Diagnoza niedoborów pierwiastków u roślin tekst 2

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Podstawy

Za gorąco

Spojrz dokładnie poniżej i zobaczysz brązowe krawędzie liścia, które są przejawami nacisku gorąca. To uszkodzenie wyglada jak przenawozenie, chyba, że następuje tylko na szczycie roślin najbliżej lamp. Jest tylko jedno rozwiazanie ...podniesiemie lampy od roślin, albo obnizenie roślin.

Goraco.jpg


Przenawozenie

Jest dobra szansa, że ten liść został spalony przez za wyskokie stezenie nawozow. Te symptomy są widoczne kiedy koncentracja EC nawozów jest zbyt wysoka

Przen.jpg


To jest początek spalenia nawozem. To wskazuje, że rośliny mają wszystkie skladniki odzywcze, które mogą użyć i jest drobny nadmiar. Wystarczy zmniejszyc koncentracje nawozu i problem powinien zniknąć. Jeżeli rośliny nigdy nie stają się gorsze niż liść po lewej (zdjecie ponizej), wtedy rośliny są prawdopodobnie w porzadku. Po prawej stronie widac zdecydowany problem z przenawozeniem. Wysoki poziom skladnikow odzywczych gromadzi się w lisciach i powoduje ich wysuszanie i spalanie jako pokazano tutaj. Musisz przeplukac rosliny czystą wodą natychmiast, by pozwolić korzenia wyzdrowieć i zapobiec dalszym uszkodzenia

Przen2.jpg


Złe pH

Oba liscie na zdjeciu ponizej pochodza od tej samej rośliny. To mogłoby być przenawozenie, ale prawdopodobniejsze jest zle pH. Zbyt wysoki albo zbyt niski poziom pH może spowodowac iz roslina przestanie pobierac substancje odzywcze z nawozu i moga stac sie one toksyczne dla rośliny. Wtedy czesto zdarza się, ze hodowca próbuje uzupełnić niedobory przez dodawanie więcej nawozów, przez co pogarsza tylko sytuacje.

Ph111.jpg


Deficyty poszczegolnych skladników

Elementy mobilne: Deficyt elementow mobilnych czesciej ujawnia sie w starszych lisciach, poniewaz beda one transportowane przez rosline do mlodszych lisci

Azot (N)


Azot moze byc znaleziony zarówno w organicznych i nieorganicznych formach w roślinie i łaczy się z węglem, wodorem, tlenem i czasami siarka, by utworzyć aminokwasy, amino enzymy, kwasy nukleinowe , chlorofil, alkaloidy. Rośliny potrzebują dużo azotu podczas vegetacji, ale łatwo przesadzić. Dodałes zbyt dużo? przepłucz ziemię wodą. Zbyt wiele azotu opóźnia kwitnienie. W późnym kwitnięciu dla lepszego smaku, mozna pozwolic na deficyt azotu.

Deficyt azotu

Przejawia sie brakiem wigoru, powolnym wzrostem, rosliny są słabe i hamują rozwój. Jakość i zbior beda znacząco zmniejszone. Starsze liscie żółkną od braku chlorofilu. Rośliny maja jasno zielone lub żółte starsze liscie, moga uschnac i odpasc z rosliny. Krawedzie lisci nie beda sie zwijac. Lodygi, i powierzchnie niższych liści moga stac się purpurowe.

Nazot3.jpg

Jak widac na zdjeciu ponizej pobor azotu z lisci podczas ostatniej fazy kwitnienia jest w 100% normalny

Nazot4.jpg


Nadmiar azotu

Liscie są często ciemno zielone. Jeżeli nadmiar jest surowy, liscie będą schly i zacząć odpadac. System korzeniowy pogarsza się po czasie. Kwiaty są zniekształcone, z załamaniem się naczyniowej tkanki ograniczającej pobor wody. Odpornosc na stres jest drastycznie zmniejszona.

Fosfor (P)


Fosfor jest częścią składową pewnych enzymów i białek, (ATP), kwasow rybonukleidowych (RNA), kwasow dezoksyrybonukleidowych (DNA).

