Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Konfigurowanie panelu led DIY

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Wstęp.

Artykuł w trakcie budowy - nie dokończony - bez korekty - ortograficznej - i składni.

Typowe dzielenie włosa na czworo ;). Wszystko można u robić na wiele sposobów. Na pałę, na oko, kopiując coś na sztuki - lub w sposób taki jak przedstawiono poniżej - szacując w arkuszu kalkulacyjnym na sucho uzyskaną sprawność, moc - strumień fotonów - procentowe udziały fotonów z poszczególnych zakresów długości fali. Zabawa w inżyniera.

Artykuł jest inspirowany wieloma wątkami z forum # :

A także i innymi przewijającymi się w dziale:

W przedstawianych szacunkach/kalkulacjach wykorzystywany jest głównie kalkulator/arkusz kalkulacyjny : z forum - który powstał nieco z przypadku - i nadal znajduje się w fazie - testowej alfa/beta etc.

Najczęściej wykorzystywane są dane z : http://pct.cree.com/dt/index.html - głównie dlatego, że są tam dostępne w najłatwiejszej do wykorzystania formie i nie ma to nic wspólnego z "preferowaniem" firmy Cree. Dla diod innych producentów dane trzeba odtwarzać z charakterystyk zamieszczonych w data sheet.

Z uwagi na raczej nieokreśloną/słabą wiarygodność lub/i brak danych dla diod dalekowschodnich producentów - nie starano się nawet niczego dla nich szacować. Są one podawane tak nieprecyzyjnie, że wyliczanie czegokolwiek na ich podstawie jest raczej pozbawione sensu.

Najnowsza wersja Kalkulatora : | nadal jest to wersja Alfa/Beta - testowa |

-> https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/kalkulator_poprawki.xls Poprawiono błąd podawania % udziału fotonów | w poprzedniej wersji suma wychodziła 101% ;)| Ostatnia wersja bez diod 470 i 615 nm. A także ostatnia wersja w której diody nie UV ;) są opisane jako UV - w następnej: edycji: poprawione zostanie.

Wady:

  • absurdalne przypisanie SPD diody 415 nm do UV | jedynie mała cześć jej emisji jest poniżej 400 nm | nie wiem czy pozostanie ona jako opcja czy w ogóle wyleci.

Planowane zmiany :

  • SPD dla diody UV 386 nm
  • SPD diody niebieskiej 470 nm
  • SPD diody pomarańczowej
  • kilka dodatkowych SPD diod białych - raczej o umiarkowanych CRI. Planowany układ: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 4500K, 5000K, 6000K, 6500K, 7000K, 7500K. Być może dla diod o dosyć niskich temp widmowych po 2 opcje CRI - dla reszty raczej najczęściej spotykane niezbyt wysokie.
  • dodatkowy moduł pomocny w dobieraniu zasilaczy
  • kalkulacja "strumień na powierzchnie"
  • kalkulacja błędu oszacowania sprawności

Wersja : alfa być może "za miesiąc" | lub ruski rok - szkielet powstał dopiero |

Przy "tworzeniu" art:

Wykorzystano także informacje/oraz inspiracje z forum: http://www.rollitup.org np: http://www.rollitup.org/t/few-potential-led-builds-help-will-be-required.756796/

Oraz wiele innych - Trudno by było wszystko tu wymienić. Dużo opinii i danych zebranych z wielu miejsc, mocno "filtrowanych" - tu nie łatwo znaleźć "konsensus" - starano się zachować tyle obiektywizmu ile się da. Ludzie pisząc coś - sprzedają często opinie własne, które się wzajemnie wykluczają. Bywa i tak, że w opisach/opiniach znajduje się dużo typowej "wiary" w to, że właśnie to co dany "delikwent" ma jest jedynie słuszne i najlepsze.

W związku z tym - założono, że raczej - bliższe rzeczywistości są opinie pokrywające się z dostępnymi wynikami badań naukowych. | jakiś punkt odniesienie mieć trzeba ;) |

Nie jest to Art: o budowie/składaniu - właściwy znajduje się tu: Budowa Panelu Led - stary ale nie zdezaktualizował się. I raczej się w swojej podstawowej formie nie zdezaktualizuje. Jest on naprawdę bardzo dobry - nawet jeśli nie masz nic wspólnego z "elektryką/elektroniką" - i Twoje umiejętności w tej dziedzinie sprowadzają się do wetknięcia wtyczki w kontakt - po przeczytaniu tamtego art: na pewno poradzisz sobie z budową panelu.

Ten artykuł przedstawia alternatywną metodę dobierania :ilości: diod na sztuki w panelach "kolorowych"- i jest przydatny w wypadku gdy - diody które chce się użyć mają znane i w miarę przewidywalne parametry. Można dzięki niemu z raczej sensowną precyzją oszacować % udział fotonów z poszczególnych zakresów długości fali w strumieniu - moc oraz sprawność panelu.

Dzięki czemu można dość dobrze dopasować - panel do swoich potrzeb np: jeśli zależy Ci na bardziej zwartych roślinach - możesz zaplanować udział % strumienia niebieskiego - i jego bezwzględną wartość na jednostkę powierzchni - tak aby uzyskać niższe rośliny. Możesz zbudować panele z odmiennych typów diod o różnych sprawnościach, które spektralne będą bardzo po siebie podobne - po prostu wklepując dane w gotowy arkusz i manipulując ilością diod na sztuki.

-> Z uwagi na naturę jednostki w jakiej są podane dane dla diod:

  • czerwonych 625 nm
  • pomarańczowo-czerwonych 615 nm
  • niebieskich 470 nm

Błędy szacunków - konfiguracji zawierających tego typu diody mogą |ale nie koniecznie muszą| być "znaczne". Im ich więcej tym - mniej pewne rezultaty kalkulacji. Zarówno dla startu panelu jak i dla wyższych temperatur pracy.

Kolejne wersje arkusza, być może będą odrobinę precyzyjniejsze, ale - niestety bez - pomiaru - uzyskane wyniki będą jedynie - znośnym przybliżeniem tego jak prawdopodobnie wyglądać mogą osiągi panelu. Wykonanie takich pomiarów w warunkach domowych jest całkowitym SF.. wiec.. lepsze to niż - dobieranie na "sztuki" na pałę - bez próby - oszacowania tego co się uzyska.

Porównanie konfiguracji paneli dostępnych na rynku.

PRC aka brandowana Chińszczyzna.

Pomiarowe SPD kilku komercyjnie dostępnych paneli LED.

Wbrew pozorom/zapewnieniom z co niektórych reklam, większość komercyjnie dostępnych paneli produkcji dalekowschodniej jest do siebie podobna "spectralnie".

Wystarczy spojrzeć na nie nie zwracając uwagi na - liczbę poszczególnych diod na sztuki, dodanych pojedynczych diod pomarańczowych czy UV - logotypów - czy opisów producenta, ale z punktu widzenia udziału % fotonów z poszczególnych długości fali.

