Aeroponika

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do:nawigacja, szukaj


Aeropnika

Aeroponika
system produkcji roślinnej bez zastosowania środowiska stałego (uprawa ziemna) lub ciekłego (hydroponika).
Historia
Metoda ta została wprowadzona w 1970 roku przez Franco Massantiniego.

Zasada działania

Aeroponika działa z grubsza na podobnych zasadach co hydroponika z jedną zasadniczą różnicą w budowie systemu:


Korzenie luźno zwisają z koszyczków [ ang. Netpots ] a ich medium to powietrze i rozpylona przez specjalne micro dysze [ ang.Sprayers ] mgiełka nawozów która nie pozwala korzeniom całkowicie wyschnąć co prowadziło by do ich wyniszczania. Polega to na dostarczaniu mgiełki na korzenie i osuszaniu ich w cyklach. Poprzez szybką wymianie gazów pomiędzy błonami subkultury korzeni czyli dostarczaniem a osuszaniem ich na korzeniach powstaje mikro cienka warstwa substancji odżywczych które roślina wchłania i odparowuje przed następnym cyklem.Aero zasada dzialania.jpg


Dlaczego właśnie aeroponika ? Odpowiedź jest prosta: Szybkość i kontrola to główna zaleta takich systemów. Wszelkie zmiany w ph, zmiany nawozów są rejestrowane przez rośliny natychmiast. Jeżeli przesadziliśmy z nawozami wymieniamy pożywkę na właściwą a rośliny reagują natychmiastowo. Natomiast rośliny w idealnych warunkach rosną jak oszalałe ;)

Przykład 3 dniowego przyrostu roślin w systemie którego budowę przedstawiam poniżej pod lampą hps 400W:

Przyrost1.jpeg

Przyrost2.jpeg


Elementy niezbędne w każdym systemie

 • Zbiornik na pożywkę
 • Zbiornik na korzenie
 • Grzałka wody
 • Pompka napowietrzająca
 • Pompa wody
 • Wąż gumowy lub rurki pcv
 • Dysze spryskujące
 • Taca z koszyczkami
 • Keramzyt, Granulat ceramiczny, Kostki Wełny


Zbiornik na pożywkę

Zbiorniki są różne dedykowane do systemów hydro i aeroponicznych - kosztujące odpowiednio, ich producenci chwalą się że są odporne na glony, oraz tanie z reguły łatwo dostępne w każdym markecie budowlanym wanny i kastry budowlane. Wielkość takiego pojemnika zależna jest od ilości roślin jaką chcemy uprawiać ale w większych zbiornikach łatwiej kontrolować PH i EC ale zużywamy więcej nawozów. W mniejszych zbiornikach wlewamy mniej chemii lecz częściej kalibrujemy stężenie i kwasowość pożywki. Polecam znalezienie złotego środka z uwzględnieniem miejsca jakim dysponujemy w namiocie uprawowym lub pomieszczeniu.

Zbiornik na korzenie

Korzenie rosną szybko i zajmują sporo miejsca im go więcej i im więcej swobody mają korzenie tym lepiej. Korzenie błyskawicznie urosną w dół i zanurzą się w wodzie więc warto pomyśleć o osobnym zbiorniku dla nich. Jeżeli nie zrobimy tego z systemu aeroponicznego zrobi nam się bubbler. Czytanie dalej tego arta nie ma sensu jeśli nie macie osobnego zbiornika na korzenie - poniżej foto osobnego zbiornika na korzenie z dyszami na pcv.

Pcv hydro 2.jpeg

Grzałka wody

Grzałka akwarystyczna z termostatem ma za zadanie utrzymać odpowiednią temp pożywki w przedziale 20 stopni Celsjusza i nie powinna przekroczyć 23 stopni. Podczas fazy naświetlania roślin nie stanowi to problemu ponieważ zbiornik z wodą dobrze akumuluje ciepło z otoczenia. Jednak w fazie nocy temperatura pożywki może spaść poniżej tej temperatury. Termostat w grzałce skutkuje tym iż w fazie dnia pożywka nie zamieni nam się w zupę korzeniową a w nocy dogrzeje nam zbiornik i nie szarpnie po kieszeni. Grzałek na rynku mnóstwo do wyboru do koloru najważniejsze aby miała termostat

