Kiełkowanie

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Gleba

Metody kiełkowania

Poniżej znajdziesz różne metody kiełkowania, zarówno te prostsze, jak i bardziej zaawansowane, ale dające lepsze efekty.

Kiełkowanie na chusteczkach

Nasiona na chusteczkach

Nasionka wrzucamy na 3-5 godzin do szklanki z wodą aby dokładnie napęczniały i zatonęły. Zdarza się, że nasiona nie chcą samoczynnie opaść na dno; wystarczy wtedy delikatnie poruszyć pojemnikiem. Jeżeli, mimo to, po upływie 10 godzin nie osiągniesz oczekiwanego efektu, nie poddawaj się - przejdź do dalszej części procedury kiełkowania.

Nasiona należy położyć na płaskim naczyniu na kilka warstw chusteczek higienicznych i przykryć jedną, aby wilgoć docierała z każdej strony. Następnie wlej wodę mineralną (niegazowaną, niewysoko mineralizowaną; czytaj - zwykłą) i dolewaj jej co kilka godzin, aby chusteczki pozostawały wilgotne. Nie należy przesadzać z ilością wody, gdyż kiełek po otwarciu skorupki musi złapać pierwszy oddech powietrza.


]Dobrym rozwiązaniem będą pojemniki do żywności, oraz kuchenne papierowe ręczniki. Są z "mocniejszego" papieru i po nasiąknięciu nie ma możliwości porwania ich na strzępy. Jeśli nie posiadasz takowego pojemnika, sprawdzi się jak wyżej napisano - talerzyk, który umieścisz w woreczku śniadaniowym. Jest to o tyle lepsze, że jeśli zapomnisz choć nie powinieneś, woda nie odparuje i nie zmarnujesz nasion. Papierowe ręczniki namaczamy bardzo delikatnie, tak by zapewnić możliwość odparowania na ściany pojemnika, ale żeby nie stało za dużo wody na dnie. Najlepiej przygotować od razu górną i dolną część papieru - pamiętając, żeby było miękko czyli 2 sztuki złożone na ćwiartki na dole i jedna na górze.[


Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca – podobnie jak otoczenie, czyli ok. 23-27 stopni. Naczynie można przykryć drugim, takim samym, aby woda wolniej parowała. Zamiast chusteczek można wykorzystać gazę. Należy także pamiętać że chusteczki razem z wodą należy zmieniać co 2-3 dni, przy czym nie zaleca się dotykać kiełka palcami – lepiej jest go delikatnie przerzucić.

Jeśli pomimo wykonania wszystkich czynności, zgodnie z instrukcją powyżej, kiełek w ciągu kilku ok. 4-5 dni nie chce wyjść ze skorupki, można wykonać tzw. precrushing, czyli spowodować delikatny nacisk na nasiono aż wyda ono charakterystyczne, cichutkie „trach”. Jest wiele sposobów wykonywania tej czynności np. ściśnięcie palcami, zębami itd. Należy robić to możliwie najdelikatniej, gdyż możemy doprowadzić do zgniecenia nasiona. Jeśli w ciągu tygodnia nasionko nie wypuści kiełka, z dużą dozą prawdopodobieństwa - nie nadaje się.

]Część growerów wstępnie delikatnie podszlifowuje pilnikiem do paznokci nasionka od strony kiełka: tej bardziej garbatej oraz w okolicy "czubka". Tak przygotowane nasiona łatwiej pękają opisanymi wyżej technikami, naciskiem pęsety jak i również po wrzuceniu do wody. Jeśli jednak nie dysponujesz dużą ilością nasion, na przykład z krzaków z poprzedniego sezonu lepiej nie bawić się w bezpośrednie prekraszowanie i poprzestać na podszlifowaniu, zwiększymy szanse na wykiełowanie wszystkich nasion jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo ich zepsucia[

Po wydostaniu się kiełka, nasionko sadzimy kiełkiem do dołu. Kiełek powinien mieć długość od 2 do 5 mm, w innym przypadku wzrasta ryzyko uszkodzenia.


Plusy metody:

 • Duże prawdopodobieństwo przyjęcia się nasionka (bliskie 100%)
 • Kontrola nad procesem kiełkowania
 • Możliwość wykonania precrushingu
 • Możliwość odrzucenia słabych nasion bez konieczności sadzenia ich

Minusy metody:

 • Szansa zniszczenia nasionka przez początkującego growera
 • Wymagająca większej ilości uwagi i czasu

Z wody do gleby

Metoda "z wody do gleby" jest drugą popularną metodą przeprowadzenia kiełkowania. Procedura jest następująca. Wrzuć nasionko do szklanki z wodą. Czekaj aż napęcznieje i opadnie na dno. Jeżeli tak się nie stanie w ciągu 15 godzin, delikatnie dotknij nasionko palcem, aby zanurzyło się poniżej tafli wody. Jeżeli, mimo to, nasionko nie opadnie na dno, po 24 godzinach tak czy owak przejdź do sadzenia.