Gro paneli kolorowych pod tym względem jest o wiele bardziej do siebie nawzajem podobna niż na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać.

Patrz: obrazek po prawej - dane pomiarowe kilku "chińskich" paneli dostępnych na rynku, tak zwanych konfiguracji flo. Nie wszystkie będą się w tym mieściły - niektóre konfiguracje są bogatsze w niebieski - cześć z nich jest także regulowana - lub ma 2 tryby pracy. Coraz częściej także pojawiają się panele do których dodano diody COB, a nawet kilka rodzynek diod "cree".

Zajmijmy się pewna przeciętną patrz: Wykresy na "energię" zamieszczone po prawej stronie - Jak się temu dobrze przyjrzeć to:

  • udział niebieskich fotonów we wszystkich panelach jest "dosyć" podobny - to one maja największy wpływ na pokrój roślin i budowę liści. | mieści się od 9-10% do 20 % |
  • podobnie wygląda udział czerwieni - niezależnie od tego czy zastosowano jedynie diody 660 czy łączone z diodami 625 lub i pojedynczych diod 615 "pomarańczowych", roślinie raczej wisi jak kilo kitu czy - dostaje szeroko rozumianą czerwień z diod 635 czy 660.
  • udział wszystkiego co nie jest "niebieskim" lub "czerwonym" jest kapkę zmienny - ale nie osiąga zbyt wysokich wartości.
  • w wypadku stosowania suplementu IR - udział fotonów z tego zakresu w spectrum paneli jest raczej symboliczny.

Plik: z porównaniem - https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/porownanie_chinskich_led~0.xls wykresy na fotony : tak samo jak i udziały %.

Jakość paneli bierze się nie z cudownie dobranego spectrum - a realnie osiąganych sprawności. A to zależy od

  • klasy diod użytych do ich budowy
  • sprawności zasilania | można na tym stracić 13% ... 20% ... |
  • właściwie rozwiązanego odprowadzania ciepła z diod im chłodniejsze tym lepiej - od tego także zależy ich trwałość - im bardziej nagrzane są diody tym szybciej ich sprawność będzie spadać - dioda nie gaśnie od razu, zazwyczaj jej trwałość określa się do momentu gdy ma 70% pierwotnej sprawności, a szybkość jej degradacji zależy od temperatury pracy.

Jeśli decydujesz się na samodzielną budowę zapewne zależy Ci na osiągnięciu wyższych sprawności - posiadaniu lepszego panelu od chińskiego gotowca - lub co najmniej nie gorszego od tych kilku najlepszych na rynku nie składanych masowo w PRC.

Opcjonalnie lubisz się bawić ;). Zresztą to Twoje zabawki - Twoje pieniądze i Twoje decyzje. .. ? Może budujesz to na złość |tu wpisz tego co Ci najbardziej pasuje|?

Jakie realnie osiągają w tym momencie strawność chińskie panele, niestety nie bardzo wiadomo. Producenci nie mają w zwyczaju podawania takich parametrów. Czasem podają dane w formie nieczytelnej - lub zwyczajnie kręcą. Dostępne są dane pomiarowe jedynie dla kilku paneli produkcji dalekowschodniej - jeśli by brać je jako "wyznacznik przeciętnej sprawności" chinola - można by założyć, że często mieści się ona między 0,9 a 1,1 mikromola/J - i raczej nie przekracza 1,3 w wypadku tych lepszych. | mniemania "sufitowo" porównawcze oparte na bardzo wyrywkowych danych aktualnych jako tako w roku 2014/2015 |


Helipspectra - panel o prostej konfiguracji złożony z 3 lub 4 rodzajów diod. Wykresy na "fotony".
odtworzone SPD diod białych panel heliospectra
Heliospectra dane odtworzone z wykresu zamieszczonego przez producenta - wykres na "fotony"

Szwecja - Heliospectra

Panel Heliospectra - jeden z najciekawszych na rynku - raczej konstrukcja "szklarniowa". Dostępny jest z 2 rodzajami dodatkowej optyki na diodach. Po prawej wykresy ze strony producenta dwu wersji panelu - z suplementem IR - oraz bez. Krzywe narysowane dla ustawień kanałów na "full power" - panel ten ma w pełni regulowane wszystkie kanały dzięki czemu można w płynny sposób zmieniać proporcje poszczególnych fotonów - w zakresie na jaki pozwala zastosowany układ diod.

To czy warto w panelu do gro mieć aż takie możliwości konfiguracyjne - nie wiem - ceną za to jest spadek sprawności zasilania przy niskich nastawach kanałów. Doskonale sprawdzają się i panele w których nic się nie zmienia - nie ma nawet żadnych - opcji zmiany wzajemnych proporcji fotonów poprzez gaszenie części diod - w trybie weg.

Analiza - udziału poszczególnych fotonów w zamieszczonym przez producenta spectrum. Dla wersji bez IR. Nastawy Full. Do odtworzenia danych z wykresu użyto programu: http://www.blueleafsoftware.com/Products/Dagra/. Do określenia prawdopodobnej temperatury widmowej zastosowanych diod białych: http://www.sylvania.com/en-us/tools-and-resources/Pages/led-color-calculator.aspx : importowano do niego odtworzone spectrum w formie "na fotony" : prawdopodobnie łatwiej było by akurat to sprawdzić na stronie producenta ale.. ;) Skoro się bawić to na całego.

Zastosowane diody :

  • 660 nm
  • royal blue
  • białe zimne -> na podstawie wykresu: prawdopodobna temperatura widmowa to 6700K i CRI około 78 przy czym z uwagi na - jakość wykresu wejściowego jest to niezbyt dokładne.

Wynik w programie wygląda tak: górny wykres na "fotony" dolny energetyczny - nieco niepłynne - nie starano się podczas odtwarzania za bardzo. -->

Patrząc na wykresy zamieszczone przez producenta heliospectry i porównując je z danymi pomiarowymi ze spectroradiometru dostępnymi dla innych paneli - można odnieść coś więcej niż wrażenie ;), że nie są to wyniki pomiarowe - a dane wygenerowane przy pomocy bardzo podobnego narzędzia do "forumowego" kalkulatora.

% udział poszczególnych fotonów.

  • niebieski 24%
  • czerwony 64%
  • reszta 12%

Szacunki wykonane w arkuszu kalkulacyjnym na spectrum odtworzonym w podobny sposób jak dla diody białej up: -->

Przy czym - % udział fotonów niebieskich - jest raczej wysoki: jak na "spectrum" flow. Ale -> Ten panel jest w pełni regulowany: programowany - sterowany może być z godzinny na godzinę. W wersji z dodatkowym kanałem IR nawet z opcją naśladowania efektu zmierzchu - wysoki udział IR w stosunku do reszty. Można dla niego ściągnąć nawet gotowe "programy" sterujące.



