Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Jak zbudować growboxa

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
growbox z zewnątrz


Zasady budowy growboxa

Podam tutaj kilka podręcznych informacji o budowie własnego indoora. Miejmy nadzieję, pomoże to kilku nowym użytkownikom.

Podstawy

Zanim zbudujesz swój growroom i zaczniesz uprawę, powinieneś wiedzieć: Uprawa Indoor jest łatwa - przynajmniej jeżeli sam sobie nie będziesz jej utrudniał. Wszystko czego potrzebujesz, to growroom z dobrym oświetleniem oraz wentylacją.

Nie ważne którą metodę wybierzesz - Hydro, w ziemi czy w coco - postępowanie według standardowych metod i praktyk da Ci idealny początek dla wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technik. Przed tworzeniem twojego indoor'a, wydajnego i najłatwiejszego jak to możliwe, PRZEMYŚL WSZYSTKO. Dobrze przemyślany i zbudowany growroom uczyni Twoje życie dużo łatwiejszym.

Wybór odpowiedniego miejsca

  • Prawie każde miejsce może zostać wykorzystane do stworzenia growrooma - zaczynając od kredensu, szafy, po cały pokój, garaż a nawet strych. Możesz także zbudować namiot czy zamkniętą komorę pod uprawę.
  • Źródło prądu jest konieczne. Dla jednej czy dwóch lamp zwykłe gniazdko będzie wystarczające.
  • Pamiętajmy także, o źródle wody. Przecież Twoje roślinki mogą czuć się spragnione smażąc się w promieniach tego światła. Nie polecamy używać deszczówki, gdyż w dzisiejszych czasach deszczówka zawiera mnóstwo elementów, które mogą zawierać grzyby, czy inne paskudztwa szkodzące naszej roślinie (To raczej w USA, chociaz katowice czy podobne rejony w polsce też pod to podpadają przyp mój).
  • Światła i pompy mogą sprawiać kłopot swoim hałasem, musisz więc wziąć to pod uwagę. Należy uważać na sąsiadów, sypialnie itp.
  • Nie wolno uprawiać na podłogach z materiału, takich jak dywan czy wykładzina. W tych mogą czaić się robale i bakterie. (Nie wspominając o smrodzie gnijącego dywanu jak przypadkowo się chlapnie nam wodą i zaczyna gnić - przyp. mój). Najlepiej usuń wykładzinę.
  • Jeśli masz małe okno albo naturalne źródło światła w swojej przestrzeni uprawnej, powinienes je zasłonić. Ponieważ nie chcemy, aby jakiekolwiek światło wydostawało się z growrooma. No i oczywiście dlatego, że naturalne światło mogłoby wpłynąć na wzrost naszej rośliny. Z powodu kosztów prądu, wielu decyduje się na naświetlanie roślin w nocy (w polsce wtedy prąd jest tańszy - przyp mój), natomiast całkowita ciemność w trakcie dnia. KAŻDE NATURALNE ŚWIATŁO JEST W STANIE NAPSUĆ NASZEJ ROŚLINCE NERWÓW, co przyczynia się do utrudnienia jej wzrostu.
  • Bardzo ważne - nie ważne jaką przestrzeń wybierzesz, będziesz musiał zapewnić roślinom dodatkową wentylację. Przeważnie używa się wiatraków. Małe wiatraczki są bardzo ciche, większe niestety robią trochę hałasu. Główna zasada - im więcej źródeł światła, tym wydajniejsza potrzebna nam jest wentylacja.
  • Wiatraki przeważnie pracują 24 godziny na dobę, pamiętaj także aby użyć filtrów węglowych lub jonizatorów przy wiatrakach wyciągających powietrze z boxa. Wiatrak nie musi być w środku boxa, wystarczy ze będzie z nim w jakiś sensowny sposób podłączony.
  • Aby zapobiec przegrzaniu, szczególnie w lecie spróbuj zrobić dość wysokiego box'a, chociaż takiego na 180cm. Jeżeli nie masz tyle miejsca, a temperatura Ci dokucza, pomyśl nad zmianą oświetlenia.
  • Większość żarówek produkuje bardzo duże ilości światła, które nie jest dostatecznie wykorzystane. Zarazem nie chcemy aby wydostawało się ono poza naszego growrooma. Polecamy kilka różnych rozwiązań - całkowicie nieprzepuszczalne folie, poprzez mylar aby pomóc oświetlić roślinę, albo pokryć czymś odbijającym światło nasze ściany.

