Ledy z gwintem E27 dostępne są także w wersjach o wysokich temp widmowych powyżej 4000K, tj zimnym świetle - pod takim oświetleniem rośliny będą bardzo zwarte - pełna analogia do lamp MH/świetlówek - różnicy między światłem na weg i na kwitnienie.

Nie ma konieczności aby zmieniać źródła pomiędzy fazami wzrostu - pod białymi ciepłymi źródłami można przeprowadzić uprawę od początku do końca. Zimne mogą się przydać jeśli komuś z jakiś przyczyn zależy aby uzyskiwać bardziej zwarte sadzonki na out np. Lub czuje nieodpartą potrzebę by zmieniać oświetlenie pomiędzy fazami wzrostu.

Wzrost po tym źródłem światła, jest zbliżony do tego pod „białymi” panelami opartymi na diodach COB - uzyskiwane świtało jest, przy tych samych temp. widmowych praktycznie identyczne - odmienna jest sprawność źródła.

Ledowe zamienniki żarówek "super" sprawne nie są. Jeśli deklarowane sprawności rzędu 80-81 lum/wat są prawdziwe źle nie jest i osiągane są wartości które jeszcze 5 lat temu były zarezerwowane dla dobrych ciepłych białych diod mocy. Co przy raczej umiarkowanych obecnie cenach, robi z nich bardzo sensowny zamiennik lamp HPS niewielkich mocy.

Moc na powierzchnie

  • Między 300 a 400 W na każdy m2 powinno zapewnić wystarczającą ilość światła by uzyskać bardziej niż sensowne plony z powierzchni.
  • Przy około 500 W m2 "full wypas" więcej niekoniecznie warto.

IMO nie warto pod tym oświetleniem zakładać upraw przy większych powierzchniach niż 0,3 m2. Koszty rosną na tyle, że bardziej się może opłacić budowa panelu na wysokosprawnych diodach COB. W wypadku niewielkich upraw to oświetlenie zastępuje nie tylko świetlówki wszelkiej maści i gatunku ale i lampy sodowe małych mocy.

E14,GU10 etc

Ledy z gwintem E14 zazwyczaj są dostępne w niższych mocach od tych E27 i przy okazji są wyżej wyceniane, raczej nie ma co się nimi w związku z tym interesować.

Zamienniki halogenowych reflektorów ze złączem GU10 nie wymagają żadnej "przeróbki", od razu są kierunkowym źródłem światła nie wymagającym, dodatkowej oprawy poza oprawką. Podobnie jak w wypadku zamienników żarówek na E14 zazwyczaj są dostępne w niższych mocach a także ich cena za "moc" jest zdecydowanie mniej korzystna niż ledów z gwintem Edisona E27 w wypadku których - tę samą ilość światła można mieć zdecydowanie taniej.


Budowa/rozbiórka/Modyfikacja

  • zdejmowanie zbędnych przy uprawie półsfer. Nie wymaga to dokładnego opisu - kto chce zdejmie bez problemu ;)

Dużo ciekawszy jest pomysł zbudowania w oparciu o części "odzyskane" z ... Panelu led COB dla ubogich - z solidnym radiatorem - w którym ledy będą pracowały w o wiele lepszych "chłodniejszych" warunkach. Jak dotąd na forum nikt tego nie zrobił.

Awaryjność/trwałość

Trwałość w growboksie może być mniejsza niż w żyrandolu. Chłodzenie tych ledów jest "minimalne" pracują one raczej w górnej granicy dopuszczalnej temperatury dla czipów. Skupienie razem większej ich ilości dodatkowo pogarsza warunki pracy. Warto IMO pomyśleć o jakimś wiatraku nad źródłami który poprawi nieco cyrkulacje i odprowadzenie ciepła z obudów które robią za "radiatory".

Awaryjność – teoretycznie bardzo trwałe – czasem zaczynają migać i ledwo świecą (zimne luty – często przy kablach dostarczających prąd z oprawki E27 do zasilacza -> ta awaria jest łatwo naprawialna ), czasem odmawiają posłuszeństwa … nie wiadomo czemu. Wczesne awarie są „raczej” ? spowodowane uszkodzeniem układu zasilającego. [w budowie]

linki

zdjęcie z wątka na forum
zdjęcie z wątka na forum


Kilka raportów:

Rozbiórka Philipsa - większa cześć ledowych zamienników żarówek jest zbudowana identycznie.

Kolejna