SPD panelu BMG - grow max dwie formy: na "fotony" i wersja energetyczna. Dane odtworzone z obrazka zamieszczonego przez producenta
SPD - panelu BML start max : radiometryczny
SPD - panelu BML start max : na fotony
Zrzuty z ekranu - porównanie wyników kalkulatora "z forum" ze zrzutem kalkulatora BML

USA - BML

Produkt "amerykański" ;) - prawdziwie - nie chiński panel wyprodukowany dla właściciela marki znajdującego się w USA. Strona producenta http://www.bmlhorticulture.com/ mają całkiem sporo materiałów reklamowych z testowymi uprawami konopi | niestety nie niezależnych |. Produkują także moduły akwarystyczne, dowolnego rodzaju spectrum można sobie poskładać i zamówić korzystając z "kalkulatora" zamieszczonego na ich stronie: http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/. Panele z diodami Osram. Jedna z najwyższych udokumentowanych pomiarami sprawności mikromol/J wśród paneli obecnych na rynku.

Dostępne jest kilka wersji. Pominiemy "supplemental-spectrum" oraz moduły złożone jedynie z bieli.

Spectrum GROW-MAX

Analiza na podstawie załączonego wykresu:

  • niebieski 10,3%
  • czerwony 84,6%
  • reszta 5,1%

Bardzo zbliżone wyniki podaje kalkulator zamieszczony na stronie producenta, jeśli się wpisze konfiguracje zblizona do podanej przez BML:

LED Selections: (67%) 660nm Deep Red, (13%) 625nm Red, (13%) 6500K Cool White and (7%) 450nm Royal Blue.

Widmo stosunkowo ubogie w fotony z zakresu długości fali określanego jako niebieski i nie odbiegające wiele pod względem % rozkładu fotonów od przynajmniej kilku paneli produkcji dalekowschodniej. Na tak zwane oko "wydaje się być" przeznaczone do "pracy" przy raczej wysokich wartościach strumienia na powierzchnie.

Spectrum START-MAX

Specyfikacja producenta: LED Selections: (60%) 660nm Deep Red, (13%) 625nm Red, (13%) 450nm Royal Blue, (7%) 470nm Blue and (7%) 6500K Cool White. Nieco większa ilość fotonów niebieskich w strumieniu i zredukowany udział "bieli"

Analiza na podstawie załączonego wykresu:

  • niebieski 22%
  • czerwony 76%
  • reszta 2%

Tu także udział fotonów niebieskich nie jest bardzo wysoki.

Panele tego producenta mają bardzo charakterystyczną budowę, która umożliwia nie tylko bardzo równomierne oświetlenie powierzchni - ale i zmianę położenia względem siebie modułów. Głównym zarzutem jaki ludzie stawiają tym panelom jest - niedostateczne chłodzenie - patrz BML SPYDR

Z opisu zamieszczonego przez BML: wynika, że diody w tych panelach są puszczane raczej nisko :

cytat:

We use 3W LEDs in our fixtures, and we under-drive the LEDs (compared to the LED manufacturer's maximum recommended drive current) to ensure long life and high electrical efficiency. Due to the large number of LEDs we use in every fixture, we do not need to overdrive the LEDs to achieve extremely high PAR ratings.


Na tak zwane "oko" - kalkulator : http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/ podaje wyniki dla diod puszczonych na 350 mA - w dla temp. 25 stopni : z założoną sprawnością zasilania 0,83 - kalkulator forumowy podaje dla takich ustawień bardzo podobne wyniki.

Różnice % udziału fotonów mogą wynikać z liczenia w kalk. BML emisji razem z FR. Odmienny kształt SPD - bierze się z innego doboru SPD zaszytych w kalkulatorach - odmienne środkowe emisji dla diod 625 i 660 - dlatego piki się bardziej kleją na wykresie z BML. | łatwo podmienić SPD użyte w kalk. forumowym na te z kalk BML ;) - wpłynie to co nieco całokształt wyniku - nie zmieniłby się diametralnie ale.. |


Kalkulator forumowy - dane dla diod cree nie osrama : Biny wybrane tak aby mniej więcej wszystko grało. Dane dla temp 25 stopni 350 mA.

  • 61% Czerwień
  • 26% "Reszta"
  • 13% Niebieski

Sprawność z zasilaniem : 1,83 mikromol/J ; Strumień: 30,24 mikromoli ; Moc z zasilaniem: 16,53 W


Kalkulator BML

  • 59% Czerwień
  • 27% "Reszta" - w nim opisana jako zieleń - mimo tego, że zawiera się w tym nie tylko zieleń.
  • 13% Niebieski
  • 2% Far red

Sprawność z zasilaniem : 1,8 mikromol/J ; Strumień: 30,1 mikromoli; Moc z zasilaniem: 16,5 W

Jeśli ich - kalkulator podaje - w miarę prawdziwe dane mocy : najbardziej prawdopodobnym prądem pracy jest 350 mA.

Wyniki które kalkulator BML pokazuje np: dla diod 615nm są co najmniej podejrzane IMO. Tym bardziej dla realnych temperatur pracy. Dla diod białych daje się to zgrać z niezłymi binami - o ile się dobiera diody o podobnym CRI i temp widmowej do zaszytych w tamtym kalk | łatwo zresztą je z niego wybebeszyć i porównać z...| Z kolei wynik dla diod royal blue wskazywałby na stosowanie " założenie w szacunkach" niezbyt wysokich binów.


illumitex

Panele o konstrukcji podobnej do paneli BLM. To co je wyróżnia to zastosowane diody. Zamiast diod "mocy" - używają moduły Surexi. Sprawności tych paneli nie oszałamiają - ale, producent podaje dla nich dane o strumieniu - raczej prawdziwe: potwierdzone w innym źródle. Według wszelkich oznak na niebie i ziemi i tak mają one sprawności lepsze od przeciętnej "rynkowej". Jeśli chodzi o konfiguracje "spectrum" ich moduły nie odbiegają od pewnej przeciętnej dla rynku. Patrz: http://www.illumitex.com/illumitex-leds/surexi-horticulture-leds/

Spectrum F1 odtworzone z rysunku przedstawione w formie na fotony- dla energetycznej wartości promieniowania 1000 mW - wykres producenta jest bardzo schematyczny - dane raczej reklamowo ozdobne imo
Spectrum F3 odtworzone z rysunku przedstawione w formie na fotony- dla energetycznej wartości promieniowania 1000 mW
Spectrum X5 odtworzone z rysunku przedstawione w formie na fotony- dla energetycznej wartości promieniowania 1000 mW

Przy "analizie" ich "widm" zupełnie pominiemy to co na ich temat pisze producent. Raczej skupimy się na porównaniu ich z tym co maja w swojej ofercie pozostali. Analizy wykonane na podstawie danych odtworzonych z ich obrazków oraz, tego co podają. Wykresy które zamieścili są opisane jako "energetyczne" na mW.

