Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Nawożenie dolistne - czym jest i jak je przeprowadzić w uprawie konopi: Różnice pomiędzy wersjami

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
Nawozy dolistne są używane aby ominąć system korzeniowy rośliny i bezpośrednio dostarczyć jej mikro i makro elementów. Nawożenie dolistne jest możliwe dzięki szparkom oddechowym, które  pokrywają powierzchnię  liścia.   
 
Nawozy dolistne są używane aby ominąć system korzeniowy rośliny i bezpośrednio dostarczyć jej mikro i makro elementów. Nawożenie dolistne jest możliwe dzięki szparkom oddechowym, które  pokrywają powierzchnię  liścia.   
  
[[Plik:IMG 0455.png|200px|thumb|left|podpis grafiki]]
+
[[Plik:IMG 0455.png|200px|thumb|left|szparka oddechowa]]
 +
 
 
[[Plik:IMG 0455.JPG]]  
 
[[Plik:IMG 0455.JPG]]  
  

Wersja z 17:15, 4 gru 2017

Nawozy dolistne są używane aby ominąć system korzeniowy rośliny i bezpośrednio dostarczyć jej mikro i makro elementów. Nawożenie dolistne jest możliwe dzięki szparkom oddechowym, które pokrywają powierzchnię liścia.

Plik:IMG 0455.png
szparka oddechowa

IMG 0455.JPG

Szparka oddechowa składa się z dwóch komórek szparkowych pomiędzy którymi jest otwór połączony z komorą podszparkową w miękiszu gąbszczastym wewnątrz organu. Szparki oddechowe poza wymianą gazu maja jeszcze jedną bardzo ważną dla roślin funkcję , a mianowicie pobieranie pokarm. W momencie spryskania roślin nawozem dolistnym otwarte szparki oddechowe umożliwiają roślinie szybkie oraz efektywne wchłanianie wartości odżywczych. Wydawać by sie mogło, że to bardzo zaawansowane podejście do nawożenia roślin, ale tak naprawdę to bardzo prosta i bardzo efektywna metoda dokarmiania roślin, która zapewni nas, że rośliny dostają dokładnie tego czego potrzebują. Częste nawożenie dolistne, oprócz dostarczania roślinom energetycznych wartości odżywczych poprzez liście, pomaga również kontrolować rozwój roztoczy, szkodników, zapobiega rozwojowi patogenów oraz zapobiega rozwojowi mączniaka.

Dlaczego dokarmiamy dolistnie ?

Oprócz wiadomych przyczyn o których napisałem powyżej, nastepnym bardzo ważnym powodem dlaczego dokarmiamy rośliny dolistnie jest zminimalizowanie możliwości pomyłki podczas uprawy, co w późniejszym czasie przekłada się na zebranie wiekszego plonu. Nawożenie dolistne powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania wody do której będziemy dodawali składniki odżywcze. Woda powinna mieć odpowiednią temprerturę oraz zbalansowane ph dzięki czemu umożliwi roślinie maksymalne pobieranie środków odżywczych. Czasami nawet jak nam sie wydaje, że warunki jakie zapewniliśmy roślinom są idealne, to jednak warto do konwencjalnego dokarmiania roślin, do systemu korzeniowego, wprowadzić dokarmianie dolistne aby zmaksymalizować możliwości rozwojowe rośliny. Konwencjonalny system dostarczania roślinom wartości odżywczych przez system korzeniowy został wzbogacony w 1950 roku, kiedy to naukowcy z Michigan State University przedstawili zebrane wnioski poparte badaniami, udowadniając, że rośliny poza konwencjonalną metodą są w stanie przyswajać wartości odżywcze przez liście. Było to przełomowe odkrycie, bo naukowcy udowodnili, że niektóre substancje mogą być w ogóle niemożliwe do przyswajania w inny sposób jak jedynie przez opisane w tym opracowaniu dokarmianie dolistne.


Własciwe dokarmianie dolistne.

Jak szybko i efektywnie Twoje rosliny będą w stanie pobierać wartości odżywcze przez liście będzie zależało od wielu czynników. Ph oprysku powinno być w przedziale 5.8 - 6.2, a temperatura wody powinna być w przedziale od 18.3 do 21.1 stopni celsjusza. Bardzo ważnym czynnikiem jest również temperatura w namiocie, pomieszczeniu w jakim dokonujemy oprysku. Jeżeli temperatura przekracza 27 stopni celsjusza to płyn bardzo szybko paruje i efekt oprysku jest mniej skuteczny. Rośliny pobierają wartości odżywcze przez szparki oddechowe, które sa najbardziej rozwarte w czasie ciemni, kiedy nie naświetlamy roslin. Nawożenie dolistne powinno się odbywać w niedługim czasie po wyłaczeniu lampy, kiedy temperatura pomieszczenia oraz oświetlanych kwiatów spadnie, wilgoć wzrasta a szparki oddechowe są w pełni otwarte. Nawadnianie dolistne powinno sie odbywać w czasie ciemni również dlatego, że roslina rośnie właśnie wtedy kiedy jest ciemno, a przeprowadza fotosynteze kiedy jest oświetlana. Dokarmianie dolistne kwiatów podczs oświetlania jest nieskuteczne bo szparka oddechowa przymyka się broniąc przed utratą wilgoci.

Podsumowanie:

- temperatura pomieszczenia 18 – 21 stopni celsjusza - ph pozywki 5.8 – 6.2 - wyłaczamy wiatrak mieszający - wyciąg powinien chodzić bez przerwy - pryskamy liście obfitą ilościa pożywki z góry oraz pod spodem liścia ( cel obfitego oprysku - wzrost wilgoci w namiocie ) - po oprysku kilka następnych nocy pryskamy rośliny wodą o zbalansowanym ph. Ma to na celu rozpuszczenie pozostałego na liściach nawozu, który się nie wchłonął, oraz ponowne nawożenie rośliny - pryskamy rośliny do 2 tygodnia kwitnienia

źródło:

newagenutrients.com 877 530-5567 info@newagenutrients.com