Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Świetlówka kompaktowa

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
świetlówka kompaktowa

Świetlówka kompaktowa : kompaktowa lampa fluorescencyjna CFL - Compact Fluorescent Lamp. Najczęściej zwane nieprawidłowo - żarówkami energooszczędnymi - choć żarówkami nie są i nigdy nie będą ;) - niezależnie od tego jak uparcie ludziska będą nadawać im ta nazwę.

Rury wyładowcze tych świetlówek są uformowane tak aby źródło światła zajmowało jak najmniej miejsca - najczęściej jest to kształt litery U lub spirali, są produkowane zarówno jako zintegrowane z układem zapłonowo-stabililizujacym, jak i bez pracujące w oprawach z takim układem. Te ostatnie spotykane są raczej jedynie w sklepowych oprawach down light.

Po "zakazaniu" przez UE stosowania klasycznych żarówek | nie ma już i 60W znaczy się nie mogą być sprzedawane do celów oświetleniowych | jest to najpopularniejsze żyrandolowe źródło światła.

CFL są powszechnie używane jako oświetlenie asymilacyjne, zarówno specjalnie produkowane w tym celu świetlówki dużych mocy jak i bezpośrednie zamienniki żarówek - oraz te większej mocy przeznaczone głównie do fotografii.

Lampy CFL produkowane specjalnie jako oświetlenie roślin, nie mają sprawności większych od lamp sodowych, a ich wychwalane przez sprzedawców niezwykłe zalety - od trwałości - do cudownych plonów, mają się nijak do rzeczywistości. Podobnie bywa także z mocą podawaną i ich mocą realna.

Typowe żyrandolowe, świetlówki kompaktowe o temp widmowej 2700K często wykorzystywane jako oświetlenie niewielkich upraw mają, mniejsza sprawność od "nieporęcznych" świetlówek rurowych - nie tylko tych nowszych typów ale i T8. Ich popularność jako oświetlenia dla plantacji, bierze wyłącznie z łatwej dostępności i niezbyt wygórowanej ceny.

Zazwyczaj są one montowane przez plantatorów byle jak :] - z bardzo złymi zmniejszającymi dodatkowo skuteczność odbłyśnikami wykonanymi np: z blachy do pieczenia za kilka złoty - lub nawet bez odbłyśników. Patrz obrazki poniżej.

Świetlówka kompaktowa to zwykle - pierwsze "światełko" dopiero co zaczynających zabawę w uprawę małoformatowych rolników, mających nisko budżetowcze uprawy wielkości chustki do nosa - aka pc-box i spółka. W obecnej chwili zupełnie nie opłaca się go używać, dużo lepszym wyjściem są delikatnie zmodyfikowane ledowe zamienniki żarówek patrz:[[2]]

Najtańsze żyrandolowe chińskie Świetlówki kompaktowe noname - sprzedawane przez firmy krzak, pod dziesiątkami różnych marek - zazwyczaj bardzo szybko mają wyraźne oznaki spadku strumienia świetlnego - dostrzegalne na "oko". Podobnie jest niestety, także z tanimi produktami "markowymi".