Spektrum F1

dane podane na stronie -> % udział jest w na 99,9% formie energetycznej: i odpowiada to dobrze zamieszczonemu dosyć schematycznemu SPD.

  • niebieski 22,8 %
  • czerwony 76,8 %
  • reszta 0,3%

Po przeliczeniu na strumień : mniej więcej.

  • niebieski 18,3%
  • czerwony 81,5%
  • reszta około 0,1%

Spectrum F3

Dane % udziału, podane przez producenta - po porównaniu ich z odtworzonymi z "prowizorycznego SPD" - wyglądają na podane w formie udziału Fotonów ;): Różnice miedzy tym co podają a danymi przeliczonymi na strumień wychodzą między 0,5% dla niebieskiego do poniżej 1,5% dla czerwieni.

informacje producenta:

  • niebieski 11%
  • czerwony 81%
  • reszta 7,7 %

Pod tym względem F3 od illumitexu bardzo przypominać może Spectrum GROW-MAX od BML.

Spectrum X5

Tu niestety dane za dobrze ze sobą nie grają: ;) Zamieszczam analizę tego co widać na obrazku po przeliczeniu na fotony skoro na obrazku pisze mW. To co by bardzo dobrze grało z opisem to - kolor spectrum odbierany przez człowieka. Jest ono bliskie "bieli".

  • niebieski 11,1%
  • czerwony 69,2%
  • reszta 19,8%

W wypadku danych spektralnych zamieszczonych przez tę firmę, w postaci "wizualnej" można zakładać, że są one bardziej - formą reklamy niż : danymi jako takimi i próby ich analizy są jedynie pewnego rodzaju zabawą. Uzyskane wyniki mimo tego, że w dwu wypadkach dają się dopasować bez nadmiernego kombinowania, do cyferek zamieszczonych obok nich na stronie, są niezbyt pewne. Możliwe/prawdopodobne zapewne. Niestety producent nic więcej nie daje.

Jak skonfigurować udział % poszczególnych fotonów w strumieniu | aka: spectrum |

Przejdźmy do : tak zwanych zaleceń % udziału fotonów : opartych na - danych porównawczych - zazwyczaj stosowanych układów paneli obecnych na rynku.

Tryb flo

  • % udział fotonów niebieskich (10)15-20% | sprzedawane są i panele mające mniejszy np: około 10% - ludzie uprawiają także pod światłem jedynie z białych led - o temp widmowej ok 2700K - przy mniej więcej 9-10% udziale - lampy sodowe z kolei mają około 6% promieniowania z tego zakresu - w wypadku niższego udziału - raczej sugerowane jest stosowania nieco wyższych wartości strumienia na powierzchnie |

Tryb weg

  • % udział fotonów niebieskich > 20% - raczej nieczęsto przekracza się znacząco 30%.

Warto pamiętać o tym, że wpływ na pokrój roślin ma nie tyle sam % udział "niebieskich" fotonów w strumieniu - ale także i jego bezwzględna wartość - nie działa to bez powiązania z wartością całkowitego strumienia na powierzchnie. Przedstawione tu zalecenia są pewnego rodzaju uproszczeniem - i oparte są na "praktycznie" stosowanych wartościach.

Który z możliwych do poskładania układów jest najlepszy ? Autor nie ma śladu pojęcia - wydaje się mu, że:

| opinie autora : nie trudno znaleźć ludzi którzy się z tym nie będą zgadzali |

  • panele o udziale fotonów niebieskich od 15 do 20% można także traktować jako "uniwersalne" weg flo.
  • przekraczanie 20% +- kilka% udziału niebieskich fotonów w strumieniu w trybie flo raczej nie ma wielkiego sensu.
  • większy udział % może mieć sens w wypadku stosowania niskich wartości strumienia na powierzchnie oraz podczas "weg" - gdy zależny nam na zwartym wzroście - i oszczędnościach na rachunku za prąd - tryb veg : patrz: np: przykładowa konfiguracja panelu 100W pod koniec art oraz na analizę panelu CR i paneli bonsay hero.
  • suplementacja IR - może być stosowana jedynie podczas końcówki dnia - po zgaszeniu "świateł" - ledwie kilka minut wystarcza aby uzyskać bardzo wyraźną reakcje roślin i zmianę ich pokroju. Nie ma także konieczności stosowania dodatkowego suplementu IR.
  • suplementacja diodami UV niekoniecznie daje "spektakularne" efekty - można nawet odnieść wrażenie, że dodatkowe diody tego rodzaju - po prostu dodają nieco wartości strumienia niebieskiego, mimo tego, że ich emisja leży poza zakresem określanym jako PAR. Reszta efektów jest niemierzalna - i być może?? opisy "cudownych" efektów "lukrowania roślin żywicą" są bardziej oparte na wierze i pobożnych życzeniach niż realiach. | byk w obecnej wersji kalk.. przy diodzie UV nie bierze się z braku wiary a .. zwyczajnego przeoczenia - choć to może być i czynność podświadoma "przypadkowa" - brak wiary także może być wiarą ? ;)|
  • zdecydowane zwiększanie udziału diod białych - a wiec i wszystkiego poza "niebieskim" i "czerwienią" prawdopodobnie, ma większy sens przy stosowaniu wyższych wartości strumienia na powierzchnie. Panuje także opinia, że - panele z nieco większym niż zerowy/bardzo mały udział "bieli" sprawdzają się lepiej podczas kwitnienia - co nie oznacza, że panele bardzo ubogie w biel się nie sprawdzają patrz np: plantphotonic. Sporo ludzi buduje także panele oparte jedynie na białych diodach - COB. Obecnie diody białe tego typu o ile się ich nie "dusi" wysokimi prądami osiągają bardzo wysokie sprawności.

Poza odwiedzaniem - fotorelacji - i porównywaniem efektów na tak zwane oko, bez znajomości realnie osiąganej wartości strumienia na powierzchnie, czy prawdziwych w danym wypadku wartości % jak i bezwzględnego udziału poszczególnych fotonów:

Warto przed, podjęciem jakiś decyzji odwiedzić, albo jedynie z czystej nie motywowanej niczym innym ciekawości:

http://cpl.usu.edu/htm/research/by=category/category=871 oraz: http://cpl.usu.edu/htm/research/by=category/category=864 bardzo "interesujące" i raczej przystępne.

O tyle ciekawsze od - typowych forumowych fotorelacji, że wykonane przy identycznych wartosciach strumienia na powierzchnie - łącznie z pomiarami etc. Zgodnie z pewnymi zasadami - których dochowanie w wypadku amatorskiej zabawy jest raczej niewykonalne, choćby z uwagi na koszty niezbędnej do tego aparatury pomiarowej.

Przedstawiane tam wyniki nie koniecznie można zupełnie bezpośrednio odnosić do uprawy Konopi - ale: jest to jakiś materiał porównawczy.

