Przesadzanie

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Przesadzałem rośliny wiele razy, używałem różnorodnych technik w tym celu. W związku z tym podzielę sie paroma wskazówkami jak to zrobić pomyślnie nie zabijając rośliny (krokpo kroku).

Wskazówka, którą warto znać: kiedy przesadzasz roślinę do większej donicy, upewnij sie że ziemia jest wilgotna. Wilgotna ziemia przyklei się do twojego palca, jak już ma dobrą konsystencję to możesz zacząć przesadzać. Nastepną wskazówka: dla klonów i sadzonek używajcie papierowych kubeczków. W większosci wypadków nie ma z nimi problemów podczas przesadzania... wystarczy odciąć spód i delikatnie pchnąć, by ziemia wysuneła się z kubeczka.

Prze1.jpg


W moim przypadku, do przesadzenia rośliny z 2 galonowej (ok. 8 litrów) donicy do 5 galonowego (ok. 20l) wiadra może być trudne. Zwykle do przesadzenia dużej rośliny jak ta potrzebne sa 2 osoby (jedna trzyma i asekuruje, a druga wyciaga rosline z donicy), lecz może być to wykonane samodzielnie. Problem polega na przechyleniu rośliny żeby wysuneła się, najcieższy jest pierwszy ruch, później idzie gładko. Aby ułatwic przesadzanie należy delikatnie obstukać po bokach donicę można też palecewskazujacy włożyć w drenaż i delikatnie popchnąć. Przy duzych roślinach nie zdołamy wysunąć wystarczająco rośliny, ale na pewno nam to pomoże. Metoda ta dobrze sie sprawdza w odklejeniu ziemi z scianek donicy..

Prze2.jpg


Powinieness już mieć przygotowane wiadro z ziemią. Możesz ocenić je wkladając starą donice i sprawdzić jak wysoko roślina ma sie znajdować... jak dla mnie 1 stopa (30 cm) wystarczy.

Prze3.jpg


Zawsze zostawiam puste ok. 4 cale (ok. 10cm) w wiadrze.

Kiedy ziemia jest już na wlasciwej wysokości, możesz wstawić roślinę na wsypanej ziemi i obsypać dookola ziemią. Teraz upchnij delikatnie ziemię i dosyp ponownie. Bedziesz do tego wszystkiego potrzebował rękawiczek (jeżeli jesteś czyściochem i nie chcesz sie ubrudzić możesz użyć małej łopaty).

Prze4.jpg


Metoda ta nigdy nie zawodzi, powinieneś teraz przesadzać niczym zawodowiec!!!


Źródło: Overgrow.com