Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Diody led: Różnice pomiędzy wersjami

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
m
Linia 87: Linia 87:
 
*Lampa HID - zazwyczaj pracuje w oprawie. | poza uprawami vertykalnymi |A ona ma określoną sprawność - traci się na niej nawet do 40% światła emitowanego przez źródło. Led oprawy/odbłyśnika nie ma - to co z niego wychodzi idzie w stronę roślin - i jeśli pomiędzy diodą a roślinami nie znajdzie się dodatkowa optyka -> tak modne obecnie soczewki skupiające - nie ma dodatkowych strat.  
 
*Lampa HID - zazwyczaj pracuje w oprawie. | poza uprawami vertykalnymi |A ona ma określoną sprawność - traci się na niej nawet do 40% światła emitowanego przez źródło. Led oprawy/odbłyśnika nie ma - to co z niego wychodzi idzie w stronę roślin - i jeśli pomiędzy diodą a roślinami nie znajdzie się dodatkowa optyka -> tak modne obecnie soczewki skupiające - nie ma dodatkowych strat.  
  
*Równomierność oświetlenia w wypadku lamp HID jest zdecydowanie mniejsza niż możliwa do osiągnięcia pod panelami led. Tak jest o ile one, zostaną tak zbudowane aby nie marnować po części tej potencjalnej przewagi. Niestety, raczej nie ma co oczekiwać paneli o powierzchni zbliżonej do 80% powierzchni podłogi pomieszczenia uprawowego :).
+
*Równomierność oświetlenia w wypadku lamp HID jest zdecydowanie mniejsza niż możliwa do osiągnięcia pod panelami led. Tak jest o ile one, zostaną tak zbudowane aby nie marnować po części tej potencjalnej przewagi. Niestety, raczej nie ma co oczekiwać paneli o powierzchni zbliżonej do 80% powierzchni podłogi pomieszczenia uprawowego :). Jest to jedna z najbardziej niedocenianych przez rolników zalet oświetlenia LED - a kiepska równomierność w wypadku oświetlenia lampami HPS - jedną z ich majwiekszych wad.
  
== Mitologia i dezinformacja dostępna w sieci - ciag dalszy.
+
== Mitologia i dezinformacja dostępna w sieci - ciag dalszy. ==
  
 
Wybrane cytaty z- > http://www.cannabis.info/PL/encyklopedia/4554-7-kolorowe-ledrsquoy/ - tekstu będącego mieszaniną informacji i tekstów rodem z reklam.
 
Wybrane cytaty z- > http://www.cannabis.info/PL/encyklopedia/4554-7-kolorowe-ledrsquoy/ - tekstu będącego mieszaniną informacji i tekstów rodem z reklam.

Wersja z 01:02, 24 lis 2013

Chińska czerwona dioda LED - bardzo charakterystyczna obudowa chipa, oparta na starych obudowach Philipsa
Chińska wielichipowa czerwona dioda LED - tego rodzaju konstrukcje są coraz bardziej popularne: spotykane są już i gotowe panele led oparte na nich

art w budowie: patrz także hasła: Panele LED oraz Budowa Panelu Led


Dioda LED- Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – półprzewodnikowe źródło, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.

Zastosowanie w uprawie.

do edycji. | to długo potrwa pewnie ze dwa miesiące : |

Pierwsze testy uprawy roślin pod diodami led przeprowadzono bardzo dawno, w czasach gdy diody można było traktować z uwagi na ich słabą sprawność raczej jako ciekawostkę technologiczną. Początkowo, we wczesnych latach 90 XX wieku, z uwagi na bardzo słabą dostępność diod niebieskich używano nawet kombinacji czerwonych |660 nm| z niebieskimi lampami fluorescencyjnymi. Zauważono przy okazji, że w wypadku stosowania samych diod czerwonych rośliny się nadmiernie wyciągają, czemu zapobiega dodatek światła niebieskiego.

Ówczesne diody miały raczej nie oszałamiające sprawności - podchodzące maksymalnie pod 18% i dlatego uważano nawet, że niekoniecznie nadają się do uprawy roślin.| źródło?|

Wraz ze wzrostem sprawności, oraz pojawieniem się diod o coraz większej mocy sytuacja się zmieniła i z ciekawostki doidy stały się konkurencją dla lamp wyładowczych. W chwili obecnej | rok 2013 początek | nawet niezbyt dobrej jakości tanie diody mocy są na tyle wydajne, że z powodzeniem mogą zastąpić lampy sodowe.

