Trimming

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Trimming, Trymowanie - proces oczyszczania dojrzałych topów z liści - z jęz angielskiego trim (przycinanie, strzyżenie)

Trymowanie czyli oczyszczenie ze zbędnych liści, jest to pierwszą czynnością mającą na celu przygotowanie świeżo zciętej rośliny do suszenia.

Pierwsza decyzją którą powinieneś podjąć jest wybór metody trymowania. Można je podzielić na 2, w zależności od końcowego przeznaczenia suszu.

  • komercyjny (powierzchniowy) - większa waga plonu, gorszy smak - przycinamy topy dookoła trimmerem lub nożyczkami, pozostawiając sporą część podstawy liścia.
  • konsumpcyjny (głęboki) - usuwamy możliwie największą ilość listowia, pozostawiając same topy co wpływa na wyższą moc i lepszy smak - wycinamy nożyczkami lub gilotynką do paznokci.

Niezbędne narzędzia:

  • trimmer - tzw. obkaszarka - w przypadku dużego plonu/uprawy komercyjnej - urządzenie jest drogie i aby się zwróciło trzeba mieć dużą uprawę. Istnieje możliwość wykonania trimmera DIY przy pomocy np silnika od wentylatora.
  • nożyczki - należy zwrócić uwagę aby końcówki idealnie się "schodziły" ze sobą, ułatwi to dostęp do głęboko osadzonych w topie liści.
  • obcinacz (gilotynka) do paznokci - im większa tym wygodniejsza praca.

... oraz dobre oświetlenie!

Trymowanie roślin jest procesem czasochłonnym lecz warto poświęcić mu wiele uwagi i dokładności gdyż odwdzięczy się nam zarówno w mocy jak i smaku. | wzrost mocy bierze się z tego, że pozostawia się na roślinie jedynie te fragmenty które są mocno obsypane żywicą - a usuwa całą resztę.|

Zbędne liście zaleca się usuwać możliwie najszybciej, czyli tuż po ścięciu rośliny. Pozostawienie liści na ściętej konopi spowoduje, iż ich "ogonki" staną się "papierowe" a co się z tym wiąże - trudniej będzie je wyciąć. Przy okazji zwiększa się ryzyko powstania pleśni. | ...Mimo tego bywają opisywane również techniki powolnego suszenia w których pozostawia się na wieszanej up side down roślinie wszystkie liście

Liście usuwamy poprzez systematyczne rozchylanie topów. W przypadku gdy są one mocno "zbite" dostęp będzie trudniejszy jednak warto poświęcić więcej czasu aby osiągnąć zamierzony cel. Staramy się usuwać liście możliwie najbliżej łodygi...

Sporym ułatwieniem w trymowaniu świeżych roślin, jest obrócenie szczytu "do góry nogami". Pozwala nam to na wyłapanie ogonka każdego listka i całkowite wycięcie go ze szczytu.

Usuniętych liści nie warto wyrzucać - osobiście radzę wcześniej przygotować spirytus w celu przygotowania psychoaktywnej nalewki, do którego wrzucamy niepotrzebne "odpady". Przy okazji spirytus przydaje się do bieżącego oczyszczania narzędzi (jak i palców), które zaklejają się żywicą a przez to mocno utrudniają pracę. Alternatywnie możemy rollować kulki haszyszu z żywicy pozostałej na nożycach czy dłoniach.

Jako ciekawostkę nadmienię, że zdejmowanie olejków z ciała jest pierwotnym sposobem uzyskiwania haszyszu, nazwanym w Indiach charasem. Na pola wprowadzano nagie kobiety, które ocierając się o konopie zbierały magiczny nektar. Należy pamiętać o praktycznym aspekcie - grube i owłosione kobiety zbierały więcej pyłku i stanowiły większość hasających po polu (więcej : "W rajskiej dolinie wsród zielska", autor : Jacek Hugo-Bader).

THC rozpuszcza się w alkoholach, tłuszczach i innych rozpuszczalnikach organicznych, czyli odpady można np. przetopić z masłem i zrobić np space cake lub powszechnie wykonywaną tzw. makumbę.

Patrz także : Kategoria:Haszysz i Olejek - w tej kategorii znajduje się wszystko co chciałbyś wiedzieć o metodach przeróbki - "odpadów" na haszysz lub olejek #.