Cykl życia konopi

Z www.Wiki.Haszysz.com
Wersja z dnia 22:15, 8 cze 2015 autorstwa AkiraWatase (dyskusja | edycje) (skasowano bezczelnie dodanego linka)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj

Wzrost wegetatywny

righti
Cyklz2.gif

Przy sprzyjających warunkach ( temperatura 18-24 C, wilgotność 50-60%, długość dnia minimum 15 h , bezpośrednie nasłonecznienie minimum 6 h na dobę). Konopia jest szybko rosnącą rośliną , która może podwoić swoje rozmiary w przeciągu miesiąca. Może osiągnąć 30 cm po miesiącu , 80 po dwóch miesiącach i – cm po 3 miesiącach intensywnego wzrostu wegetatywnego, aczkolwiek dokładny wzorzec wzrostu jest zależny od odmiany. Po krótkim okresie przejściowym zwanym fazą przed kwitnieniem, rośliny osiągną większą wysokość podczas geretatywnej fazy wzrostu [ kwitnienia ].

Pierwsze oznaki płci

W zależności od odmiany preflowery pojawiają się po 40 do 120 lub więcej dniach wzrostu wegetatywnego. Dymorfizm pomiędzy roślinami żeńskimi a męskimi jest do zaobserwowania eksperckim okiem ale jest często bardzo subtelny przed początkiem kwitnienia. Rośliny męskie mają tendencje do szybszego wzrostu na wysokość i mniejszego rozkrzewiania się niż rośliny żeńskie.

Niektóre rośliny mogą wytwarzać jeden lub dwa drobne primodia lub pierwsze kwiaty bardzo wcześnie podczas gdy inne nie ujawniają swojej płci przez kilka miesięcy. Wcześnie kwitnące odmiany będą pierwsze wytwarzały preflovery mogą się one pojawić nawet u roślin mających 5 tygodni ( 1-15 czerwiec), podczas gdy inne, szczególnie niektóre sativy pochodzące z rejonów subtropikalnych mogą rosnąć wegetatywnie przez 4 miesiące nie pokazując żadnych oznak płci.

Pierwsze pojawiające się zalążki kwiatów są często nierozróżnialne podczas pierwszych dni , znajdują się zwykle choć nie zawsze, o jedno lub 2 pietra poniżej stożka wzrostu. U tej samej odmiany czas pokazywania się prefloverów może być dość zróżnicowany [ 2 tygodnie i więcej] , zwykle pierwsze pokazują swoja płeć osobniki męskie.

Przez pierwsze miesiące wzrostu wegetatywnego liście wyrastają na przeciw siebie na łodydze i rozgałęzieniach bocznych. Ten sposób wzrostu zmienia się zaraz po pokazaniu się prefloverów . Dotychczas na każdym piętrze były po 2 liście, teraz roślina wytwarza po jednym liściu z dwoma prefloverami.


Faza przed kwitnieniem

Po kilku tygodniach*(indoor) szybkiego wzrostu wegetatywnego następuje jego zauważalne spowolnienie . Zależy to od odmiany i czasu sadzenia. Pojawia się więcej kwiatów ale nowe liście nadal rosną na szczycie rośliny i rozgałęzieniach.

Faza ta występuje zarówno u roślin męskich jak i u żeńskich, ale u tych drugich trwa dłużej. Rośliny męskie zaczynają silnie się wydłużać i tworzyć wiechy kwiatów na szczytach rozgałęzień na kilka tygodni przed żeńskimi tej samej odmiany. [ jest to bardzo zmienne może występować ledwie kilku dniowa różnica ]

Silny wzrost występuje u niektórych odmian wraz z początkiem kwitnienia, ale u innych nie. | kom: tłumacza - w angielskich opracowaniach określa się to jednym słowem : stretching - można by to tłumaczyć jako silne wyciąganie się roślin - lub silny wzrost wydłużeniowy |

Po kilku (najczęściej 2) tygodniach, ta faza wzrostu się kończy i tępo wzrostu znacznie wzrasta, czasem nawet w imponującym stopniu.