Deficyt fosforu

Na zdjeciu ponizej widac niedobor fosforu podczas kwitnięcia. Liscie są ciemno zielone albo czerwone / purpurowe i moga zżółknąć. Liscie mogą zwinąć się zbrązowieć i umrzeć. Mały kwiaty są innym głównym symptomem. Braki fosforu powoduja powolny wzrost, słabe i karłowate rośliny z ciemną zieloną albo purpurową pigmentacją w starszych lisciach i lodygach. Drobne braki podczas kwitnięcia sa normalne, ale zbyt duże nie powinny byc tolerowane. Czerwone łodygi sa normalne dla wielu odmian, moga tez byc symptomem niedoboru N, K i Mg , wiec nie sa niezawodnym znakiem niedoboru fosforu. Zbyt dużo fosforu może prowadzić do deficytu zelaza. Całkowity ciemny zielony kolor z purpurowym, czerwonym, albo niebieskim odcieniem jest czestym znakiem braku fosforu. Niekotre rośliny odpowiadaja na brak fosforu przez żółknięcie lisci zamiast barwienia na fioletowo. Barwienie na fioletowo jest naturalne dla niektorych odmian.

Nfosfor3.jpg


Na zdjeciu ponizej widac niedobor fosforu podczas wzrostu vegetatywnego. Wielu ludzi myli go z grzybem, uszkodzenie wystepuje blisko końcowki liscia, jest koloru szarego z bardzo kruchą budową .

Nfosfor4.jpg


Nadmiar fosforu

Ten problem jest rzadki i zwykle wywolany przez nieprawidlowy poziom pH. Zbędny fosfor może przeszkadzać w dostępności i stabilność miedzi i cynku.

Potas(K)


Potas jest włączony w utrzymywanie stanu wody rośliny, ciśnienie jej komórek i otwieranie i zamykanie porów. Potas jest wymagany w akumulacji i przemieszczaniu węglowodanów. Brak potasu zmniejszy plon i jakość

Deficyt potasu

Starsze liscie są początkowo dotknięte blednieciem ale wkrótce rozwijają ciemne uszkodzenia (martwa tkanka). Najpier widoczny na koncowkach i krawedziach lisci. Łodyga i gałęzie mogą stać się słabe i lamliwe, roślina może też wyciagac się. Roślina stanie się podatna na choroby i toksyczność. W dodatku do wygladu jak prz braku żelaza, koncowki lisci zwijają się, a krawędzie spalają się i umierają. Zbyt dużo sodu (Na) przemieszcza potas (K), powodując jego brak. Deficyt potasu może spowodowac tez zbyt dużo wapnia (Ca) albo azotu amonowego

Npotas3.jpgNpotas4.jpg


Nadmiar potasu

Zwykle nie wchłaniany nadmiernie przez rośliny. Zbędny potas może pogorszyć pobieranie magnezu, manganu, cynku i zelaza oraz polepszyc dostępność wapnia.

Magnez(Mg)


Magnez jest częścią składową cząsteczki chlorofilu i służy jako kofaktor w większości enzymów.

Deficyt magnezu

Brak magnezu moze objawic sie żółknięciem (które może obrócić się brązowienie) starszych lisci. Starsze liscie będą pierwszymi, ktore zostana zaatakowane. Zaczynając na krawedziach liścia albo koncowce i postępując do wnetrza między żyłami. Zauważ jak żyły pozostają nieco zielone, jak widac na zdjeciu ponizej (pierwsze od gory). Zauważ jak na zdjeciu 2 i 3 od gory liscie zwijają się w górę, to brak magnezu ! Koncowki mogą się zawijac. To może szybko zostać naprawione przez podlewanie z 1 lyzka stołowa soli Epsom na 4 litry wody. Sprobuj nawozenia dolistnego . W ten sposób rośliny dostana caly azot i magnez jaki potrzebuja. Rośliny mogą być spryskiwane roztworem 1/2 łyżeczka do herbaty soli Epsom (rozpuszczonej w gorącej wodzie). Kiedy mieszasz ziemie, użyj 2 wapna palonego łyżeczki do herbaty dolomitu na 4 litry ziemi. Jeżeli początkowa woda ma ponad 200 ppm, która jest dość twardą wodą, moze zamknac pobor mg i wapńa w wodzie. Albo dodaj 1/4 łyżeczki do herbaty soli Epsom na 4 liry wody albo dodaj wapnia { obie metody skutecznie zmniejsza zamkniecie, albo zainwestuj w filtr odwroconej osmozy. Pobor Mg może zostac zamkniety przez zbyt dużo Ca, Cl albo N. Nie przesadzaj z Mg albo pozbawisz rosline innych pierwiastkow.