Strumień na powierzchnie/moc na powierzchnie

Aby uzyskać - sensowne plony i wzrost roślin trzeba im dostarczyć odpowiednią ilość światła. Kalkulator umożliwia, poza szacowaniem udziału fotonów z poszczególnych długości fali, mocy -> także oszacowanie całkowitego strumienia produkowanego przez panel oraz sprawność w mikromolach na każdy J promieniowania.

Zalecenia wartości strumienia na powierzchnie. |na podstawie starych doświadczeń KNNA - dotyczy to paneli "dwukolorowych" - w wypadku HPS np: sensowne wartość strumienia to nie mniej niż 500 mokromoli |

Kwitnienie:

  • absolutne minimum 300 mikromoli/m2 sek
  • wartość zalecana około 400 mikromoli/m2 sek (zalecane minimum)

Powyżej - 500-600 niekoniecznie warto z uwagi na wzrost kosztów, a około 800 jest raczej limitem którego nie warto przekraczać. (tu są odmienne opinie na temat i zaleca się do 1000 nawet)

Przy stosowaniu wysokich wartości strumienia można się zastanowić nad wzbogaceniem panelu w diody białe - a w wypadku stosowania z założenia niskiego udziału % fotonów niebieskich - nad zwiększeniem wartości strumienia na powierzchnie.

Obliczenia:

Wartość całkowitego strumienia fotonów dla założonej temperatury pracy - dzielimy przez powierzchnie pomieszczenia: I uzyskujemy jakiś wynik - który nie oddaje realnego |straty - na odbiciach etc| - dlatego - warto zakładając np: minimum celować w wynik około 350 - 370. W zależności od wielu czynników - np: odległości od roślin - kąta soczewek - pokrycia ścian - realnie uzyskana wartość jest trudna do przewidzenia. |patrz także temat: Panele LED| Mniej więcej można oszacować ile z siebie panel może światła wypluć - a liczy się najbardziej to "ile realnie" do roślin dociera.

Moc panelu na powierzchnie będzie zmienna i zależeć będzie od sprawności - która z kolei zależy od jakości diod i konfiguracji - patrz punkt następny.

|następna wersja kalkulatora: będzie wyposażona w moduł wyliczający strumień na powierzchnie - o ile powstanie teraz - rok 2017 - na fali są panele budowane z białych diod COB ;) prostota + wysokie sprawności raczej zabiją w formie DIY panele kolorowe|

Sprawność na strumień - Sprawność widma YFP - moc i jakość diod.

linki: na dobry początek:

Wiekszość informacji znajdzie się na "stronach" zewnętrznych - co by za bardzo nie - rozciągać tekstu.

producenci diod led.

Typy diod...

...

Konfigurowanie własnego panelu : instrukcja użycia kalkulatora :

Instrukcja użycia arkusza kalkulacyjnego.

Kalkulator: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/Kalkulator_beta23.xls | wersja testowa - będą kolejne edit: aktualizacja - pozbyto się błędu w % udziałach poszczególnych fotonów wynikającego z zaokrągleń: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/kalkulator_poprawki.xls |

Wszystkie następne wersje będą bardzo podobne - bez rewolucyjnych zmian - z dodatkowymi diodami - instrukcja użycia się raczej nie zmieni. Usunięte zostaną obecne w tej wersji błędy | np: przypisanie do UV diody 415 nm| oraz być może znajdą się w nim dodatkowe funkcje.

Arkusz jest bardzo prosty w obsłudze: działa na podobnej/identycznej zasadzie do kalkulatora dostępnego na stronie BML -http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/ - z ta różnicą, że umożliwia wykonanie szacunkowych obliczeń dla dowolnego typu diody - o ile tylko są w nim zaszyte "typowe" dane spectralne dla wybranej diody.

Podaje on w chwili obecnej jedynie - wartość strumienia - moc diod - panelu z zasilaniem - % udział poszczególnych fotonów oraz YFP, nie ma w nim żadnych danych fotometrycznych.

Zasada działania:

Wykorzystano to, że wszystkie diody LED - kolorowe w obrębie "Typu" maja bardzo podobne, można nieco na wyrost powiedzieć, że praktycznie identyczne charakterystyki widmowe.

Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku diod białych o zbliżonych CCT i CRI. Błędy związane z odstawaniem od siebie charakterystyk diod - niezależnie od ich producentów nie powinny mieć w tych szacunkach zbyt wielkiego wpływu na wynik końcowy. Wyjątkiem będzie tu sytuacja gdy - użyło by się danych dla diod o zdecydowanie odmiennych charakterystykach : patrz np: crisp white philipsa, czy kilka innych egzotycznych. Dla diod białych opartych na luminoforach YAG z dodatkami luminoforów czerwonych - pasuje to nieźle.

Niestety dla diod kolorowych, dla których sprawności są podawane przez producentów w postaci danych fotometrycznych - np: czerwone 625nm, czerwono-pomarańczowe 615nm i niebieskie 470nm, błędy oszacowania strumienia są zdecydowanie większe. W ich wypadku wyniki są zdecydowanie mniej wiarygodne i to one generują największy błąd w szacunkach.

Arkusz nie jest w żaden sposób zabezpieczony i można go dowolnie modyfikować : nie zawiera także w sobie żadnych skomplikowanych formuł - wykraczających poza dzielenie i dodawanie.

Po otwarciu powinien wyglądać mniej więcej tak : Drobne różnice pojawią się w wypadku gdy używasz innej wersji excela lub open office. W tym zrzucie z ekranu wpisane są zupełnie przypadkowe dane: dla sprawdzenia czy: wszystko działa jak powinno.

Arkusz01.jpg

W żółtych polach znajdują się informacje o tym jakie diody są przypisane do danej pozycji w arkuszu. Nie należy ich modyfikować.

W polach zielonych: są dodatkowe informacje, także ich nie ruszamy.

Interesują nas jedynie pola jasnoniebieskie.

Przypuśćmy, że zdecydowaliśmy się na zastosowanie w naszym panelu jedynie diod cree - typu XP-E i XP-E2.

Wybrane diody:

  • Czerwień 660 nm XP-E bin 350 mW
  • Royal blue XP-E bin 425 mW
  • Biały XP-E2 bin R3 skorelowana temperatura widmowa 5000K CRI około 75.

| specjalnie wybrano diody i konfiguracje dla której błąd oszacowania będzie mały |

Wszystkie diody mają pracować na prądzie 0,7 A.

Danych szukamy w: http://pct.cree.com/dt/index.html - bardzo duże ułatwienie zwalnia nas to z grzebania w data sheets.