Obecnie można z niezbyt drogich diod produkcji "dalekowschodniej" budować panele które pozwalają na osiąganie plonów w granicach 1g/w. A na niektórych gotowych panelach, zbudowanych w oparciu o diody podobnej klasy, ludzie wyciągają plony podchodzące pod 1,3 g/w. Diody pozwalające zbliżyć się do tego można kupić nawet w cenie nie przekraczającej 1$ za sztukę.

Na podstawie danych |weryfikowalne fotorelacje dostępne np: na IC mag| można zakładać, że panele diodowe w obecnej chwili pozwalają na osiąganie podobnych jak w wypadku lamp HPS przy zastosowaniu mocy mniejszej o około 30%. Co prawda co niektórzy sprzedawcy nadal mają zwyczaj twierdzić, że np 90W panel zastępuje 400W HPS - ale.. opisy u nich nie mogą być nigdy :) brane za "dane".

Niestety w dalszym ciągu bardzo nieciekawie wyglądają ceny gotowych paneli, które nie wydają się być niczym uzasadnione i są zdaniem autora zawyżone przynajmniej dwukrotnie. |z całą pewności a nie wynikają one z kosztu stosowanych w nich powszechnie komponentów|

Bardzo modne są panele diodowe złożone z diod czerwonych i niebieskich - uzupełnianych diodami o innych kolorach - od diod IR dodawanych w celach regulacyjnych - do diod pomarańczowych i białych. O ile dodatek tych ostatnich wydaje się mieć jeszcze jakiś sens - to stosowanie miksów w rodzaju 4-5 band etc - to raczej zwyczajny marketing, tak samo jak i zapewnienia, że wąska optyka dodana do diod w panelu | aka soczewki| daje niezwykły wzrost plonu.

Diody stosowane w panelach.

Podstawą każdego panelu led przeznaczonego do uprawy roślin są diody czerwone. Najczęściej 660 nm, często są one uzupełniane diodami czerwonymi 630 nm. Ale sens tego rozwiązania jest co najwyżej dyskusyjny. Bez trudu można zaleźć fotorelacje upraw pod panelami LED DIY, gdzie zastosowano albo jedynie 630 albo 660 - i nie wydaje się mieć to jakiegokolwiek wpływu na uzyskiwane plonu.

Kolejnym "składnikiem" panelu są diody niebieskie Royal blue długość fali światła 450-465nm, których tak długo jak się chce budować panel pozwalający uzyskiwać jak najwyższy plon z "mocy" nie powinno być zbyt dużo, wystarczającą ich ilością jest taka, która zapewni strumień fotonów o tej długości fali nie mniejszy niż 50 mikrololi/m2. Im więcej światła niebieskiego jest w "strumieniu fotonów" - tym mniejszą tendencje do wyciągania się będą miały rośliny.

Czasem w panelach DIY rezygnuje się zupełnie z diod royal blue i zamiast nich daje diody białe.

Widmo LED - fotosynteza - mity i kity

Zacznijmy od takiego wykresu : Przedstawia on - wykorzystanie światła o różnej długości fali do fotosyntezy. Jest to tak zwana krzywa kompromisowa - niemalże identyczny przebieg ma ona, dla wszystkich roślin lądowych.

Krzywa McCree - która pokazuje efektywność fotosyntezy na każdy mol zaabsorbowanych fotonów. Jest ona często pokazywana razem z widmem na obrazkach - źródeł światła do oświetlenia roślin. Zazwyczaj lamp HPS, czasem i MH. Producenci tych źródeł o niej pamiętają, bo w odróżnieniu od sprzedawców LED mają w tym interes.

Z jej przebiegu wynika, że - światło z zakresu od około 380 nm do 680 nm jest wykorzystywane powyżej 50%. A światło "zielone" - wypada jedynie minimalnie gorzej od "niebieskiego".

Najpowszechniejszą metodą mierzenia ilości światła użytecznego do fotosyntezy, jest zliczanie strumienia fotonów między 400 a 700 nm. Nazywa się to Photosynthetic Photon Flux (PPF)- Ta metoda nie uwzględnia wcale różnic pomiędzy - efektywnością fotonów o różnej długości fali - po prostu liczy się ich strumień.

Krzywa.jpg

A tak wygląda krzywa Inady - która przedstawia to samo ale w innej formie - fotosynteza na wat promieniowania o określonej długości fali. Ta jest uśredniona dla roślin zielnych - dla drzew jest minimalnie inna. Nic lepszego od niej nie ma, uśredniony przebieg kompromisowy jest oparty, na podstawie badań kilkudziesięciu różnych gatunków roślin.

