FIN-314 w Kanadzie

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj
Lr2hist.jpg

Wstęp

W wcześniejszych kwestiach tego dziennika Jace Callaway i Tero Laakkonen doniósł (e.g. Callaway i Laakkonen 1996, 199? nad rozwojem ich własnego typu oleistej konopi znanej jako FIN - 314. Z nadejściem legalnej komercjalnej uprawy konopi w Kanadzie ostatniej wiosny, FIN - 314 był oczywistym wyborem nowych hodowców i producentów konopi, wielu z nich poszukiwało konopi łatwej w uprawie i zbiorach. Jace Callaway i Tero Laakkonen byli świadomi tego faktu i przyglądali się rozwojowi wypadków w Kanadzie. Jakkolwiek jako że odmiana była rozmnażana jedynie w Finlandii od 1995 zaopatrzenie nasion gotowych do wysiewu było wystarczające jedynie do dalszego rozmnażania zanim mogłaby zostać w pełni skomercjalizowana. Z tego powodu było koniecznym zawiązanie partnerstwa z grupą Producentów i Hodowców organicznych konopi w Kanadzie którzy mogli by sprostać temu zarządzeniu.

W wczesnych latach 1998 partnerstwo pomiędzy Callaway, Laakkonen i grupą hodowców oraz handlowców i badaczy znanych jako Gen - X Reaserch Inc. zostało sfałszowane z celem wprowadzenia odmiany konopi FIN - 314 w Kanadzie. Z bazą w Regina, Saskatchewan, Gen - X Reaserch teraz koordynuje dystrybucję nasion FIN - 314 do Kanadyjskich hodowców konopi, i rynkowych odbiorców produktów nasienniczych konopi.

Przygoda była jak dotąd bardzo udana. Teraz w naszym drugim roku produkcji FIN - 314 jest uprawiana na obszarze około 300 hektarów w różnych miejscach : od Kolumbi Brytyjskiej na zachodnim wybrzeżu do Nowej Szkocji na wschodzie i od południowego końca Ontario na 42 stopniach północnych do szczytu Peace River północnego B.K. (B.C. - Kolumbia Brytyjska) i Alberty na 56 stopniach północnych (Young 1999). Jak dotąd nasze doświadczenia z tą odmianą potwierdziły i umocniły pozytywne obserwacje wykonane we wcześniejszych raportach, jednak postawiły także kilka nowych ciekawych pytań. FIN - 314 jest unikatowo wartościową odmianą z obu punktów widzenia hodowcy konopi oraz dietetyka. Zapotrzebowanie na nasiona tej odmiany wielce przekroczyły dostępność na ten rok, lecz z odrobiną szczęścia spodziewamy się że będziemy zdolni zapewnić dostawy FIN - 314 na w przybliżeniu 5000 hektarów na rok 2000.


Włókno kontra Nasiono

Wszystkie typy konopi sprzedawane na terenie Kanady komercjalnie w dzisiejszych czasach były wyprodukowane i licencjonowane w Europie ( w większości w Francji oraz na Węgrzech). Trudno jest porównać FIN - 314 do jakiejkolwiek z tych z powodów wyjaśnionych poniżej. W dodatku nie zapisu o żadnej niskiej produkującej nasiona odmianie konopi która byłaby uprawiana w Ameryce Północnej. W Europie konopie były tworzone z myślą o zwiększeniu plonu i proporcji włókna oraz redukcją zawartości THC, a sama produkcja nasion była sprawą drugorzędną. Jako że jej głównym celem było służenie jako materiał siewny na następne lata.

