Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Napowietrzanie korzeni

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Informacje Podstawowe

Każdy powinien wiedzieć, że zadaniem korzeni jest nie tylko utrzymanie rośliny w podłożu, ale przede wszystkim odżywianie jej poprzez pobieranie z gleby: wody, soli mineralnych i wszystkich potrzebnych substancji do przeżycia (więc interesujmy się nie tylko tym co zielone :D).

Odpowiednie dostarczenie tlenu do korzeni jest niezbędnym elementem do prawidłowego rozwoju naszej rośliny. Czynnik ten jest często ignorowany i niedoceniany przez growerów, jednak ma on znaczący wpływ od samego początku na nasz efekt końcowy uprawy.

Stres wywołany niedoborem tlenu

Niewłaściwe warunki tlenowe w glebie wywierają niekorzystny wpływ na rośliny :

  • Bezpośrednio
    • powodując niedotlenienie korzeni roślin i zahamowanie ich oddychania
  • Pośrednio
    • przez nagromadzenie się CO2 w stężeniach szkodliwych (ponad 10 %)
    • deficyt azotu na skutek denitryfikacji i ulatniania się go z gleby w postaci gazowej
    • toksyczność niektórych produktów powstających w procesach beztlenowych np Mn++, Fe++ NO-2, S- -, CH4, C2H4.



Już od samego początku życia naszego kiełka (czyli korzenia) trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki tlenowe. Kiełek po otwarciu skorupki musi złapać "pierwszy oddech" powietrza, dlatego też starajmy się nie przesadzać z podlewaniem nasiona podczas kiełkowania.

Pamiętaj
zapotrzebownie na tlen najmłodszych części korzeni jest kilkakrotnie wyższe niż części starszych -stąd najbardziej narażony na deficyt tlenu jest stożek wzrostu korzenia.


W wielu przypadkach, mimo wykonywania kompleksowych prac przy nadziemnych częściach rośliny, zachodzą procesy zamierania.
Często spowodowane jest to uszkodzeniami korzeni, zagęszczeniem gruntu lub nieodpowiednimi warunkami glebowymi.
Można to zreasumować jako brak właściwych warunków dla życia i rozwoju części podziemnej naszej roślinki.
Skutki tego objawiają się stopniowym karłowaceniem pędów, zahamowaniem przyrostu, zamieraniem części liści i gałęzi, a w ostatniej fazie całkowitym uschnięciem.

Przy niedostatku tlenu w tkankach roślinnych może zachodzić proces fermentacji alkoholowej. Powstaje wtedy alkohol - produkt końcowy procesu, a ilość uwolnionej energii jest kilkadziesiąt razy niższa niż przy oddychaniu właściwym (tlenowym).
Energia wydzielana w procesie fermentacji często nie wystarcza dla potrzeb życiowych i rośliny często po pewnym czasie przebywania w warunkach beztlenowych giną.

Trzymając sie zasady "Ile na dole tyle na górze" dopowiednie pielęgnowanie korzeni przyczyni się do zdrowego i szybkiego rozwoju górnej części naszej rośliny.

Pierwsze kroki

Pamiętaj
Nadmierne podlewanie roślin również powoduje zmniejszenie aktywności tlenowej rośliny.

Przy nadmiarze wody w glebie zostaje naruszona równowaga biocenotyczna. Wypełnienie wolnych przestrzeni między cząsteczkami gleby wodą stagnującą stwarza w glebie warunki beztlenowe.

Pamiętaj
Proces fotosyntezy zachodzący w warunkach beztlenowych jest kilkuktornie wolniejszy niż zachodzący tlenowo.

Zabieg napowietrzania można przeprowadnić na kilka sposobów.
Pierwszy jest prosty, mało kosztowny i nie pracochłonny, a jest nim dopowiednie przygotowanie podłoża. Ziemia, którą stosujemy powinna być odpowiednio napulchniona

Odpowiednie przygotowanie doniczki i podłoża

Ziemia, którą stosujemy w naszej uprawie powinna być odpowiednio napulchniona, dzięki temu możliwa jest lepsza wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze wnikanie wody oraz skuteczniejsze działanie nawozów.
Stymuluje to rośliny do lepszego rozwoju – w jej wyniku następuje zwiększenie masy korzeniowej, a cały krzak staje się o wiele dorodniejszy.

Najlepiej do tego celu użyc dwóch rodzajów ziemi (ja stosuje zwykłą ziemie kwiatową oraz ziemie z dodatkiem włókna kokosowego, które utrzymuje wilgoć i zwiększa przepustowość powietrza) zmieszanych z kawałkami keramzytu oraz garścią dolomitu.