Możliwe opcje:

Przystosowanie całego pokoju

W sumie, najlepiej dopasować przestrzeń uprawy do ilości naszego światła. Nie ma sensu używać 600W na 18m^2. Lepiej zebys zrobił boxa aby zatrzymać w nim światło, dla lepszego wzrostu rośliny i plonów.

Jeżeli masz mały pokój i chcesz użyć całej przestrzeni, użyj 600 watowej żarówki na każde 2m^2. Pamiętaj także o tym, im więcej żarówek, typ większej potrzebujesz wentylacji ! Pamiętam że powietrze musi wchodzić tak samo jak i wychodzić z boxa, kilka dziur lub tłoczących wiatraków powinno załatwić sprawę. Wtłaczane powietrze powinno być wtłaczane np. z pokoju, a gorące najlepiej aby było wypuszczane na zewnątrz pokoju !

Przystosowywanie małych pomieszczeń jak szafy, szafeczki i małe komórki.

W tak małych boxach, staraj się aby było tak wysokie jak to możliwe. Chociaż 1,5 metra dla 250 watowej żarówki. Tak na prawdę potrzebujesz większej przestrzeni, zeby nie mieć problemów z temperaturą. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zastanów sie nad energooszczędnymi świetlówkami. Najlepiej to znajdz lepsze miejsce.

W małych pomieszczeniach z 250, 400 lub 600 Watowymi żarówkami najlepiej użyć wiatraka który będzie wyciągał gorące powietrze z góry boxa i dziur wlotowych u samego dołu. Nadal jednak najlepszym wyborem zamiast dziur jest wiatrak wtłaczający powietrze do środka aby mieć dobry obieg powietrza. Pomoże to utrzymać idealną temperaturę. Gdy używasz wiatraków które wtłaczają powietrze do boxa, pamietaj aby wlotowe były mniejsze niż wylotowe.

Gdy masz tylko jedna albo dwie świetlowki, dobre będzie powietrze prosto z pokoju. Twoje nagrzane zuzyte powietrze powinno byc wyprowadzone z pomieszczenia, albo chociaż jak najdalej od naszych roślin. Twoim celem jest to, aby powietrze nie wracało do boxa coraz bardziej podnosząc temperaturę w środku.

Gotowe growboxy takie jak GroWell są bardzo popularne ze względu na to, że bardzo szybko można je złożyć, tworząc idealne miejsce dla uprawy, bez niepotrzebnych zmian w reszcie pomieszczenia. Są zrobione z wysokoodbijalnego światło tworzywa, czyli przekładając na nasze oczekiwania - zwiększenia plonów. Wiatraka używa się wtedy aby stworzyc idealny przeplyw powietrza przez boxa. Takie boxy zawierają w sobie wszystko co potrzebne: powierzchnie idealnie dobraną do dedykowanego światła, otoczenie - zaprojektowane z głową, praktyczne. Boxy te zrobione są z 35 milimetrowych kwadratowych plastików i łączników i mogą być bardzo łatwo montowane i rozmontowane wiele razy, w przeciwieństwie do drewnianych odpowiedników.

Jeżeli juz zdecydujesz kupić gotowego Growboxa, nie zapomnij o:

  • odpowiednim oświetleniu
  • wyłączniku czasowym dla światła
  • wentylacji.


Wybór odpowiedniego oświetlenia

Najczęstszym i najlepszym wyborem jest lampa HPS (high pressure sodium). Te możemy dostać w 4 podstawowych mocach:

  • 250 watów: Bardzo popularna na pierwszy raz wręcz idealna. Dla dość małych upraw, jak szafy czy małe komórki. Daje dość dobry plon.
  • 400 watów: Bardzo popularna, dobra dla wegetatywnego wzrostu ( tutaj jednak slyszalem ze dla weg MH sa lepsze. Przyp mój), małych growroomów lub troszkę większych, jednak z ograniczoną wysokością.
  • 600 watów: Najbardziej wydajna i najpopularniejsza żarówka. Daje optymalne i równomierne światło. Dobra dla przestrzeni 1,5m^2 lub większych.
  • 1000 Watów: Ekstremalnie mocne naświetlanie, dla powierzchni większych od 2,5m^2

