Niedobory pierwiastków u roslin

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Niedobory Pierwiastków

Niedobór azotu (N)

Większość liści jest żółta lub bladozielona. Listki umierają i odpadają. Wzrost jest powolny. Krawędzie liści nie są zawinięte do góry.

Niedobór azotu

Niedobór azotu

Niedobór magnezu (Mg)

Krawędzie liści są uniesione a końcówki skręcone. Liście żółkną (a nawet brązowieją) ale żyłki pozostają zielone.

Niedobór magnezu Niedobór magnezu

Niedobór magnezu


Niedobór potasu (K)

Liście żółkną i/lub brązowieją. Pojawiają się żółte, brązowe lub martwe plamy, głównie przy krawędziach, które mogą być niekiedy zwinięte. Roślina jest za wysoka.

Niedobór potasu

Niedobór potasu

Niedobór potasu

Niedobór fosforu (P)

Liście są ciemnozielone lub czerwono-purpurowe. Łodygi i szypułki mogą mieć czerwoną lub fioletową powierzchnię. Liście żółkną lub zwijają się do dołu i łatwo odpadają. Wzrost jest spowolniony a listki nieduże.

Niedobór fosforu

Niedobór fosforu

Niedobór fosforu


Niedobór żelaza (Fe)

Liście są żółtawe lub białe ale żyłki pozostają zielone.

Niedobór żelaza


Niedobór żelaza

Niedobór żelaza


Niedobór manganu (Mn)

Liście są jasnozielone i/lub żółkną u podstawy, podczas gdy krawędzie pozostają zielone. Pomiędzy żyłkami mogą pojawiać się martwe plamki. Liście nie są skręcone.

Niedobór manganu


Niedobór cynku (Zn)

Niedobór cynku


Niedobór cynku


Niedobór wapnia (Ca) lub boru (B)

Niedobór wapnia(Ca) .......<------>........... Niedobór boru (B)

Niedobór wapnia Niedobór boru

Niedobór boru

Niedobór siarki

Niedobór siarki


Niedobór molibdenu

Niedobór molibdenu


Niedobór molibdenu

Niedobór miedzi

Niedobór miedzi


Niedobór miedzi


Nadmiary Pierwiastków

Nadmiar nawozu (zazwyczaj azotu)lub przelanie

Końcówki liści są żółte, brązowe i/lub martwe. Reszta rośliny wygląda zdrowo i zielono. Łodygi mogą być miękkie.Może się też zdarzyć że takie same objawy ukażą się przy nadmiernym podlewaniu gdy roślina ma zbyt mokro

Nadmiar azotu

nieprzepuszczalna gleba (rozrzedzić piaskiem lub kermazytem), uszkodzone korzenie. Liscie są zakręcone jak barani róg (w dół) i mają ciemnozieloną, szarą, brązową lub złotawą barwę.

Nadmiar nawozu lub wody

uszkodzone korzenie lub choroba (np. grzyb). Czasami (bardzo rzadko) może to być niedobór miedzi (Cu). Roślina więdnie, choć gleba jest wilgotna.

Zaciemnienie nie jest całkowite

Za dużo azotu. Zbyt często przycinana. Roslina nie kwitnie, choć jest zaciemniona 12 godzin na dobę przez ponad dwa tygodnie.

Minerały

Azot (N)

Roślinki potrzebują bardzo dużo azotu podczas wzrostu wegetatywnego (od wykiełkowania po okres kwitnienia), ale łatwo go też przedawkować. Jeśli dodałeś go za dużo, przepłucz glebę dużą ilością czystej wody bez nawozu. Azot zawarty w związkach rozpuszczalnych (szczególnie azotanach) jest natychmiast przyswajany przez rośliny, podczas gdy nierozpuszczalny (np. z mocznika) musi najpierw zostać rozłożony przez bakterie. Unikaj stosowania azotu amonowego, który może blokować przyswajanie innych minerałów. Nadmiar azotu może też opóźnić kwitnienie, natomiast jego niedobór podczas kształtowania się kwiatów, dobrze wpływa na smak zioła.

Magnez (Mg)

Niedobór magnezu to dość częsty problem, jako że konopie potrzebują go sporo, a większość nawozów nie zapewnia wystarczajacej ilości. Można temu zaradzić, dodając dolomit w ilości 1 łyżeczki na każde 2 litry ziemi. Pobieranie magnezu może też być zaburzone przez nadmiar wapnia, chloru lub azotu amonowego. Blokowanie działa także w drugą stronę, więc staraj się nie przesadzić, uzupełniając niedobory Mg.

Wapń (Ca)

Braki wapnia są bardzo rzadkie. Zazwyczaj wiążą się one z mocno kwaśnym odczynem gleby. Uzupełnić je można dodając do ziemi dolomitu lub pokruszonych skorupek z jajek. Potas (K) - Zbyt duża ilość sodu może zablokować przyswajanie potasu. Przyczyną tego może być nadużywanie sody (popularny środek podwyższający pH), nadmiar nawozów naturalnych lub stosowanie filtrów do zmiękczania wody (których nie powinno się w ogóle uzywać). Jeśli problemem jest właśnie nadmiar sodu, należy przepłukać glebę czystą wodą. Potas może być też zablokowany przez zbyt dużą ilość wapnia, azotu amonowego lub zbyt niską temperaturę.

