Klonowanie w perlicie i wermikulicie

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj
klon w Perlicie

Perlit i wermikulit, zmieszany w stosunku 1:1 tworzy efektywne, tanie i łatwo dostępne podłoże do klonowania. Wystarczy tylko zmieszać perlit w 50% i wermikulit w 50%, dodać wody by było wilgotne i umiścić w małych pojemniczkach.

Rośliny by mogły być ścięte na klony powinny być w fazie wegetacyjnej (18-24 godzin światła na 24h) i nie powinny być przenawożone. Nadmiar azotu w łodydze może spowolnić ukorzenianie. Możesz ściąć klony z kwitnącej rośliny lub przenawożonej, lecz twoje szanse wtedy zmaleją.

  • Przygotuj matkę 6 godzin wcześniej podlewając ja świeżą wodą, żeby miała zapas wody w łodygach.
  • Używając śrubokręta lub wykałaczki zrób małą dziurę w przygotowanym podłożu, na około 3 cm głębokości dla każdego klona.
  • Zetnij klony z przygotowanej matki ostrymi nożyczkami - powinny mieć około 6-9 cm długości
  • Zetnij wszystkie liście za wyjątkiem 1-2 liści na samym czubku i stożka wzrostu.
  • Ponownie przytnij łodygę ostrą żyletką, bądź skalpelem, by było jak najbardziej ucięte pod kątem dla jak największej powierzchni i lepszego wchłaniania się wody
  • Opcjonalnie można zamoczyć w hormonie ukorzeniającym (ukorzeniacz) zawierający środek grzybobójczy (Rootone F jest tani i łatwo dostępny, bardzo efektywny)
  • Umieść klony w zrobionej wcześniej dziurze i delikatnie zaklep ją. Utrzymuj ją w świetle fluoroscencyjnym i zraszaj przez kilka pierwszych dni, o ile mikroklimat tego wymaga. Prawdopodobnie będzie trzeba raz czy dwa razy podlać podłoże zanim pokażą się pierwsze korzenie.


Są rożne wielkości perlitu i wermikulitu. Do klonowania ja wole używać małego do średniego perlitu i średniego do dużego wermikulitu. Ale jeżeli nie znajdziesz odpowiedniej wielkości to się tym nie przejmuj. Mieszanina perlitu i wermikulitu trzyma dość dobrze wodę, więc należy uważać by nie przelać klonów.


Źródło: Overgrow.com