Jeżeli masz małą szafkę, 250 Watowa żarówka da Ci świetne wyniki od początku do końca. Chociaż najlepiej by było, aby miała ona wysokość MINIMUM 1,5 metra. Jezeli potrzebujesz małej przestrzeni aby uzyc jej dla wczesnego wegetatywnego wzrostu, wtedy użyj świetlówek. minimalna wysokość dla takiej uprawy to chociaż metr, możliwe ze troszkę więcej.

Wentylacja

Jak wcześniej wspomniałem, jest to klucz do sukcesu. Idealna wentylacja zalezy od wielu czynników, takich jak pomieszczenie w ktorym sie znajduje, wysokość, wielkosc itp. Ale przyjmijmy 30 wymian powietrza w boxie na godzinę za normę.

Budowa Growboxa

Zamknięty grow box (skrzynia do hodowli) umożliwi stworzenie środowiska i jego kontrolę. Możesz regulować ilość światła, wody, wiatru, powietrza, składników odżywczych i szkodników. Tutaj masz gotowe plany grow box'a o objętości 64 stóp sześciennych (1,8 metra sześciennego)

Materiały potrzebne do budowy

  • 3 kawałki sklejki lub płyty wiórowej o wymiarach 4 stopy (1,21 metra) x 8 stóp (2,42 metra) i grubości 0,5 cala (1,27 cm), przecięte na pół aby uzyskać sześć kawałków o wymiarach 4 stopy (1,21 m) x 4 stopy (1,21 m).
  • 6 listew o szerokości 1,5 cala (3,8 cm), grubości 1,5 cala (3,8 cm) i długości 8 stóp (2,43 m)
  • listwę o wymiarach 8 stóp (2,43m) długości, 0,75 cala (1,9 cm) szerokości, 1,5 cala (3,8 cm) grubości
  • trochę drobnych wkrętów do drewna
  • klej do drewna
  • wentylatory, oświetlenie, szyba (zależy od projektu)

Potrzebne narzędzia

  • piła elektryczna
  • wiertarka/wkrętarka
  • różne narzędzia ręczne

Kilka rzeczy do zapamiętania

  • Sprawdzaj plany przed rozpoczęciem jakiejś pracy. Mierz dwa razy a tnij raz.
  • Jeżeli używasz lampy łukowej (ang. HID), wybierz uniwersalną. Dwa razy sprawdź kierunek przepływu powietrza w wiatrakach
  • Zawsze używaj okularów BHP
  • Upewnij się że powietrze przy oświetleniu nie nagrzewa się za bardzo. Użyj wiatraczka jeżeli to konieczne
  • To ty musisz się zdecydować jaki typ oświetlenia , wentylacji i materiału odbijającego światło wybierzesz
  • W grow box'ie otwartym oświetlenie i roślinki są w tym samym przedziale. Wymaga to dziurki wentylacyjnej na górze w pobliżu oświetlenia i jednej z boku box'a. To najprostszy sposób, w którym całe powietrze wylatuje przez jeden wylot. Jednak należy uważać, aby roślinki nie urosły zbyt blisko żarówki. Przeważnie jednak wiedzą że jest za ciepło i się odwracają.
  • W grow box'ie zamkniętym szyba oddziela przedział roślinek od przedziału oświetlenia. Pozwala to na oddzielną wentylację oświetlenia i roślinek, redukując ilość straconego ciepła. Jeżeli planujesz użyć lampy łukowej, potrzeba będzie trzech dziur. Dziura pośrodku (spójrz na rysunek) jest używana jako wylot powietrza z komory oświetlenia, inna jako wlot powietrza do komory oświetlenia a trzecia jako wylot powietrza z komory roślinek
  • Jeżeli planujesz montaż zraszaczy lub hodowlę hydroponiczną, musisz zbudować grow box zamknięty, aby chronić żarówkę przed wodą. Jeżeli używasz świetlówki, o wiele lepszy będzie grow box otwarty, ponieważ lampa ta wytwarza mniej ciepła.
  • Kiedy podłączasz elektrykę, sprawdź czy wszystkie połączenia są bezpieczne . Nawet w małą dziurę w izolacji może dostać się woda lub twój palec i jest problem. Skręcane złączki są dobrym pomysłem.
  • Wiatraczek komputerowy jest najlepszy do wentylacji. Aby było prościej, znajdź wiatraczek o napięciu sieciowym. Postaraj się znaleźć jak najmocniejszy (ok. 20-40 Watów) i najwydajniejszy (150 stóp sześciennych powietrza na minutę – 4250 litrów powietrza na minutę). Natomiast wentylatory w kształcie koła dla chomika pozwala na lepszy przepływ powietrza, nawet jeżeli ma takie same parametry jak komputerowy. Staraj się zaplanować inne otwory dla wentylatorów wokół już używanych. Pozwoli ci to na modyfikację box'a przez zrobienie nowego otworu i załatanie starego.
  • Wstaw wiatraczek wypychający powietrze z box'a i wiatraczek wpychający powietrze do tego przedziału. Sprawdzi to że zapachy z box'a nie wyjdą inną drogą jak wentylacją.