Fosfor (P)

Niewielki niedobór w okresie kwitnienia to normalne zjawisko, ale nie można pozwolić by był on za duży. Czerwone zabarwienie łodyg i szypułek jest u wielu odmian normalną, zakodowaną genetycznie cechą, a czasami wynika też z niedoboru azotu, potasu lub magnezu. Tak więc objaw ten nie zawsze oznacza brak fosforu. Nadmiar fosforu może spowodować niedobór żelaza.

Żelazo (Fe)

Niedobór zazwyczaj jest skutkiem zbyt wysokiego pH gleby, a nie braku żelaza w ziemi. W takim wypadku należy zakwasić podłoże do poziomu pH 6,5 (a nawet 5,7 jeśli hodujemy hydroponicznie) i pilnować, by roślina nie otrzymywała za dużo fosforu.

Mangan (Mn)

Przyswajanie manganu jest zaburzane przez zbyt wysokie pH ziemi lub nadmiar żelaza.

Cynk (Zn)

Także może być zablokowany przez zbyt wysokie pH. Przy zbyt alkalicznym odczynie, deficyty Zn, Fe i Mn często występują jednocześnie. Rozwiązaniem jest zakwaszenie gleby (czyli obniżenie pH). Cynku można dodać po prostu wsadzając do gleby kawałki tego metalu (np. blachy lub gwoździ).

Bor (B)

Niedobory uzupełniamy kwasem bornym, dostępnym w każdej aptece jako środek do przemywania oczu. Stosujemy ćwierć łyżeczki kwasu na litr wody.

Upełnienie

Kontroluj wodę

Kamień na kranach i prysznicach oznacza, że woda jest twarda, tzn. zawiera dużo substancji mineralnych. Zwykłe filtry do wody nie likwidują tego problemu. Z pomocą mogą przyjść dejonizatory lub filtry odwróconej osmozy (dość drogie). Na szczęście bardzo rzadko się zdarza by zwykła "kranówka" nie nadawała się do hodowli roślin.

Ogólne porady dotyczące nawożenia

Konopie są mało wymagające i niezbyt kapryśne, ale dla uzyskania lepszego efektu, należy zachować odpowiednie proporcje składników: W fazie wzrostu wegetatywnego należy podawać dużo azotu i mniej fosforu i potasu. Stosunek NPK nawozu powinien wynosić około 10-7-8 (to jest oczywiście tyle samo, co 20-14-16). W okresie kwitnienia roślina potrzebuje więcej fosforu, a nadmiar azotu może jej przeszkadzać. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie nawóz o NPK 4-8-8. Po nawożeniu sprawdzaj pH. Jeśli nie masz pewności, jak dawkować nawóz, postaraj się serwować go w ilościach zalecanych dla pomidorów (opis powinien być na opakowaniu lub w książkach ogrodniczych).

Odczyn gleby

pH gleby po dodaniu nawozu powinno zawierać się w przedziale 5,9-6,5 (5,5-6,1 dla uprawy hydroponicznej). Ogólnie mówiąc, mikroelementy (Fe, Zn, Mn, Cu) zostają zablokowane gdy pH przekroczy 7,0 a makroelementy (N, P, K, Mg) - poniżej 5,0. Woda z kranu ma często odczyn zbyt zasadowy. Ziemia z dużą zawartością materii organicznej, jest zazwyczaj zakwaszona i wymaga neutralizacji np. dolomitem. Odczyn najłatwiej kontrolować papierkiem lakmusowym, dostępnym w sklepach chemicznych i niektórych akwarystycznych. Do dokładnego pomiaru można też zaopatryć się w mierniki elektroniczne (dość drogie). Wygląd liści rośliny z zawysokim lub za niskim pH gleby

Za niskie lub za wysokie pH gleby


Inne rady

  • Zimno - temperatury poniżej 10 st. C mogą zaburzyć przyswajanie fosforu. Niektóre odmiany, jak np. równikowe sativy, źle znoszą chłodny klimat. Jeśli możesz zapewnić korzeniom nieznacznie wyższą temperaturę, sytuacja powinna ulec poprawie.
  • Gorąco - jeśli lampy znajdują się za blisko rośliny, górne liście mogą zwinąć się i wyschnąć, sprawiając wrażenie niedoboru minerałów. Jeśli przytrzymasz rękę na wysokości szczytów rośliny i po około minucie będzie Ci w nią gorąco, znaczy to że światło jest za nisko. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 29 st. C (lub 33 st. C jeśli dodajesz sztucznie dwutlenku węgla).
  • Wilgotność - 40-80% powinno byc w sam raz. Mniejsza wilgotność sprawia, że liście są cienkie i pomarszczone, wyższa sprzyja rozwojowi pleśni.
  • Spraye - kropelki wody rozpylonej na liście dają efekt szkła powiększającego i przy mocnym świetle wypalają drobne białe, żółte lub brązowe punkciki, które mogą wyglądać podobnie jak objawy niedoboru minerałów.
  • Za mało światła - niedobór lub zły rodzaj światła objawia się szybkim wzrostem w górę, zamiast na boki. Zamiast zwykłych żarówek lub halogenów, lepiej zainwestować w neonówki lub lampy sodowe (najlepsze). Doskonałym i najtańszym źródłem światła jest oczywiście słońce