Tłumiki akustyczne

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj


Każda uprawa typu indoor wymaga sprawnej wentylacji celem dostarczenia roślinie CO2 oraz kontroli temperatury wewnątrz boxa. Im box większy, źródło światła mocniejsze, ilość roślin większa tym wymiana powietrza musi być intensywniejsza. Problemem, który pojawia się w tej sytuacji jest hałas powodowany przez wentylatory. Dla wielu growerów, szczególnie tych żyjących w krajach, których prawo nie pozwala w spokoju cieszyć im się swoim hobby, dyskrecja stanowi kluczowy punkt. Na szczęście podobne problemy trapią nie tylko ogrodników z pod znaku Marii ale dotyczą również wszystkich mających do czynienia z systemami wentylacji oraz klimatyzacji. Te doświadczenia i wiedza dają się doskonale zastosować również w przypadku naszych potrzeb.


Rodzaje tłumikówTłumiki akustyczne możemy podzielić na dwa główne rodzaje:


 • Tłumiki absorpcyjne
 • Tłumiki refleksyjne


Literatura wspomina również o tłumikach aktywnych, które, streszczając sprawę krótko i przystępnie, tłumią hałas „antyhałasem”. Ich zastosowanie w wentylacji jest jednak póki co znikome.


Zasada działania - tłumiki absorpcyjneIch działanie polega na absorpcji tj. pochłanianiu znacznej części energii akustycznej (czyt. hałasu) wzdłuż przewodu wentylacyjnego. Efekt ten uzyskuje się poprzez wyściełanie materiałami dźwiękochłonnymi ścianek, szczelin bądź komór tłumika. Najczęściej stosowanym materiałem pochłaniającym hałas jest wełna mineralna. Rozwiązania z tej grupy są najczęściej dostępne w sklepach dla growerów w postaci sztywnych bądź elastycznych przewodów. Poniższy wykres przedstawia rozkład ciśnienia akustycznego [dB] w układzie z zastosowaną rozszerzoną komorą wyłożoną materiałem absorpcyjnym.


Absorp.jpg

Przykłady tłumików absorpcyjnych:

Abs1.jpg Abs2.jpg


Zasada działania - tłumiki refleksyjne


Ich działanie polega na wielokrotnym odbiciu fali dźwiękowej, przez co traci ona swą energię w trakcie każdej zmiany kierunku. Odbicie może nastąpić w momencie zmiany przekroju przewodu lub w momencie gdy fala natrafia na przeszkodę na swojej drodze. W dużym skrócie taki tłumik może stanowić pusta komora, w której nastąpi odbicie i osłabienie fali dźwiękowej bądź też przewód wentylacyjny przegrodzony w kilku miejscach w ten sposób aby nie blokować przepływu powietrza lecz odpowiednio modyfikować jego przebieg.

A oto w jaki sposób tłumiki refleksyjne wpływają na falę dźwiękową:


Refleks.jpg


Przykłady tłumików refleksyjnych:

Refl1.jpg Refl2.jpgSamodzielna budowa tłumika akustycznegoJak to zwykle w życiu bywa: potrzeba matką wynalazku. W moim przypadku potrzeba okazała się być całkiem silna z racji faktu, iż jedynym miejscem gdzie mogłem umiejscowić swojego boxa jest sypialnia. Problem hałasu wentylatora rozwiązałem wstępnie regulatorem obrotów. Postanowiłem jednak poszukać innego rozwiązania, co przywiodło mnie do rozwiązania w postaci tłumika akustycznego. Na fali zamiłowania do majsterkowania postanowiłem zbudować go samodzielnie. Box jest również mojego dzieła i został zaprojektowany tak, aby w górnej części było miejsce na klony. Pozostawia to również nieco miejsca do na tłumik. Zabrałem się zatem żwawo do roboty.


 • CEL


Posiadany przeze mnie wentylator według producenta pracuje z głośnością 33 dB. Jak za chwilę pokażą to wykonane pomiary faktyczny hałas jest o wiele wyższy. Moim celem jest sprawdzenie w praktyce zawartej powyżej teorii oraz ułatwienie sobie życia.


 • ŚRODKI


Sprawa jest prosta – koszty stworzenia tłumika nie mogą być duże, gdyż jako alternatywa mam dostępne w kwocie 100 pln tłumiki absorpcyjne dedykowane do upraw a chcę coś tutaj zaoszczędzić. Postanowiłem zatem skupić się na materiałach dostępnych od ręki i za darmo, lub niemal za darmo. Co więcej niemal każdy z nich można dowolnie zastąpić innym. Zatem do boju!


Materiały, których użyłem to:


 • arkusz tektury falistej kupiony w sklepie dla artystów za 3,50 (bardziej elastyczny niż ten z kartonów)
 • 2 kawałki wykładziny samochodowej (ziom akurat miał na zbyciu)
 • 2 krążki styropianu grubości 30mm (arkusz do kupienia za 4 pln w markecie budowlanym)o średnicy 15 cm, z otworem o średnicy 10 cm
 • plastikowa przejściówka do łączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych
 • 2 rodzaje kleju oraz silikon
 • absolutnie niezbędna przy każdym procesie twórczym taśma klejąca


Bud1.jpg


Planowany wymiar tłumika to 37 cm długości, średnica 15 cm.


Krok pierwszy - po dokładnym wymierzeniu średnicy, obwodu wewnętrznego przyszłego tłumika oraz pozostawieniu 3 cm marginesu po obu bokach przyciąłem odpowiedni kawałek wykładziny i przykleiłem go do tektury.


Bud2.jpg


Krok drugi - po wyschnięciu kleju uformowałem właściwy kształt tłumika (zrolowałem), wkleiłem pierwszy z krążków styropianowych (silikon) oraz dodałem drugą warstwę wykładziny.


Bud3.jpg


Krok trzeci - wkleiłem drugi krążek zamykając tym samym tłumik. Z obu stron uszczelniłem silikonem. Całość wygląda tak:


Bud4.jpg
Bud5.jpg


A po zamontowaniu wentylatora oraz przyznaniu kociego certyfikatu jakości:IMAG0093.jpg


Sprawdzenie działania tłumika akustycznegoDo pomiarów użyłem aplikacji "Noise Meter" dostępnej na Android Market. Dokonano ich w zamkniętym pomieszczeniu, przy wyłączonych wszystkich potencjalnych źródłach hałasu. Pomiary robione były bezpośrednio w wylocie powietrza z boxa oraz kolejne obok wylotu. Wentylator pracował bez regulatora obrotów.


 • INSTALACJA BEZ TŁUMIKA
Test1.jpg


Test2.jpg


Test3.jpg • INSTALACJA Z TŁUMIKIEM
Test4.jpg


Test5.jpg


Test6.jpg


Prostej budowy tłumik pokazał skuteczność 12-16 dB przy długości 37 cm.