Przetwarzanie włókien konopi powraca teraz jako przemysł, lecz ma długą drogę do przebycia. Przetwarzanie włókien to proces wymagający duże kapitału i lat badań oraz rozwoju. Koszty transportu mogą być ochronne. Z drugiej strony nowe rynki powstają bardzo szybko dla przetworzonych nasion konopi w pożywieniu, kosmetykach i sektorach żywienia. Dlatego też jest atrakcyjne dla wielu Kanadyjskich farmerów którzy mogą uważać produkcje słomy z konopi jako niechcianą lub drugorzędną, do uprawy konopi dla jej nasion. Ma to jakiś sens, w ich przypadku aby uprawiać przeważające typy konopi które będą rosły niekiedy od 2 do 4 metrów wysokości, jednakże produkowanie tylko nasion w roślinach maksymalnie 40cm. Tworzy to techniczną trudność podczas zbiorów dlatego wymaga ostrożnych przygotowań. Słoma z konopi pozostawiona na ziemi nie rozkłada się jednak szybko na konwencjonalnych farmach ( gdzie chemiczne aplikacje mogą przyśpieszać rozwój grzyba i bakterii) i może to być nonsensowne aby uprawiać konopie na tym samym polu rok później.

Dziwne jak może się wydawać, wielu preriowych hodowców konopi którzy uprawiają wysokie typy konopi mają nijaki wybór jak tylko zebrać na kupę słomę konopną i ją spalić po zbiorze nasion tak samo jak robią z ich oleistą słomą z lnu. Nie jest trudno dostrzec tego jako marnotrawstwa. Z tego powodu i innych jest coraz bardziej zwiększony popyt na niskie konopie. Aktualnie FIN - 314 jest jedyną dostępną odmianą która pasuje. Kilka nowych odmian jest w trakcie produkcji aby zaopatrzyć to zapotrzebowanie lecz te nie będą dostępne przynajmniej przez następne 2 lata.


Późny Start

Biurokratyczne opóźnienia z Kanadyjskiego biura licencyjnego i z regulacjami prawnymi opóźniły ważne dla naszej serii FIN 314 nasiona przydzielone od Callawaya i Laakkonena skończyli produkcję z końcem czerwca 1998. Znając reputację tej odmiany do wczesnego zakwitania poszliśmy dalej sadząc nasiona bez względu na czas. Zauważone zostały dwie namnożone serie na organicznie uprawianym gruncie. : jedna w południowym Quebec ( 4 hektary Czerwiec 29), i inna w Saskatchewan ( 14 hektarów Lipiec 1). Małe serie do badań także zostały wysiane przez inne grupy dla agronomicznych ewaluacji, w południowym i północnym Ontario, północnej Kolumbi Brytyjskiej i Albercie.

Nikt nie był całkowicie pewny czy uzyskamy jakikolwiek plon w postaci nasion z tego nieprzewidywalnie późnego wysiewu. Jednak nasza frustracja z powodu opóźnień po chwili zaczęła zanikać, jak tylko wzrost roślin zaczął wrzucać wyższy bieg, najwięcej około 2cm dziennie w miesiącu Lipcu. Nieoczekiwanie na naszej głównej placówce( Saskatchewan), męskie kwiaty pojawiły się 21 dnia i zaczęły rozsiewać swój pyłek 27 dnia, jak tylko żeńskie rośliny zaczęły kwitnąć. Pomimo późnego sadzenia wszystkie nasze spoty zdołały dojrzeć w 78-90 dni, i były gotowe do zbiorów w późnym Wrześniu. Postura roślin w okresie w którym dojrzewały wahał się pomiędzy 0,9 metra do 1.1 metra ekstremalnie nisko jak na konopie, jednak bardzo dobrze dla podstawowych maszyn do zbiorów nasion. Zbiory w nasionach wahały się od 300kg na hektar ( w Saskatchewan) do 1100kg na hektar ( w Quebecu). Spodziewamy się że plony widocznie wzrosną w tym roku, dzięki prawidłowemu wysiewowi oraz zwiększonemu zrozumieniu tej odmiany.


Wysokość Rośliny kontra Szerokość Geograficzna

Cannabis Sativa zazwyczaj ukazuje 3 stany wzrostu : Stan siewki, Stan wzrostu wegetatywnego i stan Kwitnienia. Stan wegetatywny zaczyna się gdy konopia wykształci pierwsza prawdziwą partie listowia, i pozostaje tak długo aż wykształci preflowery. W tym stanie konopia całą swoją energie wkłada w wzrost wertykalny, w czasie w którym reszta ziół lub roślin ma ciężki okres. Późno kwitnąca konopia jest zazwyczaj preferowana na produkcję włókna : im dłuższy okres wegetatywny tym większy plon w włóknie.

