Płyty poliestrowe zbrojone włóknem szklanym

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj
przezroczyste płyty z poliestru zbrojonego włóknem szklanym
rulony z poliestru zbrojonego włóknem szklanym
rulon z poliestru zbrojonego włóknem szklanym - gładki nie profilowany : mało sztywny, nie najlepszy na pokrycie dachu.

Płyta poliestrowa zbrojona włóknem szklanym : materiał kompozytowy złożony ze zbrojenia i żywicy poliestrowej. - powszechnie wykorzystywany w budownictwie.

Na pokrycia szklarni używane są specjalnie produkowane w tym celu płyty mające nieco inne właściwości od przeznaczonych do krycia dachów.

Dostępne: jako profilowane i gładkie : cięte na arkusze lub w rulonach. Zupełnie znośny materiał dla amatorskiej szklarni - tańszy od poliwęglanu i innych rodzajów płyt z tworzyw sztucznych.

Płyty nie są idealnie przezroczyste, przez co utrudniają identyfikacje roślin znajdujących się w szklarni. Tak samo jak wszystkie inne syntetyczne zamienniki szkła nie są nieskończenie trwałe - Ich powierzchnia po kilku latach "eroduje" i traci przezroczystość od gromadzącego się na niej brudu, ale po zmyciu, można je odświeżać dwuskładnikowym utwardzalnym lakierem poliestrowym. | na podstawie: All about Greenhouses : Ortho |

W zależności od jakości i przeznaczenia, maja bardzo zróżnicowana trwałość. Zależy to od -> żywicy zastosowanej do przesycenia szklanego zbrojenia płyty, a także od zabezpieczenia powierzchni. Materiał na pokrycia szklarni ma wytrzymywać nawet 10 lat – w wypadku płyt na pokrycia dachowe nie wiadomo czego się można spodziewać, mogą one bardzo szybko żółknąc. | W zależności od źródła - trwałość zbrojonych płyt poliestrowych - mieścić ma się w zakresie od 3 do ponad 10 lat - jako ochrona przed deszczem wytrzymują zapewne dłużej ...- ale w wypadku szklarni liczy się moment w którym przezroczystość spada poniżej akceptowalnego minimum |

Płyty specjalnie przeznaczone na pokrycia szklarni przepuszczają około 80% światła – typowe płyty przeznaczone na pokrycia dachów w granicach 60-65%.

Panele z poliestru zbrojonego szkłem nie są często używane do budowy szklarni. W komercyjnych zastosowaniach coraz częściej zastępuje je poliwęglan, bardzo popularne były w latach 60 i 70 XX.|patrz: ilustracje poniżej: 3 z nich pochodzą z czasopisma: Popular Mechanics|

Materiał ten |Filon| jest wspominany w "Marijuana Grower's Handbook" Eda Rosenthala oraz: "Marijuana Horticulture: The Indoor/Outdoor Medical Grower's Bible" Jorgea Cervantesa".