Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Jak rozpoznać płeć konopi - męska czy żeńska?

Z www.Wiki.Haszysz.com
(Przekierowano z Męska czy żeńska)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Uprawa konopi siewnej czy indyjskiej w domu jest coraz bardziej popularna, jednak jednym z głównych problemów, z jakim zmagają się hodowcy, jest określenie płci u konopi. Rośliny męskie i żeńskie różnią się między sobą, a określenie ich płci jest kluczowe, ponieważ ma wpływ na jakość i ilość uzyskiwanego suszu. Rośliny męskie nie tylko nie produkują żadnego konkretnego plonu, ale również mogą negatywnie wpłynąć na jakość i ilość plonu z żeńskich roślin.

Jednym z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy określaniu płci konopi, jest ich wiek. W przypadku świeżo wykiełkowanych nasion czy młodych sadzonek, płeć jest nie możliwa do określenia, jednak z biegiem czasu staje się to coraz prostsze. Dopiero w fazie przed kwitnieniem rośliny męskie i żeńskie zaczynają różnić się między sobą, ale w czasie kwitnienia różnice te stają się bardziej widoczne.

Ważne jest, aby pamiętać, że feminizowane nasiona są produkowane poprzez użycie środków chemicznych na konopi, przez co rośliny produkują wyłącznie nasiona z których wyrastają tylko osobniki żeńskie, co zwiększa szansę na uzyskanie wysokiej jakości plonu. Natomiast zwykłe nasiona mogą tworzyć zarówno rośliny męskie, jak i żeńskie w proporcji mniej więcej 50%/50%.

Growerzy, którzy chcą uzyskać jak najwięcej żeńskich roślin, powinni przeprowadzić selekcję płci i usunąć rośliny męskie tak szybko, jak tylko będzie to możliwe lub skorzystać z nasion feminizowanych.

Dlaczego rośliny konopi indyjskiej są płciowe? Rola roślin męskich i żeńskich

Rośliny konopi są płciowe, co oznacza, że ​​z nasion możesz otrzymać osobniki męskie, jak i żeńskie. Dla większości hodowców konopi indyjskiej rośliny żeńskie są najważniejsze, ponieważ to one produkują najwięcej kwiatów. Rośliny męskie są pożądane tylko wtedy, gdy ktoś chce hodować konopie indyjskie i mieć dzięki nim nasiona. Nawet w takim przypadku, hodowca będzie chciał rozpoznać różnicę między roślinami męskimi a żeńskimi i oddzielić je, aby uniknąć niechcianego krzyżowania między różnymi odmianami.

Rośliny męskie wpływają negatywnie na jakość i produkcję suszu z roślin żeńskich. Osobniki płci męskiej rozwijają worki z pyłkiem, który zapylając przeszkadza roślinom żeńskim, w skupieniu się na większej produkcji kwiatów. Gdy roślina żeńska ma już wystarczającą ilość kwiatów, zostaje zapylona poprzez pobliską roślinę męską, wtedy jej energia zostaje głównie przekierowana na produkcję nasion, co znów prowadzi do dużo niższej jakości suszu.



Hermafrodyci czyli Samozapylające się konopie

Hermafrodyci są to rośliny posiadające narządy płciowe zarówno męskie, jak i żeńskie. Hermafrodytyzm jest naturalnym zjawiskiem w przyrodzie, które pozwala roślinie na samozapylanie się i produkcję nasion bez potrzeby obecności rośliny przeciwnej płci. Hermafrodytyczne rośliny konopi indyjskiej mogą pojawiać się naturalnie, jednak często są one również wynikiem hodowli i krzyżowania różnych odmian. Hermafrodytyczne rośliny mogą być trudne do rozpoznania i oddzielenia od roślin żeńskich i męskich, co może negatywnie wpływać na jakość i produkcję koszyczków.