Super Cropping

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Super Cropping to prosta technika uprawy stosowana w celu zwiększenia plonów. Polega to na lekkim nadłamaniu łodygi celem kruszenia dwóch tkanek rośliny (łyko czyli phloem i xylem czyli drewno) które sa odpowiedzialne za transport wody mikro i makroskładników i innych odzywczych substancji. Dochodzi do rozwarstwienia xylemu i phloemu. Roślina w celu odbudowy uszkodzonego łyka doprowadza do jego zgrubienia, wysyła więcej substancji odżywczych i porównując łodygę do "żyły" zrastając się zmienia się w "tętnicę", zwiększa dopływ substancji do szczytów regenerującej się łodygi zwiększając tym samym plon. Zgrubienie powstaje w wyniku regenerującego się kallusa, tkanki przyrannej, która może zostać później zróżnicowana na pozostałe tkanki.

Suprcrop2.jpg

Supercropfixed.jpg

Opisując najprościej jak się da: po prostu lekko łamiesz łodygę odginając ją np. w lewo i w prawo aż będzie nadłamana (ale w granicach zdrowego rozsądku, to nie ma zwisać złamane tylko ma być zmiażdżona/pęknięta) i prostujesz ją z powrotem jeśli chcesz żeby odgałęzienie rosło w tym samym kierunku. Super Cropping zaleca się stosować w fazie wegetatywnej rośliny w dolnych partiach łodyg np. przy rozgałęzieniach. W fazie FLO też możesz jednak nadmiar stresu może znacznie spowolnić kwitnienie. Super Cropping.jpg

Jeśli użyjesz zbyt dużo siły i łodyga będzie zwisać możesz ją tak zostawić, lub użyć plastra bądź taśmy w celu usztywnienia łodygi, nie musisz podpierać jej niczym. Nie przejmuj się jeśli łodyga jest po wszystkim opadnięta, jak się zrośnie podniesie się. Połamanie pędów to HighStressTraining czyli HST jednak możesz stosować tą technikę razem z LST. Możesz powtarzać zabieg np. co drugie piętro. Można nawet łamać dwa razy tę samą gałąź. Pierwszy raz łamiemy ją dosyć blisko łodygi, kiedy po kilku dniach/tygodniach się podniesie robimy to samo, trzeba to robić z wyczuciem. Łatwo jest złamać za mocno, wtedy gałązka już się dobrze nie zrośnie, może dalej się łamać i w końcu odpadnie. SC możesz również stosować na automatach. Technika ta występuje również jako efekt uboczny SCROGa kiedy przy przeplataniu łodyg przez siatkę coś pójdzie nie tak. Jednak siatka ma minimalizować stres więc w tym przypadku SC jest zbędny.

Podsumowując technika bardzo prosta w użyciu, jest przykładem na to jak silną rośliną są konopie i jak łatwo potrafi się zregenerować. Stosujcie ją z wyczuciem.