Rozsądnie jest w kalkulator wpisać dane dla dwu temperatur: - 25 stopni - start oraz wyższej temperatury - na złączu którą prawdopodobnie osiągną diody podczas pracy. Zakładamy np. 75 stopni | prawdopodobna ?? temperatura jaką osiągną "chipy" w panelu - można aby mieć nieco lepszy obraz jak się to zmienia zrobić kalkulacje i dla 85 stopni - prawdopodobnie nawet lepiej by było zakładać temp. pracy na około 85 stopni.|

Wyniki z bazy danych dla 25 stopni:

001 dane diod 25.jpg

Wyniki z bazy danych dla 75 stopni:

001 dane diod 75.jpg

Wyniki kalkulacji:

Po wpisaniu danych kombinowaliśmy ilością diod tak aby udział % strumienia fotonów niebieskich nie przekraczał 20% - a suma diod wynosiła 15.

Start panelu: W tej chwili temperatura pracy jest zbliżona do temperatury pokojowej.

Wyniki 25 stopni.jpg

Praca - temperatura na złączu Tj - 75 stopni.

Wyniki 75 stopni.jpg

W oknie "zasilacz" pozostawiono wartość 0,83 -> jest ona zmienna i zależy od : typu zasilacza i jego obciążenia: dane te są dostępne w data sheets - najlepsze dostępne przy obciążeniu zbliżonym do maksymalnego osiągają sprawności 86% - tanie proste od 80% do 83%. Na to także warto zwrócić uwagę będzie to miało nie mały wpływ na moc całkowitą oraz sprawność panelu.

Przypuśćmy, że zmieniamy zdanie co do zastosowanych typów diod, ale chcemy uzyskać - zbliżony rozkład fotonów pomiędzy poszczególne długości fali - a wiec i bardzo zbliżoną reakcje roślin - używając odmiennych diod o innych parametrach.

Wracamy do : http://pct.cree.com/dt/index.html Tym razem zastosujemy diody:

Wybrane diody:

  • Czerwień 660 nm XP-E bin 350 mW (te same co poprzednio)
  • Royal blue XT-E bin 600 mW
  • Biały XM-L2 bin U2 skorelowana temperatura widmowa 5000K CRI około 75.

Tak samo jak poprzednio wszystkie diody mają pracować na prądzie 0,7 A.

Wyniki z bazy danych dla 25 stopni:

Dane diod 25 02.jpg

Wyniki z bazy danych dla 75 stopni:

Wyniki 75 stopni02.jpg

Start panelu:

Lepsze diody.jpg

Praca:

Lepsze diody 75 stopni.jpg

Jak widać: aby uzyskać zbliżony szacunkowy/obliczeniowy rozkład fotonów: zmieniła się ilość zastosowanych diod: A wiec tak zwane "ratio", które często jest używane jako "wyznacznik" konfiguracji.

  • ratio w wersji 1. 7:2:6 deep red|royal blue|białe 5000K
  • ratio w wersji 2. 9:1:5 deep red|royal blue|białe 5000K

Obliczeniowe udziały fotonów nie są identyczne - ale - przynajmniej w szacunkach można uzyskać dokładnie takie same: o ile tylko nie ma ograniczenia do 15 sztuk.

Interpretacja wyników "wyplutych" przez kalkulator.

Sprawność

Im wyższa tym lepiej. W powyższym przykładzie - konfiguracja pierwsza z zasilaniem osiąga około 1,4 mikromola/J - druga : około 1,8 mokromola/J. Przy czym - można zakładać, że niewielkie obliczeniowe % odchylania udziału fotonów niebieskich - czerwonych i "reszty" nie mają wartego uwagi - zauważalnego wpływu na: wzrost roślin. Z uwagi na to, że kalkulator jest raczej daleki od ideału : można nawet przypuszczać, że różnica udziału % fotonów niebieskich mieścić się może w granicach błędu oszacowania.

Jeśli:

  • wynik obliczeniowej sprawności wychodzi bardzo podobny dla odmiennych układów. Przykładowo 1,42 i 1,46 - można założyć, że mieści się to w granicach błędu i nieco lepsza konfiguracja jest porównywalna z nieco słabszą.
  • w wypadku gdy jest to 1,67 kontra 1,55 można być już niemalże pewnym, że układ jest "lepszy".

Wynik YPF - sprawność widma.

  • kalkulator podaje sprawność widma z zakresu 400-700 nm - według kształtownika McCree - najpowszechniej używanego przez foto-biologów. Standard - w wypadku badań naukowych, jeżeli gdzieś to jest podawane w literaturze angielsko-języcznej jest to puszczone po tej krzywej. Interpretacja tego wyniku jest ?? - właśnie taka, dwa znaki zapytania. W doświadczeniach uprawowych uzyskiwano nawet minimalnie lepsze wyniki pod źródłami o nieco gorszym - przy tej samej wartości strumienia na powierzchnie. Jest to jest, ale nie warto sobie raczej tym za bardzo głowy zawracać. Chyba, że wyniki różnią się naprawdę bardzo mocno.

Krzywa McCree jest właściwa dla roślin rosnących pod naturalnym światłem na "polu" - a nie dla roślin uprawianych pod sztucznym oświetleniem. Bierze się to "podobno" z mniejszej zawartości "filtrów" UV niż w warunkach naturalnych, one co nieco mają zaniżać "sprawność" fotonów niebieskich oraz tych nieco poniżej długości fali 400 nm.

Moc

moc panelu z zależności od prądu podanego przez zasilacz opisany jako 0,7 A. wartości mieszczą się w tolerancji wartości prądu wyjściowego podawanej przez producentów w data sheet

Wynik mocy samych diod - oraz diod razem z zasilaniem nie uwzględnia realnego rozstrzału fV diod oraz tego, że prąd zasilacza niekoniecznie wynosi dokładnie np. 0,7 A.| w wypadku zasilaczy w data sheet zazwyczaj jest podana tolerancja dla wartości prądu zasilania |

Przykładowy Plik: z wpisanymi - wartościami dla prądu zasilacza od 670 do 730 mA :

Mieści się to w "tolerancji" z jaką wiele zasilaczy stało-prądowych podaje prąd na diody. Do tego dochodzi jeszcze sprawność zasilacza - która zależy od jego obciążenia i typu. To co wpisujesz w arkusz nie musi być wartością prawdziwą, nawet jeśli jest w data sheet - tak samo jak i prąd podany przez zasilacz nie musi dokładnie wynosić 0,7 A. Lepsze droższe zasilacze są pod tym względem nieco bardziej przewidywalne. Uzyskana niższa moc niż szacowana z wpisaną - sprawnością zasilacza w granicach 0,85 nie oznacza raczej jego wyższej sprawności - najprawdopodobniej jest to po prostu efekt niższego od zakładanego prądu podanego na diody - oraz być może niższych FV - dla diod obecnych w panelu niż pewna średnia dla typu. Diody mają to do siebie, że nie maja zupełnie identycznych parametrów i obliczenia oparte na - tak zwanych wartościach średnich "mocy" dla danego prądu zasilania .. dla danego typu nie są do końca miarodajne.

