Jak bardzo jest ważne ph przy uprawie konopi w glebie

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

pH

Wynik za niskiego pH

Skalą pH nazywamy ilościowa skale kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Konopie rosnące w glebie do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniego pH, pH to musi mieścić się w przedziale pomiędzy 6,5-7,0. Nie przestrzeganie tej zasady powoduje między innymi wstrzymanie wzrostu rośliny a w późniejszym czasie nawet śmierć rośliny. Złe pH u sadzonek objawia się niedoborami pierwiastków. Wielu początkujących growerów próbuje te problemy rozwiązywać uzupełniając brakujące pierwiastki, nie zdając sobie sprawy że roślina przy złym pH nie jest w stanie ich przyswoić. Takie postępowanie działa na jej system korzenny destrukcyjnie. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zakupienie miernika pH.

Mierniki pH

Odradzane pH metry

Na rynku istnieje szeroka gama mierników pH. W sklepach i na portalach aukcyjnych można trafić tanie chińskie pH mierze które w uprawie są całkowicie zbędne. Najtańszym w miarę skutecznym sposobem jest zakupienie płynów do testu pH. Używa się ich poprzez porównanie koloru testu na pasku z kolorem na skali. Pomiar ten nie jest dokładny ale dla wielu growerów wystarczający. By uzyskać dokładniejszy pomiar zaleca się stosowanie elektronicznych pH mierzy. Są one znacznie droższe od płynów ale ich pomiar jest w dokładności do 0,1. Wadą ich jest fakt że elektroda niezbędna do działania urządzenia nie posłuży nam więcej niż 2 lata. Wiele pH metrów posiada wymienne elektrody które można dostać w niskiej cenie na serwisach aukcyjnych. Elektroniczne pH metry dzielą się na 2 grupy: pH mierze do wody - za ich pomocą możemy zmierzyć pH pożywki którą podlewamy planty. pH mierze do gleby - znacznie droższe od powyższych, ale zapewniają nam dokładny pomiar gleby. Posiadając pH mierz do badania cieczy można zbadać pH ziemi, mierząc pH wody z podstawki.

pH "na oko"

Wielu początkujących growerów, budujących tanim kosztem boksy próbuje uprawiać swoje rośliny regulując pH "na oko". W tym działaniu jest sens w momencie kiedy podlewamy rośliny wodą której pH jesteśmy pewni. Poniżej zamieściłem informacje dotyczące pH wód dostępnych w polskich sklepach.

naturalna woda źródlana " Primavera "

pH: 7.78

naturalna woda źródlana " Naturalna woda " - carrefour

pH: 6-6.5

naturalna woda źródlana, niegazowana " Saguaro "

pH: 6.92

naturalna woda mineralna,gazowana " Długopole Zdrój"

pH: 5.88

wysokonasycona CO2 ze źródła " Kryniczanka "

pH : 5.94

niskonasycona CO2 ze źródła " Kryniczanka "

pH : 6.24

mineralna woda lecznicza " Słotwinka "

pH : 6.71

mineralna woda lecznicza " Jan "

pH: 5.84

mineralna woda lecznicza " Zuber "

pH : 7.45

woda mineralna " Gerber "

pH : 7.25

mineralna lecznicza woda " Hetmańska "

pH: 7.90

naturalna woda źródlana, średniozmineralizowana " Kuracjusz Beskidzki "

pH : 8.32

Oaza (woda z Biedronki)

pH : 6,5

(źródło forum.haszysz.com)

Należy pamiętać też o tym, że każdy nawóz dodawany do wody zmienia jej pH.

Regulacja pH

Gdy woda jaką mamy zamiar podlewać konopie ma nieodpowiednie pH, zostajemy zmuszeni do wyregulowania jej, bądź zmiany. Istnieje na rynku wiele preparatów, które obniżają lub podnoszą pH pożywki. Tutaj opisze opcje regulacji pH bardziej "domowymi" sposobami. Najczęściej pH wody jest za wysokie. By obniżyć pH wody wystarczy dodać odrobinę kwasku cytrynowego bądź octu. Trzeba robić to ostrożnie z pH mierzem w ręce, żeby za mocno nie zakwasić pożywki. Podwyższanie pH wody jest procesem rzadszym lecz może zaistnieć taka potrzeba. Gdy zmuszeni jesteśmy dodać więcej nawozu, który zaniży nam pH, wtedy zalecam w celu podniesienia dodanie sody oczyszczonej bądź dolomitu do wody.

by Melon