Nmagnez3.jpgNmagnez4.jpgNmagnez5.jpg


Deficyt magnezu

Toksyczność magnezu jest rzadka i ogólnie slabo dostrzegalna. Ekstremalnie wysokie poziomy będą zwalczaly inne jony w mieszaninie.

Cynk (Zn)


Cynk gra role w tych samych funkcjach enzymu jak mangan i magnez. Więcej niż osiemdziesiąt enzymów zawiera ciasno związany podstawowy dla ich funkcji cynk. Cynk uczestniczy w formacji chlorofilu i pomaga zapobiec jego zniszczeniu .

Deficyt cynku

Braki ukazują się na mlodych lisciach, zmniejsza sie wielkości liścia i skracaja sie odstepy między kolejnymi pietrami. Krawedzie liścia często są powykrecane albo pomarszczone. W ciezkich przypadkach umieraja. Deficyt cynku moze tez byc spowodowany przez za wysokie pH. Braki Zn, Fe i Mn często następują razem i są zwykle od wysokiego pH. Obniż pH, jeżeli to jest problemem substancje stana sie dostepne dla rosliny. Jezlei roslina wyglada naprawde zle, uzyj odzywiania dolistnego. Użyj cynku chelated. Brak cynku powoduje "mały liść"; młodsze liscie są wyraźnie mniejsze niż normalnie

Ncynk3.jpg


Nadmiar cynku

Zbędny Cynk jest niezmiernie toksyczny i powoduje szybką śmierć. Zbędny cynk powoduje deficyt żelaza. Nadmiar spowoduje blednice u wrazliwszych roslinw Pierwiastki stałe. Pierwiastki stałe ukazują pierwsze symptomy na młodszych liściach, a następnie na całej roślinie.

Siarka (S)


Siarczan bierze udział w syntezie białek i jest cześcią aminokwasów, cystyny i tiaminy, które są głównymi budulcami białek. Sa aktywne w strukturze i metaboliźmie rośliny. Są niezbędne w oddychaniu, syntezie i w rozpadzie kwasów tłuszczowych.

Deficyt siarki (S)

Głównym objawem jest żółknięcie całych liści włącznie z żyłkami, zwykle zaczynające się na młodych liściach. Końcówki liści mogą żółknąć i zwijać się w dół. Wynikiem deficytu siarki są jasno zielone owoce lub suche liscie, wydłużone korzenie i zdrewniala łodyga. Jednakże ciężko jest to zauważyć na zdjęciu 19, łodyga w wyższych partiach jest purpurowa. Warto dodać, że różne odmiany konopi mają naturalnie purpurowa łodyge, lecz rozciąga sie to na cała lodyge, a nie tylko na górna czesc, jak w przykładzie.

Nsiarki.jpg


Wapń (Cu)


Wapń odgrywa ważną rolę w podtrzymywaniu integralności komórkowej i przepuszczalności błon.

Deficyt wapnia (Ca)

Pierwsze na deficyt narażone są młode liście, stają się małe i zniekształcone lub mają nieregularne krawędzie, bądź martwe plamki. Rozwój kwiatów jest wstrzymany, gniją ich koncówki i/lub następuje gnicie i obumieranie korzenia. Deficyt powoduje obumieranie koncówek liści, koncówka liścia zawija się. Następuje także nekroza i chloroza, głównie na młodszych liściach. Objawy: na młodszych liściach rozwija się chloroza i zniekształcenia takie jak zmarszczki, karłowatość, rozwijanie się liści w kształcie pasków, pędy przestają rosnąć i zaczynają grubieć.

400px


Nadmiar wapnia

Ciężko rozpoznać wizualnie,. Może wytrącać siarkę w roztworze i powodować mętnienie i zostawiać osad na zbiorniku. Nadmiar moze powodować deficyt magnezu i potasu.

Żelazo (Fe)


żelazo jest niezbędnym komponentem w systemie enzymów rośliny do transportu elektronów, w celu przenoszenia elektronów podczas fotosyntezy i w ostatecznym oddychaniu. Jest katalizatorem w produkcji chlorofilu i jest niezbędny w redukcji siarczanów i azotanów oraz asymilacji.