Plusy metody:

 • Prostsza procedura
 • Mała szansa zniszczenia nasionka (bliska zeru)
 • Odczuwalnie szybsza w przypadku większej ilości nasion

Minusy metody:

 • Mniejsza kontrola nad procesem kiełkowania
 • Brak możliwości wykonania precrushingu
 • Mniejsza, niż w przypadku kiełkowaniu na chusteczkach, skuteczność

Sadzenie

Kiełek w kubeczku

Znajdź pojemniczek średniej pojemności, np. po jogurcie. Zrób na dnie ostrym narzędziem kilka dziurek o średnicy ok. 5 mm. Nasyp prawie do pełna taką mieszankę ziemi, jaką użyjesz w doniczce docelowej. Niezależnie od wybranej metody, sadzenie wygląda podobnie. Wykop w ziemi dołek o głębokości ok. 2 cm. Delikatnie włóż nasionko do dołka. Przysyp ziemią i bardzo delikatnie uklep. Podlej drobną ilością wody. Możesz użyć spryskiwacza do kwiatków. Przysyp powierzchnię drobnym keramzytem, aby zapewnić większą wilgotność z góry, czyli dobre warunki dla rozwoju korzenia.


Porady

 • Używaj czystych naczyń i narzędzi
 • Nie przeprowadzaj kiełkowania, jeżeli istnieje ryzyko ze masz na sobie szkodniki, robaczki (np. po powrocie z lasu)
 • Temperatura otoczenia nie powinna wynosić poniżej 20 stopni, a wilgotność poniżej 30%
 • Nasiona w trakcie kiełkowania powinny stać w miejscu zacienionym
 • Sprawdzaj 2 razy dziennie, czy roślinka nie wyszła na powierzchnię. Należy jak najszybciej przenieść ją do źródła światła.
 • Staraj się nigdy nie dotykać palcami kiełków.


Częste błędy

 • Rozgrzebywanie ziemi

...w celu sprawdzenia co tam u kiełka. Nawet nie próbuj o tym myśleć.

 • Zbyt mokro

Aby wykiełkowały, nasionka muszą być wilgotne, jednak nie mokre. Nadmiar wody sprawia, że tlen, także potrzebny do kiełkowania, nie może dostać się pod skorupkę. Podłoża o zbyt słabym drenażu sprzyjają także rozwojowi grzybów. W celu poprawy napowietrzenia gleby najlepiej zmieszać ją z perlitem.

 • Zbyt sucho

Pewna ilość wody jest potrzebna do kiełkowania nasion, tak więc utrzymywanie stałego, określonego poziomu wilgotności gleby jest absolutnie konieczne.

 • Zbyt ciepło

Wysokie temperatury powodują nadmierne wysychanie gleby, tym samym uszkadzając nasionka i młode siewki.

 • Zbyt zimno

Bardzo niskie temperatury mogą dla siewki okazać się zabójcze, a w wypadku nasion – zupełnie zatrzymać ich kiełkowanie.

 • Sadzenie zbyt głęboko

Opóźni to wyjście kiełków z ziemi. Istnieje ryzyko, że nasionka nie zdołają wytworzyć kiełka na tyle dużego, żeby dotarł, i przebił się na powierzchnię gleby - ilość substancji odżywczych zawartych w nasionku może nie wystarczyć.

 • Sadzenie zbyt płytko

Jeżeli posadzisz nasionka zbyt płytko, ich kiełki mogą wyschnąć.

 • Zbyt ubita ziemia

Stosując zbyt ubitą ziemię narażasz nasionka na niedostateczny dostęp tlenu, a jednocześnie powoduje to zbyt słaby odpływ wody z podłoża.

 • Zbyt sypkie podłoże

Zbyt sypka, luźna gleba sprawi że nasionko w zbyt dużym stopniu będzie otoczone powietrzem a nie podłożem, przez co nie będzie w stanie chłonąć odpowiednio dużo wilgoci, i może wysychać.

 • Grzyby w glebie

Atakują i osłabiają młode korzonki, tak że siewki mogą się przewracać. Przelewanie wodą, słaby drenaż lub jego brak, słabe napowietrzenie lub jego brak – to wszystko znacznie podnosi ryzyko rozrostu grzyba w glebie. Zaleca się sadzić nasionka w sterylizowanym podłożu. Nie bez znaczenia jest także czystość naczyń w których prowadzi się uprawę. Bezwzględnie trzeba je umyć przed przystąpieniem do nowej.

 • Niekiełkujące nasionka

Jeżeli nasionka nie są odpowiednio przechowywane, mogą utracić zdolność kiełkowania. Nasionka do kiełkowania powinny być ciemnobrązowe. Jasne lub białawe nasionka są niedojrzałe i należy ich unikać.

Hydro

Tę sekcję należy uzupełnić. Jeżeli kiełkowałeś kiedyś w systemie hydro, to na co jeszcze czekasz? =)

Metody kiełkowania

Metoda 1

Metoda 2

Sadzenie

Porady

Częste błędy

Zobacz też