Pompka napowietrzająca

Pompka napowietrzająca zaopatruje roztwór w drogocenny tlen. Jeden z podstawowych elementów niezbędnych do życia korzeni. Mimo faktu iż korzenie w aero zwisają luźno i teoretycznie mają dostęp do powietrza - napowietrzanie roztworu pozwala zachować je w dobrej kondycji. Bez tego zabiegu możemy spodziewać ich gnicia. Do pompki potrzebujemy jeszcze wąż w którym czopujemy koniec robimy dziurki aby powietrze mogło się wydobywać i rokładamy po zbiorniku z pożywką. Będzie pływał więc mocujemy. Na szczęście pompa wody i grzałka montowana jest na przylepki które przytrzymają wężyk. Można użyć kamienia napowietrzającego wtedy przytrzyma nam wężyk i nie dziurkujemy go już!

Pompa wody

Przeznaczenie w aero jedno dostarczać pożywkę ze zbiornika w stronę korzeni. Na rynku a raczej w markecie budowlanym występują pompy do wody:

 1. Pompy zanurzeniowe do wody brudnej czystej - drogie głośne prądożerne.
 2. Pompy obiegowe / cyrkulacyjne do instalacji CO - masakrycznie drogie
 3. Pompy fontannowe - to te same co akwariowe tylko z lancą do tworzenia fontanny
 4. Pompy akwariowe - Na tych się skupimy
Pompy akwariowe dzielimy jeszcze na dwa typy
 1. Pompa zanurzeniowa
 2. Pompa mogąca pracować poza wodą.

Pompy takie mają różne wydajności od 300 do 3000 Litrów na godzinę Kupujemy w miarę najmocniejszą ale nie mniejszą niż 1000 / 12000 Litrów na godzinę inaczej nie powstanie odpowiednio wysokie ciśnienie w rurach i nasza pożywka nie będzie tryskać z dysz tylko będzie się lała a to nie o to nam chodzi. Pozatym apetyt rośnie w miarę jedzenia i mocniejsza pompa się przyda zawsze.

Ułatwiając sobie życie w przyszłości wybierzemy pompę mogącą zasysać na głęboko poza wodą z prostej przyczyny - przedłużamy wlot wody wężem i zbieramy pożywkę nawet z dna. Przy podmianach ze zbiornika pompa zanurzeniowa nie ssie dokładnie od dołu. W szerokim zbiorniku objawia się to zostawianiem 5 - 10 litrów pożywki których bez wyspecjalizowanej gimnastyki nie możemy wylać a takich podmian powinniśmy dokonywać raz w tygodniu [ dlaczego - czytaj nieco potem ].

Aero zasada dzialania z pompa2.jpg

Proces regulujemy dwoma zaworami gdy potrzebujemy cyrkulować pożywkę zawór górny zamykamy a dolny otwieramy, gdy podmieniamy pożywkę odwrotnie zawór dolny zamykamy a górny jest otwarty.

Kanalizacja wewnątrz zbiornikowa

Dobra czymś musimy podać pożywkę od pompy na dysze a dalej na korzenie. Wszelkie rury pcv i węże nie mogą być przeźroczyste, woda + światło = glony. większość growerów stosuje właśnie rurki pcv są tanie łatwo dostępne i proste w obróbce.

Kilka najprostszych rozwiązań

Jednak w naszym systemie mamy zbiornik na korzenie osobno więc rurki takie montujemy właśnie w nim i zasilamy wężem do pompy w zbiorniku na pożywkę. Zbiornik na korzenie oczywiście dziurkujemy aby pożywka mogła spływać z powrotem. Tak stworzy się zamknięty obieg.

Dysze , Spryskiwacze

Dysze podają naszą pożywkę na korzenie co jest istotnym elementem i ogólny rozwój rośliny a raczej jego szybkość zależy od kilku czynników. Idealne dla korzeni było by:

 1. Temperatura pożywki spryskująca korzenie to 20 st. C.
 2. Cykl nawadniania to 20-30 sekund ON / 3-4 minuty OFF.
 3. Ciśnienie cieczy wylatującej z dyszy 100 PSI.
 4. Średnia wielkość pojedynczej kropli 50 μ [ mikronów ].
 5. Duża przestrzeń między korzeniami im większa tym lepsza.
 6. Ciemność w zbiorniku korzeniowym - Promienie UV zabijają bakterie które bytują na korzeniach.ee

Dysze można podzielić na dwie kategorie.


