Podstawowe informacje o podłożu i nawożeniu

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Najłatwiej uprawia się rośliny w zwykłej ziemi kwiatowej. Hydroponika jest dość skomplikowana a ponadto rośliny z takiej uprawy charakteryzują się dużo silniejszym aromatem od uprawianych w tradycyjnym podłożu. A im silniejszy zapach naszych roślinek tym trudniej jest je ukryć przed wścibskimi "życzliwymi" wam ludźmi.

Podłoże
Zupełnie wystarcza komercyjnie dostępna ziemia kwiatowa o pH w zakresie od pH 5,5 do 7. Można także skomponować własną mieszankę. Dobrze sprawdza się podłoże sporządzone z :

  • 1,5 cz. ziemi kwiatowej "humus"
  • 1cz. odkwaszonego torfu
  • 0,5 cz. wermikulitu lub włókien kokosowych
  • 0,1 cz. suszonego obornika (lub innego sypkiego organicznego nawozu.

np. nawóz do palm, chyba jest łatwo dostępny, guano ptaków lub nietoperzy ;), polecane w wielu podręcznikach.)

Nawożenie
W czasie wzrostu wegetatywnego należy dostarczać dużo azotu, fosforu i potasu, nie należy także zapominać o innych pierwiastkach tzw. mikroelementach. Najlepsze do tego będą rozpuszczalne w wodzie dostępne w kwiaciarniach nawozy do roślin pokojowych, dosyć dobre rezultaty dają także pałeczki nawozowe stosowane w nieco większej ilości od zalecanej. Podobnie jak surfinie :) konopie lubią być zasilane często dosyć rozcieńczonym roztworem nawozu. Dobry do stosowania jest "czerwony" chelatowany rozpuszczalny nawóz z mikroelementami przeznaczony do surfini;). Dajemy go nieco więcej niż zaleca producent. Równie dobrze sprawują się wszystkie dostępne w sklepach sypkie nawozy zawierające mikro i makro elementy. Równie dobrze jak nawozy sztuczne sprawdza się obornik w połączeniu z preparatami płynnymi z hummusem. (nie polecamy - obornik cuchnie, dodatkowum problemem może okazać się to, że zawiera on dużo szkodliwego dla roslin NaCl) Podczas kwitnienia i dojrzewania należy lekko ograniczyć nawożenie w początkowym okresie i całkowicie zaprzestać zasilania pod koniec uprawy (ostatnie 2-3 tygodnie). W przeciwnym wypadku ziele będzie zawierać bardzo dużo subst. mineralnych, niezbyt miło się je wtedy pali.

Uwaga - przenawożenie jest bardzo niebezpieczne, może spowodować nawet smierć roślin.
Przenawożenie można poznać po następujących symptomach:

  • zasychające koncówki lisci.
  • żółknięcie i zasychanie lisci wzdłuż "nerwów".
  • zniekształcone " spłaszczone" łodygi wyginające się pod własnym ciężarem (stosunkowo rzadko - przenawożenie w połączeniu ze zbyt niskim natężeniem swiatła)

Wielkość doniczek.
Przy uprawie ekstensywnej z nasion zalecamy sadzenie każdej rośliny osobno. Podczas początkowej fazy wzrostu zupełnie wystarczy doniczka o średnicy 5 do 10 cm. Bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki po jogurcie, śmietanie itp. Następnie przesadza się rośliny do większych doniczek, średnica 15 - 20 cm i 15-20cm wysokości. W przypadku małych niskich pomieszczeń do uprawy można stosować pojemniki niskie ale szerokie i długie na cały growbox i posadzić wszystkie rosliny do jednego pojemnika. Przy uprawie SOG można ukorzenione i podrośnięte klony umieszczać w dużych pojemnikach zbiorczych, np. skrzynki. Jeżeli macie zamiar pozostawiać uprawę na dłuższy czas bez opieki, to powinniście zastosować możliwie jak największe pojemniki. (8- 10 lirów na roslinę) Dzięki czemu plantacja przeżyje jakiś czas bez podlewania.