Budowa Growboxa

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj

Do napisania poniższego art'a nakłonił mnie fakt, że wiele osób nadal ma problemy z budową growbox'a. Nie jestem tutaj od przedstawiania własnych, skomplikowanych projektów natomiast chciałbym wam pokazać, że jest to banalne. Tekst jest przeznaczony dla początkujących, ale także dla tych, którzy szukają alternatywy dla swojego domowego ogródka. Chciałbym abyśmy wszyscy razem stworzyli ten poradnik, więc jeśli macie jakieś pytania lub coś do dodania to piszcie! Niepotrzebne rzeczy po jakimś czasie zostaną skasowane..

Budowla growbox'a jest prosta, ale osobiście musicie wiedzieć czego potrzebujecie- tutaj znajdują się wskazówki jak go wykonać. Jedą z pierwszych rzeczy, którą musicie zrobić to zastanowić się ile chcecie mieć zioła i jak często chcecie je mieć. Musicie także zastanowić się nad tym czy wasza uprawa będzie "na własny użytek", czy też będzie bardziej komercyjna. Możecie także wybrać inne opcje- 2w1 czyli połączenie dwóch powyższych, czy też ogródek służący do eksperymentów.

Wzrost wegetatywny w box'ie powinien trwać mniej więcej od 2 do 4 tygodni, lecz najdłuższy okres zajmuje kwitnienie ok. 8 tygodni. Podczas budowy waszego pomieszczenia musicie wiedzieć jaki charakter będzie miała wasza uprawa, jeśli komercyjny, lub mający na celu dostarczenie częstej ilości zioła to powinniście odseparować specjalną przestrzeń na wzrost wegetatywny roślin, a resztę przeznaczyć na kwitnienie. Jeśli uprawiacie na własny użytek zapomnijcie o tym rozwiązaniu- jedynym wyjątkiem może być opcja związana z rośliną matką, czy też z miejscem na klony.

Następnie musicie się zastanowić nad tym jaki typ oświetlenia chcecie zastosować- w tym momencie macie do wyboru różne typy- od najbardziej standardowych jak HPS, MH, czy świetlówki do rozmaitych nowości na rynku, jak na przykład Envirolites- duże świetlówki kompaktowe:

Czasami, aby iść do przodu trzeba się cofnąć i obrać dobry kierunek, więc znowu analizujemy charakter naszej uprawy. Jeśli jest ona komercyjna to możemy zastosować lampy o dużych mocach, lecz jeśli jest tylko "na własny użytek" powinniśmy wybrać bardziej optymalne rozwiązanie, np. do 600W jeśli chodzi o wysokoprężne lampy sodowe. Najlepiej skorzystać z podręcznego kalkulatora haszysz.com , który po podaniu wymiarów box'a ustali ilość potrzebnych lumenów co was doprowadzi do potrzeby zastosowania konkretnej lampy gdyż każda lampa ma podaną ilość lumenów. Pamiętajcie jednak o tym, że rachunki to zmora więc nie przesadzajcie! Jeśli ustalimy podstawowe informacje dotyczące konstrukcji box'a to mamy kolejne zadanie wpływające na jego kształt i rozmiary. Musimy sobie zdać pytanie w jaki sposób będziemy uprawiać. Mamy kilka rozwiązań, ale warto wspomnieć tylko o uprawie hydroponicznej i w glebie. Ta pierwsza zazwyczaj zajmuje więcej miejsca i jest trudniejsza co też prowadzi do trudniejszego dostosowania box'a, aby ten miał dla nas optymalne cechy.

Jak już pewnie zauważyliście na schemacie umieszczonym u góry w pomieszczeniu powinny znajdować się otwory, które będą służyć do odpowiedniej wentylacji. Jeśli jesteś początkującym rolnikiem to na twoim miejscu nie kierowałbym się na oko w rozmieszczaniu otworów i zapytał na forum przedstawiając wcześniej projekt. Trzeba tam umiejętnie zamontować wiatraczki komputerowe lub łazienkowe- w zależności od tego jakie mamy wymogi. Dodatkowo czasami warto zamontować filtr węglowy. Niweluje on odór i wspomaga oczyszczenie naszego małego ogródka..

Tutaj macie dane, które mniej więcej wam uświadomią ile wiatraków musicie zamontować żeby wentylacja przebiegała sprawnie i bez żadnych problemów:

70W- 30CFM; optymalnie
150W- 30CFM; minimalnie
150W- 60CFM; dobrze
150W- 130CFM; optymalnie
250W- 130CFM; minimalnie
250W- 265CFM; dobrze
250W- 400CFM; optymalnie
400W- 130CFM; minimalnie
400W- 265CFM; dobrze
400W- 400CFM; optymalnie
600W- 265CFM; minimalnie
600W- 465CFM; optymalnie
1000W- 265CFM; ekstremalnie
1000W- 465CFM; minimalnie

Gdy zakończymy "walkę" z elektrycznością, czyli doprowadzeniem przewodów do lampy, wiatraków etc. powinniśmy skupić się na ścianach naszego box'a. Najprostszym i dosyć wydajnym rozwiązaniem jest pomalowanie go od środka na biało[farba nie może być błyszcząca]. Podstawowymi materiałami do "wykładania" box'a w celu zwiększenia powierzchni odbicia światła są:

- Biała farba; powszechnie dostępna, skuteczna i dosyć wydajna.
| ważne jest jaka biała farba zostanie użyta |

- Styropian; mało skuteczny, lecz czasami niezbędny.
| imo: - nie wart użycia: nie jako mat odbijający|

- Folia aluminiowa; łatwo się rozdziera i trudno ją zamontować, mało skuteczna.
| kom: edycyjny - można ją naklejać na karton - przy pomocy "butaprenu" - i ma całkiem niezły wsp. odbicia światła - o ile tylko jest nowa|

- Karimata; mająca na sobie powłokę z polietylenu. Łatwa do montażu, lecz mało skuteczna. Przydatna w montażu na konstrukcjach, których nie można pomalować. Dobrym przykładem jest box na jedną roślinkę i clonning/vegging box .

- Koc Ratunkowy; dostępny praktycznie w każdej aptece

- Mylar; najbardziej skuteczny. W zależności od rodzaju zmienia się jego skuteczność. W tym momencie mylar umożliwia "odbicie" nawet 95% światła.| Mylar - to handlowa nazwa foli PET - z tego samego materiału robi się butelki - tu mowa jest o takiej metalizowanej aluminium - jest to nic innego jak aluminiowe "lustro" plastikowe |