Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

COB

Z www.Wiki.Haszysz.com
Wersja z dnia 17:18, 14 gru 2017 autorstwa Dorodnypomidor1234 (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

LED Chip on Board czyli LED COB (dioda wielozłączowa).

Typ diody w której wiele czipów jest połączonych w jeden moduł świecący. Podstawową zaletą COB jest możliwość łatwej budowy w oparciu o tę technologie źródeł światła o bardzo dużej mocy używając jednej tylko diody, dla porównania korzystając z mniejszych diód musielibyśmy lutować kilkadziesiąt lub setki diód.

Chińszczyzna

widok chińskiej matrycy COB zastosowanej w panelu VIPAR, chipy czerwone 630 nm, 660 nm oraz royal blue

Chińczycy produkują wszystko ;). Także COB w bardzo wielu odmianach. Dostępne są np: monochromatyczne czerwone 625-630 nm, czerwone 660 nm, niebieskie .. czy COB łączące w jednym chipie diody czerwone i niebieskie specjalnie dedykowane do budowy paneli led do uprawy roślin. A także bardzo dużo typów białych ledów, od niewielkiej do dużej mocy. Chińszczyzna nie ma najlepszej opinii, nie są to produkty wysokiej jakości - na forum spotkałem się z nazywaniem tych produktów "bieda ledami".

Sprawność Kolorowych COB jest trudna do oceny, nie ma na ich temat zbyt wielu informacji - są one używane przez chińczyków do budowy paneli. Na forum jest kilka tematów o budowie z nich paneli do uprawy np: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?109118-LED-DIY-100-400W-diody-full-spectrum-z-AliExpress-czy-kto%C5%9B-mia%C5%82-z-nimi-do-czynienia/page2

Białe chińskie Ledy COB są także dostępne w wersji z od razu wbudowanym układam zasilającym - bardzo wygodne do budowy panelu DIY nie potrzeba sie martwić zasilaniem, po prostu podpina się je pod 230 V. patrz temat: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?131020-Budowa-taniego-o%C5%9Bwietlenia-led-dla-opornych-podstawowa-i-zaawansowana

Tak jak już wspominano - chińskie - ledy "noname" nie osiągają wysokich sprawności i nie ma co liczyć na to, że z nich uda się zbudować wysokosprawny panel. Tani owszem ale moc na powierzchnie, która pozwoli osiągać podobne rezultaty jak w wypadku markowych COB może być nawet 2 razy większa.

Białe COB o wysokiej sprawności

Głośno o tego typu diodach zaczęło się robić od 2015. Wtedy pojawiły się pierwsze modele diód Cree. Początkowo technologia jednokolorowych COB LED o barwie światła białego była mało popularna gdyż brakowało dobrych produktów i ceny były zbyt wysokie. Dodatkowo nie wszyscy chcieli eksperymentować na swoich uprawach mając do dyspozycji sprawdzone technologie jak HPS. Obecnie jesteśmy w dużo lepszej sytuacji. Dużo growerów z powodzeniem używa tego typu paneli i ani myśli o zmianie oświetlenie. Koszta spadły również - jeśli chcemy i mamy umiejętności możemy sami zbudować bardzo dobry panel.

Jeśli chodzi o koniec roku 2017 królują 3 producenci LEDów.

Cree

Pierwszym z nich jest firma Amerykańska Cree z diodami CXB3570 oraz CXB3070.

Linki do poczytania:

  • Opis CXB3570 wraz z danymi technicznymi o prądach, jasności itd - taki dokument nazywa się datasheet

http://www.cree.com/led-components/products/xlamp-leds-integrated-arrays/xlamp-cxb3590

Bridgelux

Kolejnym jest firma Bridgelux z Vero29.

Citizen

Ostatnim z producentów jest Citizen z Japonii. Tak to ten sam Citizen który produkował zegarki. Firma oferuję najbardziej obecnie opłacalne diody LED. Najpopularniejsze modele co Citizen CLU048-1212C4-35 (3500K) oraz CLU058-1825C4-35 (3500K)

Jak analizować datasheet

Temat bardzo złożony, generalnie trzeba pamiętać że moc w watach to ampery razy volty. Wiec przykładowa dioda CLU048 na prądzie 1080mA czyli 1,080A i napięciu 35V ma 35*1,08=37,8W. Do tego dochodzi kwestia jaki damy radiator i będzie temperatury pracy. Wiadomo że im chłodniej tym lepiej, taka sytuacja spowoduje wyższą efektywność diody. Ten parametr jest też nazywany Lumenami/Wat, czyli ile konkretnie światła dioda nam generuje za ileś prądu za który płacimy. Najlepiej jest więc brać bardzo wydajne diody o wysokim współczynniku lm/w.

