Kolchicyna

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj
270px-Colchicin2.svg.png

Kolchicyna - alkaloid zimowita jesiennego (Colchicum autumnale).Silnie trująca dawka śmiertelna to ok. 1 mg/kg masy ciała. Blokuje segregacje chromosomów podczas podziału komórki co prowadzi do powstania komórek o zduplikowanym garniturze chromosomów. patrz: Poliploidalność, Hodowla poliploidalna, [[1]]

Procedury stosowania

  • Traktowanie nasion - metoda Avery'ego. Polega ona na traktowaniu kiełkujących nasion roztworem kolchicyny. Jest to metoda prymitywna, stosowana głownie przy kolchicynowaniu roślin o drobnych nasionach. Ujemną stroną tej metody jest poddawanie korzonków na działanie kolchicyny, na którą są one szczególnie wrażliwe. Suche lub namoczone w wodzie nasiona umieszcza się r.kolchicyny - na okres od 0,5 do nawet 2-3 dni w wypadkach gdy używa się bardzo rozcieńczone roztwory kolchicyny. Stężenia roztworu wahają się od 0.05% do nawet 0.4%. Kolchicynowanie nasion z uwagi na niewielką przeżywalność, może być stosowane tylko w tych wypadkach, kiedy hodowca dysponuje bardzo duża ilością nasion.
  • Traktowanie wierzchołka wzrostu. Metoda Gyorffy'ego polega na okładaniu stożków wzrostu roślin przez 3 do 5 dni watą zamoczoną w 0,1 do 0,2 procentowym roztworze kolchicyny. Została ona zmodyfikowana, zaczęto używać roztworu kolchicyny w 1,5-procentowym agarze lub w postaci pasty lanolinowej. Zaletą tej metody jest możliwość kolchicynowania nie tylko młodych siewek, ale takie kątowych pączków starszych pędów.

literatura:

  • Ogólna Hodowla Roślin : W.Hoffman, A.Murda, W.Plarre.warszawa 1975
  • Hodowla Roślin : T.ruebenbauer , H.W. Muller PWN 1985