Wernikult

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Wermikulit to nietoksyczny minerał nieorganiczny, o kolorze złotym do ciemnobrązowego. Nierozpuszczalny w wodzie (pH 6-9). Wermikulit jest stanu stałego, bezzapachowy, czysty, nie toksyczny i jałowy. Nie pleśnieje!

Wermikulit posiada właściwość doskonałego spulchniania gleby, podczas gdy wilgoć i składniki odżywcze są zatrzymywane w glebie. Wermikulit mający zastosowanie w ogrodnictwie jest przede wszystkim:

-sterylny

-bezzapachowy

-nietoksyczny

-trwały

-nie zachodzi pleśnią

pH wermikulitu jest neutralne (6,0-9,0), ale w związku z obecnością związków węglanów zachodzi reakcja jak w przypadku zasad. Posiada zdolność wymiany kationów, dzięki czemu może zatrzymywać i udostępniać roślinie potrzebne jej potas, amon, wapń i magnez. Jest wyjątkowo lekki, łatwy w zastosowaniu, doskonale łączy się z ziemią, torfem[1], kompostem z kory i innymi organicznymi materiałami kompostowymi, nawozami sztucznymi, pestycydami, środkami chwastobójczymi. W przypadku wymieszania z torfem, organicznym kompostem lub ziemią, wermikulit zapewnia szybszy rozrost oraz doskonałe umocowanie dla młodych korzeni. Ponadto taka mieszanka zatrzymuje powietrze, substancje odżywcze, wilgoć, uwalnia je gdy roślina tego potrzebuje. Stosowany jako nośnik zapewnia doskonałe rozprowadzanie substancji odżywczych.


Zastosowania wermikulitu:

-uprawa kwiatów i roślin ozdobnych w doniczkach

-uprawa kwiatów i warzyw w szklarniach

-uprawa w ogródkach działkowych

-uprawa sadzonek

-uprawa metodą hydroponiki

-nośnik nawozów i nasion w zasiewach

-nośnik pestycydów i środków owadobójczych

-poprawia strukturę gleby

-utrzymuje właściwą wilgotność gleby

-chroni korzenie przed nagłymi zmianami temperatur

-zastępuje torf w uprawach

-składnik wysokobiałkowych pasz dla zwierząt

-podłoża wyściółkowe dla zwierząt

Wermikulit.jpg