Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Konopie w kapuście

Z www.Wiki.Haszysz.com
Wersja z dnia 23:52, 17 paź 2011 autorstwa Pan Sułek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Fragmenty: Wytępienie robactwa i myszy pustoszących gospodarstwo lésne i polne

Autor Stanisław Szenic 1860

Pisownia jak org:

źródło: http://books.google.pl/books?id=6XM7...page&q&f=false


Środek przeciwko liszkom kapuścianym.

Zasianie cokolwiek konopi w każdą czwartą, piątą albo szóstą bruzdę pomiędzy grzędami czyli zagonami kapusty, kalafiorów, brukwi i tym podobnych jarzyn, wychwalają jako niezawodny środek przeciwko liszkom. Jeszcze lepszą łatwiejszą i prędszą korzyść osięga się przez włożenia pojedynczych ziarn konopnych na zagonach, zawsze po jednem lub po dwa w odległości 3-4 łokci od siebie (albo jeśli to jest późno w roku, cokolwiek bliżej siebie). Ostatniego sposobu używają szczególniej powszechnie w południowych Niemczech; tym sposobem zapobiega się składaniu jaj przez motyle na kapuściane rośliny, bo odurzający ostry zapach krzewów konopnych szkodliwy jest owadom i zabija wszystkie, które nie potrafią schronić sie przed nim.

Sposób ten , dający się łatwo i tanio wykonać, wymaga mniej mozołu, jak dawniejsze obieranie zagonów kapuścianych z liszek; nadto wczesnie wysiane konopie dają plon sowity, dwudziestokrotny, a zatknięte przynajmniej stokrotny w nasieniu, które między innemi jest już wybornym pokarmem dla ptactwa domowego. Do przędzenia takie konopie wprawdzie nie są zdatne, gdyż są gałęziste, a zatem dają bardzo nierówne nitki. Ale natomiast wydają one wyborne nasienie, zdatne także do uprawy konopi na wielką skalę, z powodu, że pojedynczo stojące łodygi zewsząd przez słońce są oświecone i ogrzane. Wszędzie, gdzie konopie gorliwie się chodują, nasiona do zasiewu potrzebne otrzymują się takim sposobem na polach kapuścianych.

Również do wybicia wołków na spichlerzach potrzeba także tylko pewną ilość świeżo wyrwanych łodyg konopnych tam pozostawić, albo położyć na kupach zboża, przyczem na to baczność mieć należy, ażeby okna, albo otwory, do przewiewu służące, były szczelnie zamknięte, celem nie wypuszczania na dwór zapachu konopnego.

W ogóle za pomocą konopi uchronić można wszystkie rośliny od szkód, przez owady zrządzanych, jeno trzeba je w czasie kwitnięcia roślin znowu oddalić, gdyż inaczej cierpi na tem nie tak kwiecie, jak zawiązki owocowe:albowiem jak własnie konopie powstrzymują robactwo wszelakiego rodzaju, tak też znowu odpędzają naturalnie od roślin pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady kwiciowe, przyczyniające się znacznie do zapłodnienia kwiatów.

Ponieważ zapach konopi wznosi się wysoko do góry, przeto użyć go też bardzo dobrze można do wypędzania wąsionek z drzew owocowych.