Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Kwas giberelinowy

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Typowy efekt podania wysokiej dawki GA3 w fazie formowania się szczytów - zdjęcie pochodzi z forum
Męskie kwiaty po GA3 Procedura i dawka nieznana - zdjęcie pochodzi z "nomercy"
Męskie kwiaty po GA3 ? Procedura i dawka nieznana - zdjęcie pochodzi z "nomercy"

Kwas giberelinowy (GA3) – wielofunkcyjny, wielopierścieniowy związek organiczny . Stosowany jako składnik niektórych stymulatorów wzrostu, oraz przy indukowaniu hermafrodytów przy otrzymywaniu nasion feminizowanych.

Wykazuje aktywność biologiczną hormonu roślinnego, jednak nie stwierdzono jego wytwarzania w tkankach roślinnych. Kwas giberelinowy został wyizolowany w formie krystalicznej przez japońskich badaczy T. Yabutę i T. Sumiki w 1938 jako uboczny metabolit grzybowego patogenu roślinnego Gibberella fujikuroi powodującego nadmierny wzrost rośliny. Pierwotny produkt okazał się mieszaniną trzech związków, a w 2003 znanych było 130 kwasów giberelinowych, określanych nazwą "gibereliny".

na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_giberelinowy

Feminizacja

Procedury : H.Y. Mohan Ram

  • [[1]]Comparative effect of silver ion and gibberellic acid on the induction of male flower
  • [[2]]Induction of Male Flowers on Female Plants of Cannabis sativa by Gibberellins


Procedury - znalezione w necie.

Opryski roślin żeńskich w bardzo wczesnej fazie kwitnienia, zaraz po identyfikacji płci - roztworem GA3 o stężeniu 100 ppm [wagowe - odpowiada to 100 mg/l] - 5 powtórzeń wykonanych dzień po dniu. Męskie kwiaty powinny pojawić się po kilku tygodniach.[[3]]

Bardzo podobna procedura znajduje się tutaj [[4]] - z tą różnicą, że oprysków jest 10 zamiast 5.

Nie jest podany wydatek roztworu - prawdopodobnie opryski były na tyle obfite aby zmoczyć cała roślinę.

Uwaga - GA3 nie zawsze działa - wyniki są zdecydowanie mniej powtarzalne niż w wypadku stosowania STS lub azotanu srebra. Efektem ubocznym jest ekstremalnie silny wzrost wydłużeniowy, rośliny potrafią wyciągnąć się 5x nawet 10x bardziej.

Jeden z Polskich komercyjnych producentów nasion feminizowanych stosuje technikę łączona GA3 + Azotan srebra - nie podaje nigdzie stężeń używanych roztworów - ale możliwe jest, że jest to modyfikacja procedury pierwszej patrz:

Cytat: | Grzes: -> dlatego uzywam metody polaczonej ga3+AgNO3 z 5 krotnym opryskiem dzien po dniu ,wiec mozna powiedziec nie uzywam wcale Sts. <- |

Procedura Mr XX - nomercy.

Na zdjęciach zamieszczonych po prawej stronie - widać efekty jej stosowania - niestety nie jest ona opublikowana w pełnej formie.

Patrz:[[5]] fragment wywiadu : |Następnie gdy juz ma taką roślinę stosuje roztwor kwasu girbereinowego, sporządzony z 0,02 g kwasu G 30 cm3 wody i dwu kropli roztworu zasady sodowej. Rośliny potraktowane tym roztworem tworza męskie kwiaty. |.

Stężenie tak wykonanego roztworu to: 666.6 mg/l. Na zdjęciach widać, że rośliny nie zostały opryskane w całości -wskazuje na to brak efektów ubocznych poza górnym fragmentem rośliny. Najprawdopodobniej na szczyt rośliny będącej po pierwszej połowie kwitnienia : 3-4-5? tydzień ? - został podany roztwór : albo w postaci miejscowego oprysku - albo pędzelkiem - lub inna metodą. Prawdopodobne jest nawet nałożenie niewielkiego zwitka gazy/waty nasączonego roztworem - brak jest objawów na reszcie szczytu: A GA3 potrafi wywołać wtórne przyrosty nawet : bardzo dojrzałych: kwiatostanów. Nie wiadomo ile wykonano powtórzeń aplikacji.

Według opinii autora : rośliny te mogły się znajdować : w nawet nieco późniejszej fazie kwitnienia: - i wtedy można by: traktować taką aplikacje jako wspomaganie : pojawiania się męskich kwiatów u starszych roślin : patrz : => Rodelization. Nieco naciągana hipoteza: ale: te zdjęcia mogą na to wskazywać.


Dane porównawcze

GA3 jest używany tak samo jak i STS oraz Azotan srebra do indukcji męskich kwiatów na żeńskich linach ogórka siewnego (Cucumis sativus L.). Stężenia roztworów stosowane w tym celu mieszczą się w zakresie od 500 do 1500 ppm. Ich skuteczność jest bardzo zróżnicowana w zależności od odmiany. [[6]]

Zastosowanie GA3 jako stymulatora wzrostu

Stężenia do pojedynczego oprysku, według danych znalezionych w necie mieszczą się w zakresie 15-30 mg/l - Są raczej zbyt niskie aby wywołać przy okazji zmianę płci żeńskich roślin.

Dostępny jest także komercyjny preparat w "płynie" przeznaczony do zwiększania plonów. Jest to o tyle ciekawe, że GA3 jest związkiem nie trwałym w roztworze wodnym i dlatego nie zaleca się ich przechowywania, powinny zostać zużyte bezpośrednio po przygotowaniu.

GA3 wbrew dosyć powszechniej opinii, nie wpływa pozytywnie na moc roślin - raczej należy sie spodziewać zmniejszenia produkcji THC - na podstawie: [[7]]J Integr Plant Biol. 2009 Jun;51(6):553-61. Effects of gibberellic acid on primary terpenoids and delta-tetrahydrocannabinol in Cannabis sativa at flowering stage. Mansouri H, Asrar Z, Mehrabani M.