Informacje o odbłyśnikach

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

W artykule znajdziesz informacje które warto wiedzieć o odbłyśnikach

Utrata skuteczności dobłyśnika na skutek brudu.

BatWing

Pierwszy z testów na utratę skuteczności, przeprowadzony w 1980 roku, miał na celu wskazanie typu oprawy najlepiej utrzymującej wysoką skuteczność w okresie swej żywotności. Analizowano charakterystyki skuteczności opraw trzech typów:

  • 1) zamknięta i uszczelniona, z anodyzowanym odbłyśnikiem aluminiowym;
  • 2) otwarta u dołu i góry, z anodyzowanym odbłyśnikiem aluminiowym;
  • 3) otwarta u dołu i góry, z odbłyśnikiem ze szkła borokrzemianowego z aluminiową, uszczelnioną czaszą zewnętrzną.

Oprawy każdego z tych typów umieszczono w „ zanieczyszczonym środowisku” na okres 6-ciu miesięcy. Po tym okresie przeprowadzono testy określające wydajność w lumenach w porównaniu do wydajności początkowej. Oprawy szczelne z odbłyśnikiem aluminiowym wykazały utratę rzędu 23% LDD. Oprawy otwarte z odbłyśnikiem aluminiowym utraciły 12% LDD wydajności początkowej , a oprawy otwarte z odbłyśnikiem borokrzemianowym 4% LDD . LDD = (1 – utrata skuteczności wskutek zabrudzenia)


Odbłyśniki

Odbłyśniki kierują światło głównie przez wykorzystanie zjawiska odbicia światła. Mogą być one skupiające lub rozpraszające światło. Odbłyśniki rozpraszające są najczęściej lakierowane na biało. W przypadku odbłyśników skupiających, o rozsyle światła i sprawności oprawy decyduje kształt odbłyśnika. Odbłyśniki kuliste odbijają światło do ogniska. Odbłyśniki elipsoidalne skupiają światło w drugim ognisku elipsy. Odbłyśniki paraboloidalne ukierunkowują światło równolegle do osi odbłyśnika.


Do kupienia dostępna jest masa gotowych i wysokiej jakości odbłyśników ale nie kazdy ma w danej chwili wolne pieniądzę aby zakupić gotowy.

Każdy może sam zbudować w miarę dobry odbłyśnik w domowych warunkach.

Jednym z rozwiązań jest zrobienie odbłyśnika z blachy do pieczenia ( płaskiej badz, porowatej czy jak to sie tam zwie). Lepszym rozwiązaniem była by ta porowata gdyż lepiej odbija światło.

Dla osób bez pieniędzy () dobrym rozwiązaniem jest zrobienie odbłyśnika z puszki po piwie (ale sprawdza sie raczej w małych pomieszczeniach, micro boxach). Jest to dosyć prowizoryczne rozwiązanie ale zawsze coś.

Należy również pamietać o czyszczeniu naszych odbłyśników, dlaczego ? opisane jest to na samym początku.


Na "jakość" odblysnika maja wplyw 2 czynnniki

1. Material z ktorego jest wykonany.

Liczy sie tylko aluminium i stal. Reszta nie wytrzyma temperatury, obciazen, albo jest za droga. Aluminium jest od stali lzejsze, latwiej dostepne, lepiej odbija swiatlo i latwiej sie formuje. Wybor jest chyba prosty. Profesjonalne odblysniki wykonuje sie z "aluminium anodyzowanego, dzięki czemu uzyskano wysoką odporność na procesy utleniania aluminium. Powłoka anodyzowana powoduje również, że osiadające związki wapnia dają się łatwo zetrzeć wilgotną gąbką - a oznacza to długotrwałe zachowanie pierwotnych jego właściwości". Powierzchnia odbłyśnika powinna byc matowa, aby rozpraszała jak najwięcej światła. | Kom: niezupełnie - powinna mieć jak największy współczynnik odbicia światła : a reszta to - szczegóły konstrukcyjne - powierzchnia może być częściowo lub całkowicie gładka jak lustro - wszystko zależy od tego jak jest zaprojektowany - patrz np: odbłyśniki diamond etc |

Ciekawostka: "Metalizowane, anodyzowane aluminium typu MIRO. MIRO jest nazwą handlową firmy Alanod, głównego europejskiego producenta anodyzowanego aluminium. Technologia MIRO polega ma próżniowym napylaniu dodatkowej warstewki aluminium na powierzchni aluminium pre-anodyzowanego w celu dalszej poprawy jego właściwości odbijania promieniowania świetlnego. Współczynnik odbicia tak przygotowanych taśm wynosi 95% w porównaniu z taśmami jedynie pre-anodyzowanymi, które osiągają 84-87%. Do produkcji tego typu materiału używane jest aluminium o czystości 99,8-99,9%."


2. Ksztalt odblysnika.

Rodzajow jest niewyobrażalna liczba, a godnych uwagi jest znowu tylko kilka. Asymetryczne odpadaja - nie o to nam chodzi. Symetrycznych jest wiele typów. Ja polecam Bat Wing. Godny polecenia jest również ze względu na jeszcze lepsza zdolność równomiernego rozprowadzania swiatla. Bat Wing (nietoperzowe skrzydło) - jest najpopularniejszy, ma bardzo dobre parametry i bardzo łatwo domowym sposobem można go przerobić na CoolTube.

Opracował: eMdeeM