Na dno doniczki wsypujemy warstwe keramzytu (utrzymuje wilgoć i lepiej dostarcza powietrze do dolnych części korzeni)


Po bokach wewnątrz doniczki umieszczamy wężyki (górna część musi wystawać poza ziemie, a dolna powinna wchodzić do keramzytu na dnie doniczki) w których wykonujemy dziury dla lepszego przepływy powietrza. Będą one dostarczać powietrze bezpośrednio do korzeni na dnie doniczki


Reszte doniczki wypełniamy naszą mieszanką ziemi, keramzytu rozbitego na mniejsze kawałki i dolomitu

Tak przygotowana doniczka napewno spełni wszyskie potrzeby naszej rośliny



Metoda z pompką (klony)

Metoda bardziej skomplikowana niewiele różni się od tej przedstawionej powyżej. Szczególnie użyteczna przy klonach, przy uprawie od nasion wystarczy napowietrzanie pasywne bądź doniczki na przykład typu airpot. Jedyną różnicą jest to, że do wężyka którego wprowadzaliśmy do doniczki podłączamy pompkę akwaryjną, która w sposób mechaniczny będzie dostarczała powietrze do korzeni naszej rośliny, a wyglądać to powinno mniej więcej tak :

Potrzebne przedmioty to

  • Rurka
  • Pompka do powietrza od akwarium
  • Kostka napowietrzająca (do kupienia w zoologicznym)
  • Rozgałęziacz (opcjonalnie do kilku roślin)




Ciekawostki

„Teoria korzenia mózgu“ wg Karola Darwina

Karol Darwin twierdził, że rośliny rosną głową do dołu, bo namiastkę mózgu mają w końcówkach korzeni. Do takich wniosków doszedł po serii doświadczeń. Wykazał, że korzenie odbierają w tym samym czasie różne bodźce: dotyk, światło, wilgoć czy siłę ciążenia.
W zależności od warunków otoczenia decydują, na który z tych sygnałów odpowiedzą najsilniej. Oryginalna koncepcja Darwina poszła w zapomnienie na ponad 120 lat.
Nabrała rumieńców niedawno, gdy zaczęto mówić, że rośliny mają zdolności poznawcze, podejmują decyzje, przejawiają zachowania i proste formy inteligencji. A największą inicjatywą rzeczywiście wykazują się korzenie!
Strefa na samym końu korzenia wydaje sięmiec niezwykłą fizjologie

Karol Darwin stwierdził, że korzenie są miejscem wymiany pokarmowej tak samo jak głowa u zwierząt, korzenie rośliny mogły by więc być jej mózgiem. Tkwiąc „głową“ w ziemi roślina pokazuje tylko swoje organy płciowe.
Rośliny są bardzo wrażliwe choć na takie nie wyglądaja, reagują nawet na bardzo słabe bodzce mechaniczne, reakcja może być fizyczna, chemiczna i elektryczna. Rośliny stale monitorują conajmniej 20 parametrów otoczenia, przyswajaja wszystkie te informacje by przystosować sie do warunków.

Na pierwszych zdjęciach widać korzeń z czapeczka. Ruchami robaczkowymi wrasta w podłoże szukajac miejsca gdzie jest miękko


Na tych zdjeciach mamy zestawione dwie sytuacje. Dolna część to cały korzeń z czapeczką, a górna korzeń z którego czapeczke usunięto.


Jak widać górny korzeń nie wykonuje ruchów robaczkowych ponieważ brak mu czapeczki. Korzeń bez czapeczki rośnie szybciej ale nie wyszukuje słabszych miejsc podłoża, rośnie w lini prostej.

W latach 90 naukowcy odkryli szczególną część korzenia zwana „strefą przejściową"

Strafa przejściowa.JPG

Znajdują sie tu komórki zawierające białka takie jak: aktyna i miozyna.
Te właśnie białka pozwalają na aktywność motoryczną w komórkach mięśniowych zwierząt. Komórki ze „strefy przejściowej“ funkcjonuja tak samo jak połączenia nerwowe u zwierząt (sunapsy).

Rośliny wiedzą kiedy zakwitnąc a kiedy usnąć, to bardzo ważne decyzje, wszystkie części organizmu powinny reagować jednocześnie. W roślinie więc musi byc jakiś system, centrum dowodzenia, które becyduje kiedy rozpocząć ten proces.

Badania w dziedzinie fizjologi roślin przynoszą potwierdzenie przeczuć i hipotez Karola Darwina dotyczących wzrostu korzenia oraz inteligentnego poznawania srodowiska. Możliwe, że korzeń rośliny przetwarza złorzone informacje tak jak robi to układ nerowowy u kręgowców.

Można mówic tu o neurobiologi bo w roślinach znajdują sie cząsteczki, które przypominają neurony (rodzaj komórek występujących w układzie nerwowym), oczywiście nie sa nimi bo to komórki roślinne ale istnieją podobieństwa, komórki te mają liczne właściwości neuronów. Nakowcy nie twierdzą, że roślina ma mózg ale zaobserwowali daleko idące podobieństwa na poziomie struktularnym i molekularnym. Można powiedziec, że róznica miedzy roślinami a zwierzętami niższego rzędu nie jest az taka wielka na poziomie komórkowym i molekularnym.

Teoria inteligencji roslin sprzeciwia sie zachodniej wizji świata stawiającej człowieka przed wszystkimi innymi stworzeniami, jest jednak spujna z teorią ewolucji.