Inada 01.jpg

To były dane doświadczalne. Prawdziwe - nie ma znaczenia "dlaczego" to tak wygląda ;) - Tak jest i tego się nie zmieni. | dlaczego to wygląda tak będzie może wytłumaczone w nieistniejącym jeszcze arcie w wiki |

A teraz pora na mitologię.

Sprzedawcy gotowych paneli led bardzo często zamieszczają dezinformacje, zbliżone do tych poniżej. To jest skopiowane ze strony lumigrow | ze zmianami co by obejść "prawa autorskie" do tego chamskiego łgarstwa| Tu -> Twierdzą, że większość światła emitowanego przez HPS to śmiecie.

Kit.jpg

Celowa manipulacja obrazkowa - a obrazki/ruchome obrazki - podobno są tym co najbardziej przemawia do "jelenia".

Tu celowo wyciąga się w górę - HPS - i umieszcza pod tym skromne - ale sensowne: nasze jedynie. Ktoś skrajnie naiwny, mógłby pewnie doszukiwać się w tym - dobrej woli ;)- i odniesienia się do postrzegania przez ludzi wzrok :D - fotopówka i inne takie tam rotfl. Ale nie wiem czemu mi to wygląda na zwyczajne robienie wody z mózgu - jeleniowi. Dziwny... jakiś jestem.

Narysuj to tak aby wyglądało przekonująco, napisz nieco naukowo brzmiącego bełkotu i dodaj do tego ładny układ graficzny.

Porównanie Panelu led - różnicy miedzy jego efektywnością widma takiego panelu led , a efektywnością widma hps: obrazkowe powinno wyglądać mniej więcej tak:

Widoczna cześć widma max - podciągnięte dla dwu źródeł pod tę samą linię - i na to nałożona krzywa McCree. Wizja artystyczna, także mająca przemawiać do wyobraźni. Nie precyzyjnie obrysowane - ale to bez znaczenia. To przecież jedynie obrazek. IR pominięte - leży to poza zakresem wykorzystywanym do fotosyntezy - ale także ma znaczenie. Światło z tego zakresu ma wpływ na "pokrój roślin" i budowę liści.

Mniej wiecej.jpg

Jak widać -> Zysk na tak zwanej "sprawności widma" w wypadku oświetlenia led w porównaniu do HPS jest zdecydowanie mniejszy niż by to próbowali wmawiać kupującym sprzedawcy.

W wypadku nałożenia na te wykresy widmowe krzywej McCree - tak na oko wydaje się nawet, że go wcale nie ma. Lekka złośliwość - Jak by Inadę na to nałożyć. |nawet powinno się :)- jednostki...|

Dlaczego panel LED ma przewagę. Bierze się to z kilku czynników z których lepsze "widmo" nie jest jedynym.

  • Obecnie produkowane źródła światła LED - mają sprawność konwersji prądu na promieniowanie podchodząca pod 40%. Oczywiście nie w wypadku byle jakich diod zazwyczaj pakowanych w komercyjne panele, cześć z nich ma na 100% sprawność mniejszą od 30% - wiec poniżej lamp HPS wysokiej mocy. Ale to po części załatwia drugi punkt w połączeniu z "widmem".
  • Lampa HID - zazwyczaj pracuje w oprawie. | poza uprawami vertykalnymi |A ona ma określoną sprawność - traci się na niej nawet do 40% światła emitowanego przez źródło. Led oprawy/odbłyśnika nie ma - to co z niego wychodzi idzie w stronę roślin - i jeśli pomiędzy diodą a roślinami nie znajdzie się dodatkowa optyka -> tak modne obecnie soczewki skupiające - nie ma dodatkowych strat.
  • Równomierność oświetlenia w wypadku lamp HID jest zdecydowanie mniejsza niż możliwa do osiągnięcia pod panelami led. Tak jest o ile one, zostaną tak zbudowane aby nie marnować po części tej potencjalnej przewagi. Niestety, raczej nie ma co oczekiwać paneli o powierzchni zbliżonej do 80% powierzchni podłogi pomieszczenia uprawowego :). Jest to jedna z najbardziej niedocenianych przez rolników zalet oświetlenia LED - a kiepska równomierność w wypadku oświetlenia lampami HPS - jedną z ich majwiekszych wad.

Mitologia i dezinformacja dostępna w sieci - ciag dalszy.

Wybrane cytaty z- > http://www.cannabis.info/PL/encyklopedia/4554-7-kolorowe-ledrsquoy/ - tekstu będącego mieszaniną informacji i tekstów rodem z reklam.


Czym się kierować przy zakupie diod led do budowy panelu

ciąg dalszy nastąpi --- kiedyś... może?