Budowa

Zbuduj dwie ściany boczne box'u. Sklej listwę 1,5 cala x 1,5 cala ze sklejką i wkręć wkręty od strony sklejki.

Budgrow1.gif


Następnie zrób ścianę górną i dolną.

Budgrow2.gif


Zetnij sklejkę do wymiarów pokazanych na rysunku, będzie to ścianka przednia i tylna.

Budgrow3.gif


Następnie, ustaw pionowo ściany boczne i przymocuj ścianę górną. Gdy upewnisz się, że pasuje, przykręć ją wkrętami. Nie używaj kleju na wypadek gdybyś chciał ją później zdemontować.

Budgrow4.gif


Przewróć box i przymocuj drugą stronę w ten sam sposób.

Budgrow5.gif


Przymocuj tylną ścianę i zamontuj drzwiczki. Możesz użyć zawiasów, lub zamki.

Budgrow6.gif


Jest wielu producentów i rozmiarów lamp łukowych (ang. HID). Aby zbudować oddzielny przedział dla oświetlenia, musisz sam dopasować ramkę do lampy.

Budgrow7.gif


Zbuduj ramkę, aby zamontować szybę.

Budgrow8.gif


Uszczelnij szczeliny w grow box'ie używając silikonu lub uszczelek do drzwi. Środek możesz pomalować białą farbą lub obić folią.
Zapewni to lepsze odbicie światła w całym grow box'ie. Jeżeli planujesz hodowlę hydroponiczną lub zraszacze, folia zapewni ochronę drewna przed wodą i wilgocią.


Obrazek poniżej pokazuje system do hodowli hydroponicznej. Składa się on z foliowej wkładki, węża ogrodowego i mniejszych przewodów podłączonych do niego,
które doprowadzają wodę do roślinek Podwodna pompa siedzi w roztworze, podaje wodę do filtra, który zasila główny wąż. Wąż główny jest przymocowany szpilkami i paskami z plastikowych butelek.

Budgrow9.gif


Wlot powietrza znajduje się przed drzwiami. Użyj listwy aby zabezpieczyć wychodzeniu folii przez otwarte drzwiczki.

Budgrow10.gif


Roślinki są w doniczkach, zabezpieczone wiaderkiem z drenażem. Korzenie będą sięgać spodu wiaderka, ale będą daleko od pompy. Any large sediment will plug the individual watering lines.

Budgrow11.gifBudgrow12.gif


Możesz także wstawić oświetlenie z tyłu grow box'a. Potrzeba do tego tylko jednej szyby. Wiatraczek za żarówką wpycha powietrze, które wychodzi po lewej. Wiatraczek na górze wypycha powietrze z grow box'a.

Budgrow13.gif


A to typowy róg, na którym widać sklejkę, listwę, zamek, uszczelkę do drzwi i silikon.

Budgrow14.gif


Dodatkowa sklejka została użyta do zmiany wielkości wylotu powietrza.

Budgrow15.gif

Zamontuj filtr przy wlocie powietrza. Ustrzeże to roślinki przed robalami, szkodnikami itp.

Przetłumaczył:wrobel7