Filtr z węgla aktywnego 2

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Witam zystkich serdecznie. W tym temacie przedstawię wam relację z produkcji filtra węglowego opartego na projekcie profesjonalnego filtra.

A więc zaczynamy!!

Żeby zabrać się za budowę filtra musimy zebrać niezbędne części które można kupić w wielu sklepach z wentylacją..

 • Potrzebne materiały
 • Redukcja fi 200/125
 • Nypel fi 125
 • Dwie zaślepki kształtki "DEKIEL DF"
 • fi 125,
 • fi 200
 • Siatka kupiona w ogrodniczym przeznaczona do wolier dla ptaków oczka 1cmx1cm
 • Cztery opaski "ślimakowe"
 • 2 x fi 125,
  • 2 x fi 200
 • Taśma montażowa"Duct Tape" - Można użyć Taśmy aluminiowej, przyda się też izolacja elektryczna
 • Rajstopy
 • Węgiel aktywowany.


Wszystkie niejasności związane z terminologią "nypel", "mufa", "redukcja", czy "kształtki df" znajdziecie tutaj www.went-dom.pl/strona.php?27392


Zaczynamy..
Tutaj pokazane są redukcja, Dwie zaślepki kształtki DF, Opaski ślimakowe, oraz taśma monterska..

Filtr1.jpg


Siatka

Filtr2.jpg

Każdy wie jak wygląda reszta.. Nie mam zdjęcia "Nypla" ale znajdziecie go w linku z wyjaśnieniem niejasności :king:

Część I

Zaczynamy od wycięcia siatki w zależności od porządanych wymiarów filtra, bierzemy tu pod uwagę Wysokość filtra jaką chcemy mieć, oraż obwód "rdzenia" i obudowy"kasety" zależnie od tego co zastosujemy.

Aby prawidłowo wyciąć siatkę musimy zwrócić szczególną uwagę na ile obwodu mają nasze "dna" czyli "DEKLE DF". W tym przypadku mamy dekiel fi125 ma obwodu ok 46cm, oraz dekiel fi200 który ma obwodu 60cm.. Filtr ma wysokość 50cm, więc aby zacząć musimy wyciąć siatkę o wymiarach 50x46cm, oraz 50x60cm.

Wycinamy siatkę..

Filtr3.jpg


Po wycięciu siatki przygotowujemy "Nypel", dno "DF" taśmę oraz opaski ślimakowe. Podczas zakładania siatki mogą być problemy,więc wcześniej radzę ją trochę wyprofilować aby ładnie przylegała do obwodu dna i "Nypla" można to zrobić "turlając" ją wokół własnej osi (każdy chyba wie co mam na myśli).. Jak juz będzie gotowa siatka okręcamy ją wokół "Nypla" i żeby łatwiej było ją okleić taśmą używamy opaski zaciskowej.. Opaskę trzeba zacisnąć poniżej miejsca gdzie będziemy oklejać. Po oklejeniu siatki zaciskamy opaskę na taśmie i całość wygląda tak:

Filtr4.jpg


Mamy przygotowane dno"DF".. Dno trzeba założyć identycznie jak "Nypel.. Wsunąć dno w okrąg z siatki, zacisnąć opaskę poniżej miejsca klejenia, po czym przenieść opaske na zaklejone taśmą Dno..

Filtr5.jpg


Rdzeń jest już prawie gotowy... Musimy jeszcze użyć rajstopy jako bariery przed wsypaniem węgla ze środka kasety do rdzenia.. Przed naciągnięciem rajstopy na rdzeń z siatki proponuję zabezpieczyć ostre zakończenia siatki taśmą izolacyjną, lub inną jakiej używamy w taki sposób: (Pomoże nam to nie zniszczyć rajstop)

Filtr6.jpg


Po zabezpieczeniu czas na naciągnięcie rajstopy.. Cały gotowy rdzeń wygląda tak:

Filtr7.jpg


Część II

W tej części Zbudujemy Kasetę(obudowę) całego filtra. Będziemy potrzebować Redukcji fi200/125, Dna "DF", Opaski ślmakowe fi200, Taśmę oraz rajstopę.

Kasetę buduje się podobnie jak rdzeń. Przed rozpoczęciem budowania trzeba się upewnić, czy wlot rdzenia(Nypel) pasuje i szczelnie przylega do wnętrza wylotu redukcji. Jeżeli nie możemy zwiększyć rozmiar nypla oklejając go wokoło taśmą.Jeżeli wszystko do siebie pasuje możemy zabierać sie za dalszą budowę.

Filtr8.jpg


Tak wygląda kaseta bez siatki

Filtr9.jpg


Dalej bierzemy siatkę i profilujemy w ten sam sposób jak podczas budowy rdzenia.. Reszta czynności jest identyczna, czyli opaska->taśma->opaska na taśmę, kiedy będziemy zabierać się za dno to nie używajcie taśmy.. zabezipeczcie tylko opaską bo będzie trzeba wsypać węgiel..

Filtr10.jpg


Proponuję ponownie zabezpieczyć ostre zakończenia siatki, żeby nie uszkodzić rajstopy.. Rajstopę dobrze zakładać od góry, czyli naciągając na redukcję i naciągać w stronę dna.. Naciągnijcie ją aż do dna i obetnijcie wokół zakończenia(miejsce gdzie jest czarny szef). Wtedy będzie ładnie zakończona i nam "Nie pójdzie oczko"

Filtr11.jpg


Kiedy wszystko mamy już zrobione delikatnie zsuwamy pończoche z dna i zdejmujemy opaske i dno.. Sypiemy do środka węgiel zamykamy zaciskujemy upaską, naciągamy rajstope i mamy gotowy Filtr...


Opracował Hastla