Monster Cropping

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Monster Cropping


Monster Cropping lub Flowering Clones - kwitnące klony- to kolejna metoda uprawy konopi. Metoda ta związana jest z braniem klonów z kwitnącej rośliny aby później wymusić na nich ukorzenienie się i re-wegetację, co w konsekwencji prowadzi do bardzo krzaczastej rośliny z mnóstwem odgałęzień i pieter. Technikę tą wewnątrz społeczności ukuto mianem Monster Cropping, bo to jest dokładnie to co otrzymasz, prawdziwą roślinę Potwora/Monster, ale również dlatego, że ta metoda została wprowadzona na scenę przez growera/rolnika zwanego greenmonster714. Jest to spuścizna tej legendarnej metody uprawy niesamowicie oszronionych wielkich topów.

Branie klonów z kwitnącej rośliny jest sprzeczne z tym wszystkim co było mówione o klonowaniu konopi i może być nawet nieco mylące z początku, ale doświadczenia z tą techniką jedynie potwierdzają jej słuszność a rezultaty jakie daje naprawdę mówią same za siebie.

Branie klonów z rośliny możesz zacząć od około 21 dnia kwitnięcia. Wydaje się to być najlepszy czas aby to zrobić, ale można brać klony jeszcze w późniejszym czasie z takim samym rezultatem. Niższe gałązki są lepsze do robienia klonów, bo nie są jeszcze takie sztywne oraz łatwiej i szybciej ukorzeniają się niż górne topy (top cola). Umieść świeżo ścięte sadzonki w szklance wody pozostawiając je na jakiś czas, aby mieć pewność, że nie dostanie się ani odrobina powietrza do układu odżywiającego roślinę podczas przenoszenia, gdyż może to się okazać zabójcze dla nowej roślinki. Cięcie powinno przebiegać wzdłuż łodygi (po skosie), aby zwiększyć tym samym powierzchnie chłonną dla wody i pobierania składników pokarmowych. Wielu growerów zauważyło, że ukorzenienie klonów konopi najlepiej wychodzi w miniaturowym systemie hydroponicznym.

Na zdjęciu poniżej, możesz zobaczyć jak klon z kwitnącej rośliny został umieszczony w mały pojemniku z zamontowanym napowietrzaczem (jak w akwarium), aby się ukorzenił i re-wegetował. To również oznacza, że powinieneś przestawić fotoperiod klona na vega, czyli 18/6, 20/4 lub nawet 24/0. Klon nie potrzebuje mocnego światła, więc można użyć małych żarówek kompaktowych CFL. Możesz a nawet powinieneś usunąć większą część pąków kwiatowych, aby pobudzić roślinkę do zmiany cyklu na wegetacyjny, pozostaw tylko szczytowego topa.


Klon,bubbler.jpg[1]

Może to zająć kilka tygodni zanim klon się ukorzeni (a niektóre wcale nie ukorzeniają się), więc dobrze jest wziąć większą ilość klonów w tym samym czasie. To da ci pewność, że choć jeden przetrwa do następnego etapu. Dobrym pomysłem też jest umieścić klon pod kloszem, który można kupić w każdym ogrodniczym sklepie lub zrobić samemu np. z obciętej plastikowej butelki lub inne wykonania spełniające twoje wymagania. Klon posiada zazwyczaj parę dużych liści a wysoka wilgotność pod kloszem zapewni, że twoja roślinka nie uschnie. Przewietrzaj roślinkę każdego dnia, aby zapobiec pojawieniu się pleśni. Miej też na uwadze to, iż rzeczą najważniejszą jeśli chodzi o klonowanie, to zapewnienie twoim sadzonkom duże ilości tlenu i właśnie dlatego mini zestaw hydroponiczny z napowietrzaczem jest tak wydajny pod tym względem kiedy porównamy go z innymi metodami.

Monster Cropping,Klon.jpg[2]

Na pierwszy rzut oka klony mogą wyglądać na z deka przybite, ale zaraz po tym jak się ukorzenią natychmiast przestawiają się na fazę wegetacji i zaczynają znów rosnąć. Kiedy klony są prawidłowo ukorzenione i zaczynają ponownie kwitnąć, to wypuszczają pojedyncze nieząbkowane liście jako pierwsze (bez obaw – normalne liście rosną zaraz po nich). Dobrze by było pomyśleć o małym treningu na tym etapie, przyciągając niektóre szczyty do dołu co pobudzi roślinę do wypuszczania nowych odgałęzień. Możesz też postarać się o jakieś ogrzewanie klonów od dołu (np. mata grzejna lub kabel grzejny często stosowane w terrariach), gdyż to znacznie przyśpieszy proces ukorzeniania się. Jeżeli przyjmiemy, że temperatura powietrza wynosi 24 stopnie to gleba powinna być cieplejsza o 1-2 stopnie, pomiędzy 25- 27 (max.) stopni.

Kiedy roślina zacznie znów rosnąć, niewiarygodna siła rozgałęziania się kwitnącego klona będzie widoczna.

MonsterCropping.jpg[3]

Jak możesz zobaczyć, ta roślina urosła na prawdziwego Potwora/Monster (to wszystko bez jakiegokolwiek toppingu rośliny!). Na tym polega całe piękno tej techniki; możesz zapomnieć o wszystkim co związane z toppingie czy FIMem od kiedy kwitnący klon wypuszcza te wszystkie nowe gałązki samoczynnie.

Ta roślina teraz jest idealna, aby zastosować ScrOG a nawet uprawę SOG. Ta jedna roślina może wypełnić cała siatkę ScrOG w krótkim czasie. Wiele takich roślin uprawianych metodą SOG zdecydowanie da ci przeogromny plon.

Są jeszcze inne korzyści płynące ze stosowania tej techniki; eliminuje także potrzebę posiadania rośliny matki. Kiedy to na nowo wegetująca roślina kwitnie może także zapewnić więcej klonów na niekończący się plon. Taki tam Recykling. Może to zainteresować osoby, które nie mogą pozwolić sobie na dużą liczbę roślin.

Nie trzeba dodawać, że ta metoda jest wysoce efektywnie wdzięczna mocnymi rozgałęzieniami spowodowanymi re-wegetacją kwitnącego klona. Z treningiem i odrobiną cierpliwości, będziesz miał prawdziwą roślinę Potwora/Monster a tym samym niesamowity Potworny/Monster plon.

MonsterCropping plon.jpg[4]

Info: zdjęcia znalezione w google oraz angielskie forum, cytat artykułu przetłumaczyłem i dodałem parę zdań uzupełniających, nie znam żródła pochodzenia. Kolega grower(anglik) zacytował go w swoim poście, który postanowił spróbować tego rodzaju uprawy.

LeonZet 04.03.2012