Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Hermafrodyci

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
  • Uwaga temat wymaga edycji i zmian - wersja mocno nie dopracowana - Według "definicji" Hermafrodyta - powinien mieć obupłciowe kwiaty. Osobniki posiadające zarówno męskie jak i żeńskie kwiaty powinno się nazywać raczej: -> Jednopiennymi. Kwiaty obupłciowe także występują u konopi, często w niewielkich ilościach na osobnikach jednopiennych, lub traktowanych chemikaliami w celu wywołania rewersji płci przy otrzymywaniu nasion feminizowanych. Określenie Herm, herma, etc - to slang.


Hermafrodyta

Hermafrodyci są to rośliny posiadające narządy płciowe zarówno męskie jak i żeńskie. Jest to problem rzadko dotykający hodowców cannabis, gdyż samorodne występowanie osobnika obupłciowego (hermafrodyty) jest dosyć rzadkim zjawiskiem. Inaczej jest w przypadku, kiedy posiadamy nasiona, których jedną z roślin rodzimych był hermafrodyta.

Wtedy możemy mieć pewność ze wiele z roślin z tych nasion także będzie także hermafrodytami. Kiedy roślina znajduje się w wegetatywnym stadium wzrostu nie można rozpoznać jej płci, a co za tym idzie, stwierdzić czy jest to hermafrodyta.

Z tego właśnie powodu, jeżeli zdecydujecie sie na utrzymanie przy życiu rośliny obupłciowej aż do zbiorów (efektem jest najczęściej bardzo słaby jakościowo susz i duża ilość nasion), nigdy nie sprzedawajcie ani nie rozdawajcie nikomu jej nasionek. Zapewnienie roślinie godnych warunków życia jest kosztowne i czasochłonne. Na pewno nie chcielibyście w połowie drogi dowiedzieć się ze wasz wysiłek poszedł na marne... więc zaoszczędźcie tego i innym.

Nasiona uzyskane z hermafrodytów najczęściej mają w sobie zaszytą silną tendencje do hermienia i wyrasta z nich bardzo dużo obupłciowych roślin bezwartościowych dla growera. Niektórzy uważają, że można "kastrować" hermafrodytę, przez co niezapylone topy będą równie dobre jak z czysto żeńskich roślin... Możliwe jest także zmniejszanie prawdopodobieństwa hermienia poprzez podawanie hormonów - auksyny - cytokininy - oraz etylen zmniejszają tendencje do pojawiania się męskich kwiatów. wg mnie jest to niepotrzebna fatyga. | opinie sa rózne - na "rynku" dostepne sa gotowe preparaty majace zmiejszać prawdopodobieństwo "hermienia" - jesli działają :) to musza zawierać substancje o działaniu - auksyno - lub cytokinino podobynym - lub: etephon |

Jeżeli mamy hermafrodytę z niepewnego źródła to najprawdopodobniej jest to konopia przemysłowa - obecnie wiekszośc odmian konopi uprawianych na sznurek jest jednopienna. Małe "jajeczka", czyli męskie narządy rozrodcze rośliny, potrafią odrosnąć w 2 dni i bardzo szybko wydać pyłek. Jeżeli zdecydujecie sie na regularne kastrowanie hermafrodyty to będzie to dla was na prawdę ciężka praca, a nieczęsto i bezowocna. Jeden przeoczony pylnik może zepsuć plon i obrócić waszą pracę w niwecz.

Najlepszym wyjściem jest albo ściąć roślinę i zacząć uprawę od początku z dobrymi nasionami ze sprawdzonego źródła, albo trzymać hermafrodytę przy życiu i liczyć na słaby plon i spora ilość nic nie wartych pestek.

Wyjątkami są rośliny obupłciowe, dzięki którym breederzy uzyskują nasiona żeńskie (feminizowane). Przy ocenie płci rośliny (płeć jest widoczna dopiero po ok. tygodniu kwitnienia tzw. "floweringu") należy zwrócić uwagę nie tylko na białe języczki, albo malutkie kuleczki, które są zalążkiem męskiego narządu płciowego rośliny, ale tez na ewentualne mieszanie się w/w organów. Przy hermafrodytach z początku może wydawać się, iż roślina jest płci żeńskiej. Cechy męskie sa obecne i mniej lub bardziej widoczne już kiedy widać białe języczki, ale większość hodowców nie zwraca na ten szczegół uwagi. Są niepozorne i bardzo łatwo można je przeoczyć. Stąd - jeżeli mamy nasiona z gotowego kupnego cannabisu, albo z bliżej nieokreślonego źródła należy prowadzić sexing regularnie przez kilka dni od rozpoznania pierwszych oznak płciowości rośliny. Niekiedy hermafrodyta posiada oznaki obu płci jedynie na pewnej części topów... w tym wypadku można uciąć te miejsca i dać dojrzeć żeńskiej części rośliny. Jest to przypadek bardzo rzadki, z tego względu należy prowadzić dokładną obserwacje takiego osobnika. Nagłe pojawienie się męskich woreczków z pyłkiem może oznaczać zepsucie plonu z całej uprawy... Oto kilka zdjęć, które ułatwią wam rozpoznanie osobnika obupłciowego: