Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Krzywa McCree

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Krzywa McCree

Krzywa otrzymana przez K. J. McCREE reprezentuje średnią odpowiedź fotosyntetyczną, dla fotonów z zakresu od około 300 do około 800 nm.

To ona, a nie widma absorpcyjne wyekstrahowanych z chloroplastów barwników, powinna być pokazywana jeśli jest mowa o tym jakie długości fali i w jakim stopniu napędzają fotosyntezę.

Jak widać krzywa ta jest dosyć "płaska" w zakresie od 400 do 700 nm określanym jako PAR. Zielone światło wypada nie gorzej od niebieskiego - wbrew bardzo rozpowszechnionemu mitowi mówiącemu jakoby było zupełnie bezużyteczne w napędzaniu fotosyntezy.

Krzywa ta pokazuje jak w warunkach średniego natężenia oświetlenia wykorzystywane jest światło do fotosyntezy przez pojedynczy liść (dla pojedynczych wycinków liści K. J. McCREE prowadził badania) i nic ponadto - nie można jej traktować jako zobrazowania tego czego rośliny oczekują.

Niektóre rośliny (np. pszenica) rosną równie dobrze pod światłem białym jak i monochromatycznym czerwonym. Większość roślin jednak do prawidłowego wzrostu potrzebuje światła niebieskiego - i dobrze rośnie np: pod światłem dwukolorowych czerwono-niebieskich paneli led. Panele takie były popularne jeszcze kilka lat temu, teraz nadeszła wraz ze zwiększeniem się sprawności diod białych -> patrz COB moda na panele o białym świetle.

Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że :

  • różnice w napędzaniu fotosyntezy a wiec i wzroście dla większości źródeł używanych do uprawy są małe - mowa o wzroście przy zbliżonym strumieniu fotonów -> PPFD -> plon uzyskany przy strumieniu 400 umoli/m2/s dla HPS, MH, świetlówek, kolorowych ledów czy białych paneli na diodach COB będzie podobny - odmienna będzie moc źródła która zapewni taki strumień.
  • różnice spektralne mają większy wpływ na pokrój roślin (patrz: wpływ ilości światła niebieskiego) niż na ostateczny plon. Pod źródłami które mają w strumieniu większą ilość światła niebieskiego np lampy MH rośliny będą bardziej zwarte niż pod źródłem ubogim w to promieniowanie HPS.


start do edycji