Po okresie wegetatywnym przychodzi okres kwitnienia w dwupiennych typach, męskie rośliny rozkwitają pierwsze a żeńskie rośliny zakwitają około 2tygodni po nich jak tylko męskie rośliny są gotowe do przekazania pyłku. Kiedy okres kwitnienia się zaczyna konopie zazwyczaj zwalniaj na rozwoju wertykalnym i generują więcej energii do rozwoju pyłku i nasion w przypadku żeńskich roślin.

Z tego co zaobserwowaliśmy jak dotąd zdaje się że FIN - 314 ma bardzo krótki okres wegetatywny, jeśli można to tak nazwać. Ten typ konopi nie tak jak inne które obserwowaliśmy, po prostu pomija okres wegetatywny i idzie prosto od fazy siewki do okresu kwitnienia. Męskie kwiaty zaczynają być widoczne po około 3 tygodniach od nasionka, i roślina większość swojego życia spędza w okresie kwitnienia 85-90 dni. Wzrost wertykalny postępuje powolnie nawet jeśli roślina kwitnie. Zaobserwowaliśmy także że im dalej na południe gdzie FIN - 314 jest uprawiana, tym krótszy jest jej wzrost. W Regina, Saskatchewan ( na 50 szerokości geograficznej północnej) osiągnęła ona około 1.2 metra(maksymalnie) - nieco krótszy niż maksymalne 2 metry które zostały zanotowane przed zbiorem ( powyżej 60 stopni szerokości geograficznej północnej). Im dalej na południe e.g. niedaleko Montrealu, Quebecu na 45 stopniach szerokości geograficznej w czasie zbiorów osiągnęła maksymalnie 80cm - 1m.

W dodatkowych informacjach pozyskanych z oficjalnych miejsc testów, nieoczekiwana re-wegetacja z nasion przypadkowo wysypanych podczas zeszłorocznych żniw wykazała kilka nieoczekiwanych informacji. W poprzednio wspomnianym miejscu w Quebecu, gruby stos ochotniczych siewek został odkryty rosnący wczesnym kwietniem tego roku w miejscu okrytym przez budynki . Jak teraz artykuł jest pisany (wczesny czerwiec) czas kiedy wielu farmerów jest ciągle zajętych sadząc swoje rośliny, dojrzałe nasiona zostały już wyprodukowane przez te rośliny. To ekstremalnie wczesne dojrzewanie nie mogło umknąć dzikim populacjom konopi, jednak co wynika z naszej wiedzy jest niespotykany dla dzikich konopi w Kanadzie. To wszystko może mieć zaskakujące wpływy na hodowców konopi, i wprowadza kilka nowych pytań do badań. Teoretycznie może niekoniecznie praktyczne można uzyskać 2 plony FIN - 314 jednego roku, w większości południowej Kanady jak i Stanów Zjednoczonych. W najgorszym razie ten typ konopi ma dłuższy okres sadzenia, i większą szerokość geograficzną w której może być sadzony. Jednakże nadal jest wiele rzeczy których nie wiemy na temat tej odmiany.


Włókno : Mały plon, Duża Jakość

Jako konsekwencja krótkiego okresu wzrostu FIN - 314 produkuje niskie plony w słomie. Jednak przez to rośliny są niskie i nie rozgałęzione jak Len, łodyga zawiera głownie długie włókna. Te łodygi są tak bardzo podobne w swojej budowie do łodyg lnu że prawdopodobnie mogłyby być obrabiane przez te same maszyny, czy powinno to udowodnić ekonomicznie aby tak zrobić. Próby bedą poniesione tej zimy, jako kolaboracja miedzy hodowcami FIN - 314 z Quebecu oraz Fibrex Quebec Inc. którzy posiadają była młyn Grillfax w Valleyfield, aby zdeterminować przydatność łodyg FIN - 314 do przetworzenia w lniane tekstylia. Pokładamy głębokie nadzieje że może to przynieść większe zyski naszym hodowcom w przyszłości.