Dlatego jest to tak samo jak: wynik sprawności oraz wartości strumienia wartość "szacunkowa" zbliżona mniej więcej, do tej jaką osiągną diody - a nie realna.

Pomimo tego - moc diod: na starcie - jest wystarczającą wskazówką do tego jaki/jakie zasilacze należy dobrać aby zasilić diody. | patrz:...|

Udział % poszczególnych długości fali

Jak wspomniano wyżej - wszystkie wyniki kalkulatora są obarczone błędami - wynikającymi z:

  • - odbiegania realnych parametrów zastosowanych diod od wpisanych w arkusz
  • - niedostosowania zaszytych w arkuszu SPD diod białych do parametrów diod użytych w panelu
  • - błędów wynikających z przeliczania wartości fotometrycznych na wartość strumienia | diody 625 - 630 nm|
  • - i innych : przykładowo - sprzedano wam inny bin niż zamawialiście.

W wypadku niezłego wpasowania się w charakterystyki diod : - można zakładać, że podawane % udziały są mniej więcej prawdziwe: -+ kilka %

Jeśli, zakładasz wysoki udział w panelu diod 625nm; 615nm; 470nm | dwie ostatnie dostępne będą w wersji 3 kalkulatora | - uzyskane wyniki są mniej precyzyjne - bierze się to z charakteru jednostki w której podana jest ich sprawność.

Narzędzie przydatne ale dalekie od ideału. Bez danych pomiarowych - konkretnych diod pakowanych w dany panel wiele więcej zrobić się niestety nie da. | chyba? no... na pewno można by było od razu zrobić go bez całej serii byków ;)|

Imo dużo lepiej jest porównywać na sucho konfiguracje w taki sposób - niż kierować się tak zwanym "ratio" na sztuki.

Przykładowy projekt panelu o mocy około 100W - dwa tryby weg/kwitnienie + suplement IR na osobnym kanale.

Nie jest to próba sugerowania czegokolwiek - Jest to nic innego jak "próba" przybliżenia pełnych możliwości - arkusza kalkulacyjnego "wersji 2".

Przedstawiona konfiguracja panelu nie wyróżnia się niczym szczególnym, różnice miedzy nią a pewną przeciętną:

  • mniejszy niż zazwyczaj stosowany w panelach łączących diody 660oraz 625 udział diod 625 nm
  • dodatkowy zupełnie niezależny kanał z diodami IR 730 nm - umożliwia to : podpięcie kanału pod osobny timer - i np: traktowanie IR jedynie przez kilka minut po wyłączeniu: reszty panelu. | w celu wyciągnięcia roślin w górę np:|
  • większy udział bieli niż w panelach http://www.bonsaihero.com czy http://www.plantphotonics.com/

W symulacji zastosowano diody:

  • 660nm cree XP-E 350mW/350mA
  • 625nm cree XP-E2 bin P4 80,6lm/350mA
  • Royal Blue XT-E 600mW/350mA
  • Białe XP-G2 bin S4 - temperatura widmowa około 6000K
  • IR XP-E bin 210mW/350mA

Prąd pracy 0,7 A. Analogicznie jak w poprzednim wypadku - ilością sztuk poszczególnych diod manipulowano tak aby uzyskać: określony udział fotonów niebieskich : który został założony na od 15 do 19% a dla trybu weg. około 25%. Założono zastosowanie jedynie 4 diod IR jako suplementu.

Arkusz kalkulacyjny z wpisanymi danymi wyglądać może mniej więcej tak. Kolejne wyliczenia zostały wykonane w osobnych "kartach" - polecenie przenieś kopiuj + zmiana nazwy, mamy wszystko w jednym "pliku".

Arkusz z wpisanymi danymi znajduje się TU: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/przykladowy_projekt_panel_100W.xls | użyto wersji arkusza bez ostatnich poprawek|

Po otwarciu wygląda to tak:

Panelled analiza.jpg

Start: 25 stopni: Karta "pełna" moc na starcie. Włączone wszystkie diody.

Pelna moc z IR.jpg

Start 25 stopni : Karta pełna moc bez dodatkowego suplementu IR - prawdopodobnie tak panel pracował będzie przez większą cześć kwitnienia.

Pelna moc bez ir.jpg

Praca temperatura Tj 75 stopni : Karta pełna moc bez dodatkowego suplementu IR

Karta praca 75 stopni.jpg

Przypuszczalne osiągi panelu CR z wiki

Próba analizy konfiguracji panelu CR - przedstawionego w wiki w artykule Budowa Panelu Led. Zamiast danych dla diod - osram dragon - wpisano dane dla XP-E Photo Red - najsłabszego binu. 300 mW i binu 350 mW. Nie powinno to zbyt wiele zmienić w poglądowym oszacowaniu. Co ciekawe moc panelu przy danych dla diod dla prądu zasilania i stosunkowo wysokiej wpisanej sprawności zasilaczy - wychodzi wyższa niż wyniki pomiaru zamieszczone przez CR. Nie wiadomo czy - wynika to z odbiegania parametrów diod - czy raczej jest to zasługa samych zasilaczy - które mogły mieć np: niższy prąd niż 320 mA | np: około 300 mA |. Na sucho bez pomiaru parametrów zastosowanych zasilaczy nie sposób to ocenić.| bardziej prawdopodobny wydaje się niższy prąd zasilaczy - poza tym i pomiar mocy dokonany przez CR - był dokonany z jakaś dokładnością - na tyle dokładnie na ile dokładnie podawał jego sprzęt ;)|

Arkusz z wpisanymi danymi.

Ciekawie wygląda w nim % udział fotonów niebieskich - który zarówno w trybie flo jak i trybie weg. jest wysoki. Pod tym względem jest nieco odmienny od wyżej przedstawionych komercyjnych - Pełna fotorelacja - pokrój roślin : etc: dostępne są na forum: linki w temacie Budowa Panelu Led.

Widok arkusza: -> pełne dane do ściągnięcia w arkuszach up.

001 CR.jpg

W zależności od wpisanych danych dla diod 660.

tryb flo

  • niebieski 20-24%
  • czerwony 68-73%

Przypomina pod tym względem - Heliospectrę - wersje bez diod IR - puszczoną na wszystkich kanałach na max. Odróżnia go - zastosowanie dwu rodzajów diod czerwonych - reszta jakby była "taka sama".

tryb weg

  • niebieski 31-36% !

sprawdził się raczej bardzo dobrze ;)

Niedokładne kopie konfiguracji paneli z http://www.bonsaihero.com/

panel uniwersalny wszystkie kanały temp 75 stopni
panel uniwersalny tryb early flowering mode temp 75 stopni
panel uniwersalny tryb grow phase temp 75 stopni
panel weg ustawienia full temp 75 stopni
panel biało-czerwony ustawienia full temp 75 stopni
panel biało-czerwony ustawienia weg: co ciekawe udział % "niebieskich" fotonów jest: podobny - jak dla tryby full ;] temp 75 stopni

Ciąg dalszy zabawy kalkulatorem : Nie jest to próba - odtworzenia : czegoś : a raczej zaspokojenie ciekawości - jak to może? w wypadku tych konkretnych paneli wyglądać/lub jak mogło by wyglądać w ich kopiach złożonych przy przyjętych założeniach.

