Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Indukcja fotoperiodyczna

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Grafiki z książki - Marijuana Botany - luźno powiązane z hasłem - cześć tak cześć nie trzeba by wyciąć... ale mi się nie chce

Indukcja fotoperiodyczna - następcze działanie fotoperiodu - długości dnia.

Kwitnienie Konopi - z wyjątkiem odmian fotoperiodycznie obojetnych jest determinowane przez zmiany długości dnia - okresu naświetlenia. Reakcja roślin na takie zmiany nazywana jest fotoperiodyzmem. Konopie to typowa roślina dnia krótkiego |SDP - Short-day plants| która kwitne gdy noc jest dłuższa od pewnej krytycznej dla danej odmiany wartości.

Konopie, które zostały potraktowane odpowiednim fotoperiodem - czyli zostaną poddane indukcji fotoperiodycznej - "zakwitną" po pewnym czasie. Do indukcji, która spowoduje pojawienie się oznak płci wystarczyć może niewielka ilość odpowiednio długich nocy - jednakże konopie potraktowane kilkoma długimi nocami, po powrocie do nieindukcyjnego czasu oświetlenia nie będą wytwarzały szczytów - po prostu pewnym czasie ujawnią płeć, i dalej będą rosły w fazie wegetatywnej. patrz także ->Fotoperiodyzm

Na sposób reakcji roślin ma wpływ także ich wiek - starsze rośliny zdecydowanie szybciej zakwitają po indukcji - patrz obrazek z Marijuana Botany po prawej stronie.

U konopi występuje coś co nazywa się "basic vegetative phase (BVP)" - jest to okres wzrostu od skiełkowania w którym rośliny nie są wrażliwe na fotoperiod i niezależnie od niego pozostaną w wegetatywnej fazie wzrostu - po nim dopiero następuje kolejna faza wzrostu zwana "daylength-dependent photoperiod induced phase (PIP)" - której długość trwania jest zależna od fotoperiodu. Tak długo jak dzień będzie dłuższy od krytycznej długości dla danej odmiany - pozostanie ona w fazie weg. Zarówno długość trwania fazy BVP - jak i krytyczna długość dnia wywołująca kwitnienie jest cechą charakterystyczną dla danej odmiany - przy czym - w wypadku komercyjnie dostępnych odmian i miksów - można napotkać na dosyć spore różnice miedzy poszczególnymi sztukami z "paczki".

W wypadku odmian AF - także można mówić o istnieniu fazy wzrostu BVP - która także jest zróżnicowana w zależności od odmian - jak i poszczególnych sztuk wewnątrz odmiany. np. u pierwszej dostępnej rasy AF - lr#1 - występowały sztuki które wydawały się jej nie posiadać wcale - nawet takie których kiełki miały preflowery.

patrz także :Fotoperiodyzm- Drugi Plon czyli Rewegetacja a także -> Cykl życia konopi


Źródła: [[1]],[[2]],