Nawożenie dolistne

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Nawozy dolistne są używane aby ominąć system korzeniowy rośliny i bezpośrednio dostarczyć jej mikro i makro elementów. Korzenie uprawianych roślin spełniają różne funkcje, jednak podstawowym ich celem jest pobieranie wody i rozpuszczonych w niej składników mineralnych. Nawet gdy na początku okresu wegetacyjnego zawartość wszystkich składników jest optymalna, po 1-2 miesiącach często roślinom brakuje mikro i makro elementów. Mogą wówczas wystąpić na roślinach objawy niedoboru któregoś ze składników (chloroza liści, zniekształcenia liści, pędów, kwiatów, zahamowanie wzrostu) co wiąże się z obniżeniem plonu i zmniejszeniem wartości dekoracyjnej roślin ozdobnych. Wówczas najlepszym sposobem szybkiej interwencji jest nawożenie pozakorzeniowe polegające na opryskiwaniu liści, pędów lub owoców roztworem odpowiedniego nawozu. Nawożenie dolistne jest możliwe dzięki szparkom oddechowym, które pokrywają powierzchnię liścia.

szparka oddechowa

Szparka oddechowa składa się z dwóch komórek szparkowych pomiędzy którymi jest otwór połączony z komorą podszparkową w miękiszu gąbszczastym wewnątrz organu. Szparki oddechowe poza wymianą gazu maja jeszcze jedną bardzo ważną dla roślin funkcję , a mianowicie pobieranie pokarm. W momencie spryskania roślin nawozem dolistnym otwarte szparki oddechowe umożliwiają roślinie szybkie oraz efektywne wchłanianie wartości odżywczych. Wydawać by sie mogło, że to bardzo zaawansowane podejście do nawożenia roślin, ale tak naprawdę to bardzo prosta i bardzo efektywna metoda dokarmiania roślin, która zapewni nas, że rośliny dostają dokładnie tego czego potrzebują. Częste nawożenie dolistne, oprócz dostarczania roślinom energetycznych wartości odżywczych poprzez liście, pomaga również kontrolować rozwój roztoczy, szkodników, zapobiega rozwojowi patogenów oraz zapobiega rozwojowi mączniaka.


Dlaczego dokarmiamy dolistnie ?


Oprócz wiadomych przyczyn o których napisałem powyżej, nastepnym bardzo ważnym powodem dlaczego dokarmiamy rośliny dolistnie jest zminimalizowanie możliwości pomyłki podczas uprawy, co w późniejszym czasie przekłada się na zebranie wiekszego plonu. Nawożenie dolistne powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania wody do której będziemy dodawali składniki odżywcze. Woda powinna mieć odpowiednią temprerturę oraz zbalansowane ph dzięki czemu umożliwi roślinie maksymalne pobieranie środków odżywczych. Czasami nawet jak nam sie wydaje, że warunki jakie zapewniliśmy roślinom są idealne, to jednak warto do konwencjalnego dokarmiania roślin, do systemu korzeniowego, wprowadzić dokarmianie dolistne aby zmaksymalizować możliwości rozwojowe rośliny. Konwencjonalny system dostarczania roślinom wartości odżywczych przez system korzeniowy został wzbogacony w 1950 roku, kiedy to naukowcy z Michigan State University przedstawili zebrane wnioski poparte badaniami, udowadniając, że rośliny poza konwencjonalną metodą są w stanie przyswajać wartości odżywcze przez liście. Było to przełomowe odkrycie, bo naukowcy udowodnili, że niektóre substancje mogą być w ogóle niemożliwe do przyswajania w inny sposób jak jedynie przez opisane w tym opracowaniu dokarmianie dolistne.


Własciwe dokarmianie dolistne.


Jak szybko i efektywnie Twoje rosliny będą w stanie pobierać wartości odżywcze przez liście będzie zależało od wielu czynników. Ph oprysku powinno być w przedziale 5.8 - 6.2, a temperatura wody powinna być w przedziale od 18.3 do 21.1 stopni celsjusza. Bardzo ważnym czynnikiem jest również temperatura w namiocie, pomieszczeniu w jakim dokonujemy oprysku. Jeżeli temperatura przekracza 27 stopni celsjusza to płyn bardzo szybko paruje i efekt oprysku jest mniej skuteczny. Rośliny pobierają wartości odżywcze przez szparki oddechowe, które sa najbardziej rozwarte w czasie ciemni, kiedy nie naświetlamy roslin. Nawożenie dolistne powinno się odbywać w niedługim czasie po wyłaczeniu lampy, kiedy temperatura pomieszczenia oraz oświetlanych kwiatów spadnie, wilgoć wzrasta a szparki oddechowe są w pełni otwarte. Nawadnianie dolistne powinno sie odbywać w czasie ciemni również dlatego, że roslina rośnie właśnie wtedy kiedy jest ciemno, a przeprowadza fotosynteze kiedy jest oświetlana. Dokarmianie dolistne kwiatów podczs oświetlania jest nieskuteczne bo szparka oddechowa przymyka się broniąc przed utratą wilgoci.


Podsumowanie:


 • Temperatura pomieszczenia 18 – 21 stopni celsjusza
 • a ph pozywki 5.8 – 6.2
 • na czas oprysku wyłaczamy wiatrak mieszający
 • wyciąg powietrza na zewnątrz namiotu powinien działać bez przerwy.
 • pryskamy liście obfitą ilościa pożywki z góry oraz pod spodem liścia ( cel obfitego oprysku - wzrost wilgoci w namiocie )
 • po oprysku kilka następnych nocy pryskamy rośliny wodą o zbalansowanym ph. Ma to na celu rozpuszczenie pozostałego na liściach nawozu, który się nie wchłonął, oraz ponowne nawożenie rośliny.
 • Rośliny nawozimy dolistnie do 2 tygodnia kwitnienia


Dokarmianie dolistne oprócz wymienionych powyżej zalecane jest również gdy:


 • Występuje niedostateczne napowietrzenie gleby na ciężkich nieprzepuszczalnych glebach po obfitych opadach
 • Składnik mineralny ulega w glebie uwstecznieniu tzn. przechodzi w formę nieprzyswajalną dla roślin (fosfor, żelazo bór, mangan, cynk) na glebach o wysokim pH (z natury alkalicznych lub przewapnowanych). Nawożenie do-glebowe jest wtedy bezcelowe, ponieważ zastosowane składniki w krótkim czasie zostaną uwstecznione.
 • Występują na liściach, pędach lub owocach objawy niedoboru danego składnika, co świadczy o silnym jego deficycie w roślinie i potrzebna jest szybka interwencja.
 • Mamy drogie nawozy, lub trudno dostępne. Są to przede wszystkim mikronawozy oraz nawozy magnezowe.
 • Gdy przyczyną niedoboru nie jest brak składnika w glebie, lecz trudność jego przemieszczania do owoców. Opryskiwanie jabłek, pomidorów, papryki, roztworami soli wapniowych powoduje istotne zmniejszenie występowania gorzkiej plamistości podskórnej oraz suchej zgnilizny owoców.


źródło i tłumaczenie:


newagenutrients.com TEL: 877 530-5567 EMAIL: info@newagenutrients.com

www.podszarotka.republika.pl/index1.html?http%3A%2F%2Fpodszarotka.republika.pl%2Fdolistne.html


konopnyMistrz