Rodzaje systemów hydroponicznych

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Najprostszy z systemów. Zasady są b. proste. Każda roślina ma swój pojemnik w którym znajduje się: wkład hydroponiczny, woda w której działa pompka napowietrzająca (za pomocą np: kamienia napowietrzającego) co dostarcza tlen do korzeni i nie pozwala im zgnić lecz lepiej przyswajać dostarczany pokarm.

Aeroponic Systems - SYSTEM AEROPONICZNY

System, w którym korzenie również znajdują sie w pojemniku lecz tym razem nie styka się bezpośrednio z wodą tylko lecz wisi na jej lustrem. Pompka wypycha do 'spryskiwacza' pożywkę, która spryskuje korzenie. Może być wiele roślin w jednym secie, lecz musi być zostać zachowane równomierne dostarczanie pokarmu do korzeni.

Hydro100.gif


Dripper Feed systems - SYSTEM WILMA

W tym systemie współpracują ze soba dwa pojemniki. Dolny, w którym znajduje sie roztwór z górnym, w którym w wełnie mineralnej stoją sadzonki, a pokarm dostarczany jest do każdej w takiej samej ilości.

Hydro101.gif


Ebb & Flood

System, w którym mamy pełną kontrolę nad środowiskiem korzeni naszej rośliny. Sami regulujemy ilość roztworu w górnym pojemniku. Służyć do tego może dobrze wyregulowany timer włączający pompkę wprowadzającą pokarm na górę lub zawór przez który ma uchodzić nadmiar wody z górnego pojemnika do dolnego.

Doniczki umieścić tak aby pod nimi była 2-3cm szpara w tym systemie korzenie rosną bardzo szybko i momentalnie zajmują niemal cały pojemnik. Kontrolowanie otworu odpływowego usuwanie korzeni z odpływu - będa się tam pchać a jak się odpływ zatka to zalejecie sobie pokój .

W pojemniku zawsze powinna znajdowac się woda min 0,5 cm góra powinna być przykryta tak aby nie za szybko wyparowała. Korzenie będą zawsze lekko zwilżone i tym chętniej beda się rozwijać a jak wiadomo = większe rośliny.

Podlewanie 3-5 razy dziennie po około 10 min.

Hydro102.gif


NFT - Nutrient Film Technique

System zbudowany z dolnego pojemnika z roztworem zaopatrzonego w pompkę wtłaczającą pożywkę do korytkowatego pojemnika górnego ustawionego lekko pod kątem, tak aby pokarm 'krążył' w obiegu zamkniętym i zaopatrywał korzenie sadzonek w wartości mineralne.

Woda powinna spływać dosyć powoli więc stosujcie niewielkie nachylenie lub wylot zbiorników lekko przytkany jakąś płytką tak aby utrudnić wodzie powrót do zbiornika.

W tytm systemie woda paruje szybko trzeba uzupełniać roztwór na bierząco przy 40 litrach 1m2 400W 28C to nawet 5l tygodniowo.

Pompkę napowietrzającą używajcie do wszystkich pojemników w których znajduje się woda stojąca - bezpieczniej i wydajniej dla korzeni

Hydro103.gifHydro104.jpg


POT CULTURE - AUTODOZOWNIK ROZWTORU

To urządzenie tez niejako zalicza się do syst. hydroponicznych. Jest nic innego jak system automatycznego dostarczania pożywki do roślin za pomocą stopniowego dozownika wilgoci (np: ziemi). Zasada jest prosta. Mamy ustawiony timer aby regularnie dostarczał 'adekwatną' ilość pożywki do danej rośliny. lub banalne uzupełnianie wody na spartańskim spodku...

Hydro105.jpgHydro106.jpg


Opracował Majkel poprawki Orion