Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Mikoryza: Różnice pomiędzy wersjami

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 73: Linia 73:
  
 
Paczka na fotografii powyżej w cenie 16 złotych zawierała 250 gram granulatu do zaszczepiania, producent podaje wydajność rzędu 20 gram pd każdą roślinę doniczkową lub 5% mikoryzy do całego podłoża w przypadku rabat i wielu roślin w jednej donicy.
 
Paczka na fotografii powyżej w cenie 16 złotych zawierała 250 gram granulatu do zaszczepiania, producent podaje wydajność rzędu 20 gram pd każdą roślinę doniczkową lub 5% mikoryzy do całego podłoża w przypadku rabat i wielu roślin w jednej donicy.
Zakładając że mamy uprawę w donicach daje nam to materiał na 24 rośliny, co w przeliczeniu na roślinę ni kosztuje nawet złotówki! To się zwyczajnie opłaca!
+
Zakładając że mamy uprawę w donicach daje nam to materiał na 24 rośliny, co w przeliczeniu na roślinę ni kosztuje nawet złotówki!  
  
  

Wersja z 18:36, 15 mar 2012

Definicja ogólna

Mikoryza – jest to występujące powszechnie zjawisko, polegające na współżyciu korzeni lub innych organów, a nawet nasion roślin naczyniowych z grzybami (dotyczy około 85% gatunków roślin wyższych z całego świata). Tego typu symbioza daje obu gatunkom wzajemne korzyści, polegające na obustronnej wymianie substancji odżywczych – rośliny mają lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych, ale także do substancji regulujących ich wzrost i rozwój, które produkuje grzyb, ten zaś korzysta z produktu fotosyntezy roślin – glukozy.

Najlepiej znanymi dla większości społeczeństwa przykładami mikoryzy są grzyby jadalne rosnące w pobliżu określonych gatunków drzew:

Maślak zwyczajny i sosna zwyczajna (mikoryza nie występuje u sosen rosnących na glebach bogatych w składniki pokarmowe);

Grzyby z rodzaju koźlarz i brzoza;

Grzyby z rodzaju borowik i sosna, buk zwyczajny, dąb, czy grab.

Niekiedy mikoryza może być tak zaawansowana ze powstają nowe rodzaje organizmów jak porosty


Zastosowanie w uprawie

Przeglądając fotorelacje rzadko kiedy można znaleźć taką której autor jest świadom samego zjawiska mikoryzy. Na całym haszysz-forum jest zaledwie kilka dyskusji opisanych tym tagiem co świadczy o tym jak bardzo mikoryza jest niedoceniani!!! Dlatego został napisany ten artykuł.

Ogólnie przyjętą zasadą w temacie uprawy jakiejkolwiek rośliny jest: Zdrowy korzeń----> zdrowa roślina, wyżej opisana zasada dziania mikoryzy daje nam tylko podstawowy zarys skutków jej stosowania. A jak to wygląda w praktyce?

Do gleby pod roślina zaszczepiamy grzyby w formie granulatu:

Granulat.jpeg

Lub płynu z grzybnią:

Mikoryza-2.jpg

Granulat można wcześniej zwilżyć co pomoże grzybom szybciej skolonizować podłoże i to jest już wszystko:) resztę robi matka natura, grzyby namnażają się proporcjonalnie do wzrostu korzenia i wspomagają jego dalszy rozwój. Warto dodać że z raz zaszczepionej mikoryzy Roślina świetnie korzysta do końca swojego życia! Dodatkowo przy tak rozwiniętych korzeniach wystarczy po zbiorach wpuścić do donic kilka dżdżownic aby na przyszły sezon mieć pełnowartościowe podłoże!

Producenci zarzekają się że "ich produkt 1000 krotnie zwiększa powierzchnie korzeni" co ma wyglądać mniej-wiecej tak:

Webgraphics-e1327467882445.jpg

Trudno ocenić ilokrotne zwiększa się ich powierzchnia ale sam z doświadczenia wiem że gołym okiem widać różnice w wielkości bryły korzeniowej a także w ich "świeżości" i ilości włosków.

Korzeniee2.jpg Korzenhhiee2.jpg


Na powyższych zdjęciach widać wyniki przeprowadzonego prze zemnie eksperymentu: Do jałowej ziemi bez jakichkolwiek dodatków wprowadziłem kiełki (G13haze X AutoJack pochodzące z OpenSeda jednego z forumowych kolegów.) W lewej doniczce nie ma żadnych dodatków w prawej została zaszczepiona mikoryza, czas naświetlania, temperatura, wilgotność i podlewanie były identyczne!

Oczywistym jest że silniejszy korzeń przyspiesza wzrost roślin a o to nam właśnie chodzi.

Grzyby są tak zwanymi reducentami czyli rozkładają martwa materie organiczną na czynniki pierwsze z których korzysta nasza roślina, co więcej zwiększa przyswajalność tych składników co pozwala nam zmniejszyć ilość stosowanych nawozów!

Ttt.jpeg DSC07196.jpg


Po lewej bez mikoryzy po prawej z mikoryzą widoczne jest że roślina po lewej dzięki grzybom przyswaja z jałowej mieszanki więcej azotu niż roślina po prawej.

Mikoryza chroni rośliny przed rożnego rodzaju patogenami zwyczajnie zajmując im przestrzeń na której mogły by się rozwijać. Przykładem takiego patogenu są grzyby zgorzelowe które potrafią doszczętnie zniszczyć nasze planty.

Tu działanie grzybów zgorzelowych na przykładzie kalarepy: Zgorzel.jpg

Mikoryza jest także świetnym rezerwuarem wodnym, wiadomo jest ze grzyby lubią wilgoć i skupiają ja wokół siebie. Mówiąc wprost mikoryza żyjąca w symbiozie z naszymi korzeniami zwiększa ich odporność na przesuszenie co oznacza że nie musimy tak często przychodzić na spota!


Aspekt ekonomiczny

Średnia cena paczki mikoryzy mieści się w 20 złotych co można uznać za jedne z najlepiej wydanych pieniedzy na nasze rośliny. Paczka.jpeg

Paczka na fotografii powyżej w cenie 16 złotych zawierała 250 gram granulatu do zaszczepiania, producent podaje wydajność rzędu 20 gram pd każdą roślinę doniczkową lub 5% mikoryzy do całego podłoża w przypadku rabat i wielu roślin w jednej donicy. Zakładając że mamy uprawę w donicach daje nam to materiał na 24 rośliny, co w przeliczeniu na roślinę ni kosztuje nawet złotówki!


Podsumowanie

Za śmieszne pieniądze:

Maksymalizujemy wzrost rośliny

Maksymalizujemy wzrost korzenia.

Zwiększamy zasobność gleby w składniki odżywcze pochodzenia organicznego przez co minimalizujemy użycie nawozów (pasjonaci całkowicie naturalnej trawki z pewnością to docenią)

Zwiększamy pojemność wodną podłoża.

Chronimy korzenie przed patogenami (szczególnie ważne przy sadzeniu w ziemi "spotowej" bez domieszek bo nie wiadomo co w tej ziemi jest)

W zasadzie jedyną wadą mikoryzy jest to ze nie można jej stosować w uprawach hydro.

Podsumowując jeśli lubisz naturalne produkty swojej pracy i chcesz niewielkim nakładem finansowym powiększyć swoje zbiory bądź zabezpieczyć je przed wszelako pojętym "złem" to nie żałuj 20 złotych na mikoryzę! To naprawdę się opłaca!


--Wykophejter 18:33, 15 mar 2012 (CET)