Deficyt żelaza

-występuje chloroza podobna jak w wypadku deficytu magnezu, lecz na młodszych liściach -na liściach występuje chloroza (żólknięcie), głównie przy nerwach, zaczynające sie w dolnych i środkowych liściach. Czynniki utrudniające absorpcję żelaza przez korzenie: za częste bądz zbyt intensywne podlewanie wodą, nadmierna ilość rozpuszczonych soli, nieodpowiedni drenaż, szkodniki, wysokie pH podłoża. Czynniki te mogą zostać łatwo poprawione poprzez dodanie suplementu z żelazem podczas nastepnego podlewania.

Wchłanianie się żelaza może być wstrzymane gdy pH wody lub gleby jest za wysokie. Jeżeli jest to niewystarczające, zmniejsz pH do ok. 6,5 i sprawdź czy nie dajesz za dużo fosforu, gdyz fosfor może blokować żelazo. Używaj żelaza, które jest chelatowane dla największej dostępności. Przeczytaj skład swojego nawozu - chelatowane żelazo może być pod nazwą "żelazo EDTA" ('iron EDTA'). Zbyt duża ilość żelaza, bez dodania fosforu może powodować niedobór fosforu.

Warto wiedzieć, ze przy dodawaniu żelaza do roztworu, nie powinno sie dodawać w tym samym czasie nawozu. żelazo ma tendencje do wchodzenia w reakcje z wieloma innymi składnikami nawozów, co może powodować blokowanie wchłaniania składników. Zawsze zanim zmieszasz żelazo z nawozem przeczytaj skład.

Nzelazo3.jpg


Nadmiar żelaza

Nadmiar żelaza jest rzadki, lecz może powodować brązowienie lub malutkie plamki na powierzchni liści.

Mangan (Mn)


Mangan bierze udział w procesie oksydoredukcyjnym w systemie transportu elektronów z syntezy. Biochemiczne badania dowodzą, że pierwiastek ten odgrywa strukturalną rolę w systemie błon chloroplastów, co więcej aktywuje liczne enzymy.

Deficyt Manganu

Chloroza na młodszych liściach, nekroza oraz postrzępione liście są typowymi symptomami deficytu. Wysoki poziom może powodować nierównomierną dystrybucję chlorofilu, czego rezultatem jest plamisty wygląd. Może również nastąpić ograniczony wzrost i zaburzenia w prawidłowym dojrzewaniu. -mangan blokuje sie przy za wysokim pH i przy za dużej ilości żelaza . Należy używać chelatowanego manganu

Nmanganu.jpg


Nadmiar Manganu

Chloroza, bądź plamista tkanka liści powodująca niewystarczającą syntezę chlorofilu.

Chlor (Cl)


Chlor bierze udział w ewolucji tlenu w procesie fotosyntezy i jest niezbędny w dzieleniu się komórek w korzeniach i liściach. Chlor podnosi osmotyczne ciśnienie komórkowe i oddziaływuje na regulację porów i podnosi uwodnienie tkanki rośliny. Poziomy niższe niż 140 ppm są bezpieczne dla roślin. Czułe na chlorek rośliny mogą doświadczyć poparzeń czubka lub krawędzi liści w stężeniu około 20 ppm.

Deficyt chloru

Więdnące za sprawą chlorozy liście stają się brązowe. Korzenie stają się karłowate i grube przy końcówkach. Rośliny z deficytem chloru będa jasne i więdnące,

Nadmiar chloru

Spalone koncówki i krawędzie liści. Brązowienie, żółknięcie i rozdzieranie się liści. Zmniejszone rozmiary liści i mniejsze tempo wzrostu.

Bor (B)


Biochemiczne funkcje boru są niejasne, lecz dowody wskazują, że bierze on udzial w syntezie podstawy dla jednego z formacji kwasów nukleinowych (RNA uracyl). Może brać również udział w niektórych czynnościach komórkowych takich jak podział komórek, róznicowaniu się, dojrzewaniu i oddychaniu. Jest powiązany z kiełkowaniem pyłków.