Wyniki Testów

Analizy zawartości THC uzyskane w 1998 były nieco wyższe od tych uzyskanych w Finlandii lecz mieściły się w limicie 0.3 % : testy zarejestrowane pomiędzy 0.06% i 0.16% w Kanadzie, porównane do 0.04% do 0.08% w Finlandii. Wyższe wyniki testów zostały głownie pozyskane z południowych części. Jest to zgodne z doniesieniami z Scheifele et al. (1999a), które ukazują tendencję do niższego poziomu THC na wyższych szerokościach geograficznych.


Profil Kwasów Tłuszczowych

Kilkoro innych jadalnych tłuszczy nawet podchodziło do wyjątkowych profili kwasów tłuszczowych znalezionych w nasionach konopi. FIN - 314 w szczególny sposób produkuje olej o niesłychanej jakości o esencji kwasów tłuszczowych. Badania potwierdziły wysoki poziom gamma-linolenowy kwasów (GLA) i kwasu sardonicznego (SDA) zawartości w oleju ekstrahowanego z FIN - 314 nasion wyprodukowanych w Kanadzie. Rezultaty testów od 4.2% do 4.7% GLA i 1.5% - 1.8% SDA w oleju porównanego do maksimum 3.1% GLA i 1.0% SDA dla innych testowanych typów. Te wysokie poziomy są zapewne powiązane z FIN - 314 dyskutowanych przez Callaway et al. (1996).

Nasiona Konopi są także znane z łatwo przyswajalnych protein. Dwa odseparowane testy FIN - 314 wyprodukowały 31% protein i 35.8% ciasta konopi, zaraz po usunięciu oleju. Zawartość oleju w testach to 26% ( Scheifele 1996b), poniekąd niższe niż 37% raportowane przez Callaway i Laakkonen ( 1996). Więcej testów jest wymaganych aby zdeterminować powód dla tego typu konopi. Wygląda na to że jest możliwe że krótki sezon w roku 1998 może być skutkiem niskiej zawartości oleju możliwe że dłuższy okres dojrzewania zaowocuje większym poziomem tłuszczy.


Wnioski

FIN - 314 jest bardzo inna od reszty obecnie polecanych odmian konopi, jednak jest ona bardzo odpowiednia do produkcji nasion w Kanadzie : może ona produkować dobre nasiona w każdym regionie Kanady gdzie ziemia jest uprawiana. Jest szczególnie odpowiednia dla północnych regionów uprawnych. Prezentuje ona także elastyczność co do daty sadzenia. Zmechanizowane żniwo FIN - 314 jest dość proste, w związku z niskim wzrostem rośliny i wczesnym dojrzewaniem. FIN - 314 prezentuje także unikalne wartości odżywcze. Wszystkie te czynniki wiodą nas do przekonania że zapotrzebowanie na tą odmianę wzrośnie z biegiem kilku lat.

Referencje :

Callaway, J. C. and T. T. Laakkonen 1996. Cultivation of Cannabis oil seed varieties in Finland. Journal of the International Hemp Association 3(1): 32-34.

Callaway, J. C. and T. T. Laakkonen 1998. Update on ‘FIN-314’. Journal of the International Hemp Association 5(1): 34-35.

Callaway, J. C., T. Tennila, and D. W. Pate 1996. Occurrence of 'omega-3' stearidonic acid in hemp seed Journal of the International Hemp Association 3(2): 61-63.

Scheifele, Gordon 1999a. 1998 Ontario studies in determining the genetic stability, environment and latitude effect on the levels of delta-9 THC for industrial hemp varieties. Kemptville College/University of Guelph, Thunder Bay, Ontario.

Scheifele, Gordon 1999b. Final report determining the feasibility and potential of field production of low THC industrial hemp (Cannabis sativa) for fiber and seed grain in northern Ontario. Kemptville College/ University of Guelph, Thunder Bay, Ontario.

  • Young, Jane 1999. Gitsegukla Band Council Hemp Project Summary Report. Gitsegukla Economic Development Corp., South Hazelton BC.


FIN - 314 w Kanadzie

Sasha Przytyk

Gen - X Reaserch Inc. 1237 Albert Street Regina, Saskatchewan, Kanada Tel. +1 (306) 525 - 6519 E-mail: genx@net1fx.com


Przetłumaczył:JimRevolta