Kwitnienie

Krytyczna długość dnia. Z punktu widzenia botanika kwitnienie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych kwiatów, czasami trafia się to już na relatywnie młodych roślinach . Z bardziej praktycznego punktu widzenia, początek kwitnienia związany jest z momentem gdy na szczytach rozgałęzień wyrastają głównie kwiaty. Niewielkie ilości dużych liści ze zmniejszającą się ilością „palców” będą się pojawiają się jeszcze przez większa cześć tej fazy wzrostu.

Aczkolwiek krytyczna długość dnia która wywołuje kwitnienie jest zróżnicowana w zależności od odmiany i płci , ale wszystkie żeńskie rośliny tej samej odmiany zwykle zaczynają fazę kwitnienia w przeciągu kilku dni. Wcześnie kwitnące odmiany zaczynają kwitnienie już w drugim tygodniu lipca ( długość dnia = 15 h) , ale mogą dojrzewać znacznie wolniej od odmian które zakwitają jeden lub 2 miesiące później gdy długość dnia jest zredukowana do 13 lub 12 h.

Prawie pozbawione liści kiście kwiatów na roślinach męskich dojrzewają znacznie szybciej niż rośliny żeńskie. U większości odmian zauważalny jest także znaczny wzrost odległości pomiędzy internodami i silny wzrost na wysokość.

Początek kwitnienia jest znacznie trudniejszy do precyzyjnego zaobserwowania u żeńskich roślin. Zwykle dalej rosną one wytwarzając dużo liści [ jest to mocno zróżnicowane w zależności od odmiany, ale większość odmian wytwarza tak dużo liści, że zwiększenie gęstości szczytów może pozostać niezauważone przez pierwsze 2 tygodnie kwitnienia.]

Żeńskie kwiatostany. Szczyty są tak naprawdę dodatkowymi skróconymi rozgałęzieniami które formują się na szczycie i odgałęzieniach rośliny. [ przyp. tłum: w polskich książkach można się spotkać z określeniem kwiaty zebrane w pseudo kłosy]

Nowe przyrosty składają się głównie z kwiatów i zredukowanych liści, aczkolwiek małe liście ze zredukowaną ilością palców nadal się pojawiają. ( stosunek ilości kwatów do liści zależy mocno od odmiany). Odmiany w których dominuje sposób wzrostu sativy mają tendencje do tworzenia długich cienkich szczytów o średniej lub niewielkiej gęstości. Rasy w których dominuje indica tworzą bardziej zbite szczyty.

Powolne formowanie szczytów jest spowodowane tym, że u sativ faza kwitnienia jest dużo dłuższa niż u indyjek, natomiast u szybko zakwitających hybryd indyjki młode kompaktowe szczyty mogą pojawić się zaledwie po kilku tygodniach geretatywnego wzrostu. U większości odmian "szczyty" nie pokazują się przed 4 tygodniem kwitnienia. Kształt , masa i gęstość kwiatostanów jest różna prawie u każdej z odmian, tak samo jak ilość gruczołów żywicznych pojawiających się na kwiatach i liściach.

Dojrzewanie

Ponownie występują znaczne różnice pomiędzy odmianami. Niektóre odmiany zakwitają wcześnie i są gotowe do zbiorów po zaledwie 7 tygodniach, ale są także takie wcześnie zakwitające razy które są gotowe po 10 : niektóre z później zakwitających ras mogą dojrzewać na tyle szybko, że doganiają wcześniej zakwitające. Ale trafiają się także takie późno kwitnące odmiany które wymagają 3 miesięcy kwitnienia.

Istnieją także odmiany AF (Autoflowering z ang. Fotoobojętność - ) które mogą być gotowe do zbioru nawet po 10 tygodniach jest to czas od wykiełkowania do zbioru.


tekst z hyperreal.info[[1]] oraz haszysz.com

Jest to niedosłowne tłumaczenie : Green Shaman s Field Notes. Cannabis Life Cykle as obserwed in N.W.Europe - wprowadzono niewielkie zmiany.