Strona: http://www.bonsaihero.com/ -> producent w przeszłości prowadził bardzo dużo testów : dostępne są tu http://www.ledgrow.eu/: niestety - autor nie podawał od pewnego momentu "wszystkich" danych.

W obecnej chwili ma w swojej ofercie dwa podstawowe typy paneli.

  • uniwersalny o konfiguracji zbliżonej do 4 Cree XBD Royal Blue, 17 Cree XBD 701 Red, 2 Cree XBD White and 10 Osram LH-CPDP DeepRed Led's
  • panel VEG: 9 Cree XBD Royal Blue, 13 Cree XBD 701 Red, 2 Cree XBD White and 10 Osram LH-CPDP DeepRed Led's

oraz:

  • Biało czerwony : konfiguracja : 23 Cree XBD White and 10 Osram LH-CPDP DeepRed Led's

Każdy z nich ma zmienne ustawienia trybów pracy: Dokonywane jest to przy pomocy przełącznika: prawdopodobnie po prostu odpina się z szeregu: część diod - całość idzie na jednym zasilaczu.

I tyle o nich wiadomo. Nie ma podanych informacji na temat zastosowanych binów, a także temperatury widmowej białych led. Na tak zwane "oko" białe wyglądają na zimne - co najwyżej neutralne. Ale pewności nie ma ;D. Szacunkowe - wyniki - kopi - przy założeniach:

  • z lenistwa zamiast Osram LH-CPDP cree photo red | niechęć do odtwarzania danych z data sheet |
  • białe zimne temp widmowa ok 6000K

Wszystko na dobrych binach ale nie najlepszych: z dostępnych.

  • XBD biała zimna R4[130]
  • XP-E photo reed 14[350]
  • XBD royal blue [525]
  • XBD czerwona 625 P3[73,9]

Dla paneli uniwersalnego i biało-czerwonego - "kopia" z analizą - dla wszystkich trybów pracy. Założono, że panele pracują z zasilaczami 0,7 A.

Podstawowy: 65 W - moc wyszła minimalnie inna : - manipulowano w zależności od obciążenia wpisaną sprawnością zasilacza. Można dla zabawy zmienić - temperaturę widmową białych diod : - aby zobaczyć jakie będą różnice.

Full:

  • niebieski ok 12%
  • czerwony ok 84%
  • reszta ok 4%

-> pierwsze skojarzenie : zbliżony rozkład fotonów jak w : illumitex spectrum F3 : ale z rozłożeniem emisji czerwieni na dwa typy "diod".

tryb: Grow phase

  • niebieski ok 29-30%
  • czerwony ok 63%
  • reszta ok 7%

tryb: Early flowering mode

  • niebieski ok 14-16%
  • czerwony ok 80-82%
  • reszta ok 4%

panel -> White & Deepred 90 watt Biało czerwony:

Tu o dziwo - praktycznie między trybami nie zmienia się udział fotonów "niebieskich" ;). Między trybami zdejmuje się więcej niż połowę wartości strumienia - praktycznie nie zmieniając % udziałów poszczególnych fotonów | chyba, że czegoś nie widać i np: zastosowano tam 2 rodzaje białych diod etc - brak podanej pełnej specyfikacji - ocena na oko po zdjęciu |

I na koniec: Vegging growlight, 80 watt

wyniki z kalkulatora : moc full

  • niebieski około 25%
  • czerwony około 71%

Moc tym razem wyszła nieco niższa niż - według danych producenta: z zasilaczem: o wpisanej sprawności: 0,87. Nie tylko w tym wypadku - wyniki szacowanej mocy niekoniecznie dobrze grają z mocą podaną przez producenta.

Wszystkie wyniki /sprawność jak % udziały/ oczywiście zmieniać się będą wraz ze zmianą wpisanych w kalkulator binów diod. W wypadku zamiany białych diod zimnych na - neutralne dla panelu podstawowego zmiany są bardzo małe - co przy tak niewielkim udziale diod białych w stosunku do reszty dziwne nie jest.

Kopia "spectrum" Panelu BML grow max i start max

| pojawi się wraz z nową wersja kalkulatora |

Wróżby z Fusów aka. próby odtwarzania konfiguracji "chinola"

Pomiarowe SPD dane wejściowe
Dane odtworzone z wykresu
widok matrycy COB zastosowanego w panelu VIPAR
panel VIPAR

Typowo zabawowa: symulacja oparta na danych z raportu : http://www.olino.org/us/articles/2014/11/23/varipar-distribution-bv-ra-350-cob-led-plant-grow-light . Użyto kalkulator forumowy jedynie na samym szarym końcu. Przy okazji starano się odtworzyć sprawności chipów zastosowanych w modułach COB użytych do budowy tego panelu. Panel ten jest oparty o tanie chińskie diody COB o mocy opisowej około 100W. Jak dobrze poszukać znajdzie się je. Podobnych konstrukcji jest na rynku sporo w chwili obecnej. Niekoniecznie z taka optyką - wygląd zewnętrzny odmienny, niekoniecznie taka sama konfiguracja zastosowanych diod COB. Na ile podane tu osiągi odpowiadają typowym dla podobnych konstrukcji - pojęcia nie mam. Mogę zakładać jedynie, że ten nie jest raczej najgorszym z dostępnych. Nie wiem także na ile wiarygodne są wyniki przedstawionych pomiarów.

Wykorzystane Dane pomiarowe panelu:

  • moc 321.0 W
  • strumień fotonów 347.8 uMol/s
  • SPD ->

Z danych: wynika, że sprawność liczona dla zakresu PAR | 400-700 nm| wynosi około 1,1 umol/J : gra to z podaną ilością lum. Oraz podawanym przez nich całkowitym strumieniem fotonów 347.8 uMol/s ;->

Przypuszczalny układ diod - modułu matrycy - na podstawie zamieszczonego zdjęcia:

  • 660nm 3 chipy
  • 625nm 4 chipy
  • 455nm 1 chip

.

.... w zawieszeniu .. do dokończenia.

.

.

.

.

.

.

.

.

Wykorzystano dane/informacje/pomysły lub/i inspiracje pochodzące z. A także strony z gatunku warto odwiedzić :

Producenci paneli led | to strona DIY ;) i nie poleca się żadnego z producentów |

Dane pomiarowe LED

Literatura naukowa

Oprogramowanie

Kalkulatory "led"

Fora internetowe

Wątki na forach które warto obejrzeć:

Ciekawe panele led DIY



| początek: art ... do edycji: |



| początek: art ... do edycji: |