Przy tych dyszach nie uzyskamy idealnych warunków jakie opisałem wyżej ale są to dysze które się z reguły nie zapychają.

Przy tych dyszach zapewnimy idealne warunki jednak mogą się zapchać i będzie potrzebny filtr wstępny - no chyba że nie mamy sąsiadów pod sobą.

Taca uprawowa

Tacę uprawowa możemy wykonać ze sprasowanego pcv które jest łatwe w obróbce [ tnie się nożykiem do tapet ] tanie a przede wszystkim na tyle mocne aby utrzymać ciężar roślin polecam grubości od 1 cm. W tacy uprawowej robimy dziury na koszyczki uprawowe.Finalny efekt z roślinami

Przyrost1.jpeg


Widok korzeni od spodu


Korzenie.JPG

Uwaga chlapie :D

Kiełkowanie w Aero

Niezależnie czy w koszyczkach mamy keramzyt, granulat, czy wełnę to i tak seedy należy wykiełkować właśnie w wełnie. Niektórzy używają zwykłej budowlanej wełny używanej do ociepleń ale ja polecam lidera na rynku Grodan. Różne kostki pocięte już na nasze potrzeby sprawdzają się tak jak powinny.

Potrzebujemy:

1. Netpots

2. Kostki wełny ja używam grodan'a

Normal kostka netpot.JPG

3. Granulat ceramiczny ewentualnie keramzyt - polecam wymoczyć wygotować w roztworze o ph odpowiednim dla hydro 5.5 - 6.0 ja mam granulat ceramiczny.

Normal kulki.JPG

4.Seedy tu akurat euforia z DP

Normal seedy.JPG

Zaczynamy zabawę

Z racji iż moje netpoty są rozmiaru najmniejszego 50mm po włożeniu kulek rozmiaru ok 12mm nie zostaje zbyt wiele miejsca dla kostki a pasowało by żeby kostka z wełny z seedem była równomiernie otoczona kulkami z każdej strony. Musiałem przyciąć na swoje potrzeby. Ostateczny wynik najlepiej użyć ostrego nożyka do tapet tnie wełnę ładnie i nie rozrywa.

Normal wynik po obcinaniu.JPG

Uzupełniamy netpota kulkami do połowy i dopasowujemy kostkę

Normal kostka w netpocie2.JPG

Dokładamy kulek po bokach starając sie coby finalny efekt wyglądał mniej więcej tak


Normal kostka w netpocie.JPG

Seedsy wyjąłem z lodówki i moczyłem przez godzinę w wodzie o odpowiednim ph 6.0 można to pominąć i nie moczyć w ogóle Podlewamy nasze koszyczki wodą z moczenia bo ma już odpowiednie ph nadmiar otrząsamy pilnując coby cała konstrukcja się nie rozpadła i robimy dziurki na głębokość centymetra

Normal zmoczone ostki.JPG


Wkładamy nasze seedy do środka ja umieściłem je w szklarence do klonowania wylałem nieco wody na jej dno aby wilgotność była wysoka temperatura która w niej panuje to 23 stopnie po wstawieniu do boxa pod lampę. Następnego dnia pojawiły się kiełki wyciągnąłem je aby pokazać ale nie polecam w tym grzebać dadzą sobie spokojnie radę jeśli zrobicie wszystko wg instrukcji. Dodam że używam wody z RO czyli demineralizowanej o ph 6.0 z dodatkiem BioEssentials od General Hydropnics - zestaw mikroelementów

Normal kielek1.JPG Normal kielek2.JPG

Najdalej za dwa dni będę miał malutkie zielone szczęśliwe planciki gotowe do włożenia do mojego systemu.


Podsumowanie

Teraz macie już wiedzę jak postawić swoje pierwsze aero i jak wsadzić tam planciki. Są na rynku dostępne gotowe systemy ale te dobre kosztują sporo, te tańsze niczym nie odbiegają od zbudowanego samodzielnie a satysfakcja ogromna. Temat aeroponiki jest szeroki a ja starałem się nakreślić podstawowe aspekty budowy pierwszego systemu i wystartowania z uprawą.

Będę starał się go rozwijać w miarę możliwości i czasu. Zapraszam na forum do dwóch słabo uczęszczanych działów.

Hydroponika Fotorelacje Hydro

Pozdrowienia z placu boju ... Kowalski