Popatrzmy na informację o żarówce HPS Philips SON-T 1000W E40 1SL/4, taka żarówka HPS ma wydajność 130 lumenów na każdy wat. Więc na chłopski rozum mamy 130lm * 1000W = 130000 lumenów. Oczywiście HPS ma to do siebie że ta wydajność spada z wiekiem i co jakiś czas trzeba inwestować w nowe światło, z LEDami takiego problemu nie ma tak szybko.

Wiedząc już zatem w co celujemy trzeba pomyśleć o założeniach projektowych, ile mamy metrów do oświetlenia, jaki budżet, czy chcemy lecieć po kosztach długoterminowych?

Jak już mniej więcej wiemy co chcemy można sprawdzić te parametry i obliczyć ręcznie na kartce co i jak. Jeśli chcemy robić panel na diodach Citizen to możemy znaleźć wygodne narzędzie o nazwie CitiCalculator (najlepiej patrzeć w google). Program robi za nas brudną robotę z obliczeniami.

Przykładowe obliczenia dla namiotu 120x120x200 cm, wybrałem diody CLU048-1212C4 3500 kelwinów, założyłem że dioda LED będzie pracować w temparatujrze 65 stopni celsjusza. W rzeczywistości możemy sprawdzić póżniej te założenia używając np termometru laserowego lub na podczerwień, urządzeniem tym jest pirometr.

Popatrzmy na pozostałe ustawienia

  • Tj - czyli temperatura diody, pochodzi z angielskiego Thermal Junction
  • mA - na jakim prądzie chcemy puścić diodą, to tak jak byśmy mieli samochód z silnikiem 100KM i zrobili tuning do 200, wiadomo że spalanie wzrośnie wtedy, więc lepiej brać mniejszy prąd niż producent zaleca, wtedy mamy wydajniejszą diodę, ale niestety trzeba kupić więcej diód
  • #COB - ile diód
  • Cob - jaki rodzaj LED wybieramy, do wyboru CLU048 i CLU058 w różnych rozmiarach, np model 1212 ma 12x12=144 diody a CLU058-3618 35*18=648 diód
  • Driver efficiency - do zasilania diód trzeba specjalnego zasilacza, zwykle te lepsze firmy Mean Well mają efektywność 93-94%

CitiCalculator.png

Jak widać program liczy nam:

  • koszt elektryczności dla 30 dni fotoperiodu 18/6 lub 12/12
  • efektywność lm/W
  • ile światła dostają rośliny - to jest parametr PPFD
  • ilośc generowanego przez diody ciepła - total heat watts, znając tą wartość możemy dobrać odpowiedni radiator aluminiowy i wentylator

Etap projektu

Jak wiemy już ile diód chcemy i na jakim chcemy to puścić prądzie możemy wybrać zasilacz. W tym celu możemy albo:

Obliczamy wszystko samemu

Pododawać wszystkie napięcia diód, obliczyć łączną moc. Wtedy udajemy się do ulubionej hurtowni elektro - np mouser albo tme i poszukać swojego zasilacza. Prawie wszyscy polecają serie HLG od firmy Mean Well - polecę i ja.

Korzystamy z pomocy kalkulatora mocy na stronie

Wejść na stronę Ledgardener, jest tam bardzo wygodny w użyciu kalkulator pokazujący jaki zasilacz będzie najlepszy.

http://ledgardener.com/cob-led-driver-selection-tool/

LedGardener.png

Jak mamy załóżmy to 12 LEDów możemy albo puścić na 2ch zasilaczach po 6, 4 po 3, itp. Od naszej inwencji to zależy co i jak.

Zamawianie części

Większość użytkowników forum ma diody z firmy King Brite z Alibaby. Można też kupić w mouser.eu lub Polskiej firmie TME. Jesli zdecydujemy się na zakup w Alibabie to możemy kupić pakiet z radiatorami i holderami.

Można też kupić radiatory w Polsce, np w firmie Piekarz.

Budowa panelu

W tym celu najlepiej obejrzeć sobie te dwa widea. Ich autorem jest youtuber growmau5.

https://www.youtube.com/watch?v=elBzBTtE78I

https://www.youtube.com/watch?v=EULTIEf3fSI

.... .... .... ....

Kanały na youtube z większa ilością informacji


Tematy na forum : budowa paneli na diodach COB

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?116080-LED-Cree-COB-Panel-3x-CXB3590CD-3500K

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?126960-DIY-Zbuduj-SAM-%21-150W-COB-Citizen-Clu046-za-500z%C5%82

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?126960-DIY-Zbuduj-SAM-%21-150W-COB-Citizen-Clu046-za-500z%C5%82

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?109118-LED-DIY-100-400W-diody-full-spectrum-z-AliExpress-czy-kto%C5%9B-mia%C5%82-z-nimi-do-czynienia/page2

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?131020-Budowa-taniego-o%C5%9Bwietlenia-led-dla-opornych-podstawowa-i-zaawansowana .... w budowie