Deficyt boru

Deficyt boru ukazuje nieprawidłowy wzrost koncówek pędów (czesto łamliwe). Jednym z najwcześniejszych symptomów jest problem z wydłużanie się korzeni. Końcówki korzeni są spuchnięte i odbarwione. Wewnętrzne tkanki mogą gnić i stawać sie żywicielami chorób grzybiczych. Liście pokazują różnorodne symptomy, w które wchodzą: wysuszenie, pogrubienie, zniekształcenia, więdnięcie, plamki chlorozy bądź nekrozy.

Nadmiar boru

Zółcenie się końcówek liści, po którym następuje nekroza na liściach rozpoczynająca się na koncówkach, bądź krawędziach liści i postępująca do środka, po której liśc umiera i odpada. Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na gromadzenie się boru.

Miedź (Cu)


Miedź jest elementem składowym wielu enzymów i protein. Pomaga w metabolizmie węglowodanów i w procesie redukcji tlenu.

Deficyt miedzi

Symptomy deficytu to spowolniony lub wstrzymany wzrost z zniekształconymi młodymi liścmi i obumieranie czubka wzrostu. Młode liście często stają się ciemno zielone i skręcone. Mogą one obumierać lub mogą pojawiać się na nich plamki nekrozy. Wzrost i plon będzie niski.

Nmiedzi.jpg


Nadmiar miedzi

Miedź jest potrzebna w bardzo małych ilościach, i szybko pojawia się jej nadmiar jeżeli nie będzie kontrolowana. Nadmiar miedzi może spowodować deficyt żelaza. Wzrost korzenia będzie spowolniony, po którym następuje chloroza żelaza, karlowatość, ograniczone rozgałęzianie, nienaturalne ciemnienie i puchnięcie korzeni.

Molibden (Mo)


Molibden jest częścią dwóch głównych enzymów systemowych biorących udział w procesie przemiany azotu w amon.

Deficyt Molibdenu

Często przejawia się jako chloroza, która powstaje najpierw na starszych liściach, następnie przechodzi na cała roślinę. Rozwija się niewiele liści, które są skręcone, które ewentualnie obumieraja. Deficyt molibdenu przypomina z wyglądu deficyt azotu, który w starszych liściach posiada rozwijającą się chloroze z zawiniętymi krawędziami i wstrzymanym wzrostem.

Nmolibdenu.jpg


Nadmiar Molibdenu

Nadmiar może powodować odbarwienie liści zależne od gatunku rośliny. Taka sytuacja jest rzadko spotykana ale może nastąpic przez zbieranie się i poprzez ciagłe nakładanie się. Używane przez rośline w bardzo małych dawkach. Nadmiar zwykle nie wpływa na rośline, lecz konsumpcja wyższych poziomów rośliny przez pasące się zwięrzeta może powodować problemy, co sprawi że smak nie będzie zbyt dobry.

Sód (Na)


Sód stymuluje uprawę i w wielu przypadkach służy jako antidotum dla wielu toksycznych soli. Może działać jako częściowy zamiennik w razie deficytu potasu. Nadmiar powoduje toksyczność rośliny lub deficyt innych pierwiastków.

Krzem (Si)


Krzem zwykle występuje w roztworze jako kwas krzemowy i jest w tej formie absorbowany. Gromadzi się jako nawodniona bezkształtna krzemionka obficie występujaca na ścianach komórek epidermicznych i na pierwszorzędnych i drugorzędnych ścianach innych komórek. Jest w wielkiej mierze dostępny w ziemi, jak również w mniejszych ilościach w wodzie. Nieodpowiednie dawki krzemu mogą zmniejszyć plon pomidorów nawet o połowe, a także powodować deformację nowych liści i owoców. Jak do tej pory symptomy nadmiaru krzemu nie zostały jeszcze zbadane.

Kobalt (Co)


Kobalt jest elementem zasadniczym pożytecznych bakterii, które wchodzą w reakcje utrwalenia azotu w roślinach straczkowych. Jest komponentem witaminy B12, która jest niezbędna dla większości zwierząt i roślin. Badania wskazują, że może wchodzić w reakcje z enzymami potrzebnymi w formowaniu się związków aromatycznych. Kobalt nie zostal jeszcze w pełni odkryty, jeżeli chodzi o rozwój roślin, lecz jest on niezbędny dla niektórych zagadnień zdrowotnych zwierząt.

Przetłumaczyli: Chaszczu i Kruczy