Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Kilka slow o termowizji

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Do napisania poniższego artykułu zachęciła mnie pewna dyskusja na forum haszysz, która rozgorzała po kolejnym pytaniu o termowizję i helikoptery latające nad naszymi głowami. Niejednokrotnie słyszymy o ich skuteczności w walce z nielegalnymi uprawami konopi. Jak to się dzieje, że helikopter przelatujący nad naszymi głowami jest tak dla nas groźny i skuteczny? Czy aby na pewno to zagrożenie jest realne? Czy może owe zagrożenie jest przez nas wyolbrzymiane? Zauważyłem, że wielu growerów pielęgnuje w kółko powtarzane mity, niektóre rodzaju z filmów Sci-Fi!

Pora ugryźć temat trochę z innej strony. Dowiedzmy się w końcu, czym jest termowizja, jak to działa i co na ekranie termowizora dostrzeżemy.

Czym jest termowizja

Termowizja polega na wykrywaniu nawet najmniejszej różnicy temperatur na powierzchni badanego obiektu, następnie te różnice są przetwarzane na obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym na monitorze. Inaczej można powiedzieć, że dzięki kamerze termowizyjnej jesteśmy w stanie spojrzeć na każdy przedmiot od strony jego ciepła, albo inaczej: zbadać jego promieniowanie podczerwone. I nie ważne, czy obiekt ten jest "ciepły" w naszym subiektywnym odczuciu, ponieważ nawet kostka lodu posiada swoje ciepło.

Dom w Termowizorze:

Kamera.jpg 320x240 Termowizjabudynek 13920688.jpg


Kostka lodu widziana okiem Termowizora:

Images.jpg


Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego (-273,15°C) jest źródłem promieniowania podczerwonego. Pod pojęciem "podczerwieni" kryje się bardziej precyzyjne określenie, jak "fala podczerwona". Jest ona częścią fali elektromagnetycznej o umownej długości fali od 780 nm do 1 mm, pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi (częściowo pokrywające się z mikrofalami). Aby oszczędzić nudnego wykładu, poniżej znajduje się zdjęcie obrazujące widmo fali elektromagnetycznej. Ten wykres jest na pewno wszystkim dobrze znany z lekcji fizyki.


Fale elektromagnetyczne.jpg


Kamera termowizyjna jest bardzo atrakcyjnym i użytecznym urządzeniem, tym bardziej że może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie potrzebuje żadnego dodatkowego źródła światła. W zasadzie można powiedzieć, że dzięki niej jesteśmy w stanie widzieć w warunkach i na odległościach, w których ludzkie oko sobie całkowicie nie radzi. Nawet więcej, bardzo czułe termowizory są w stanie rejestrować "ślad cieplny" pozostawiony przez pojazdy czy ludzi.


Termo5.jpg Termo6.jpg



Czy technologia jest idealna? rozważania nad termowizją

Na nasze nieszczęście, nie jest idealna. Osoba stojąca na otwartym polu jest widoczna w podczerwieni jak pełnia księżyca, ale już ukryta za ścianą lub w gęstych krzakach już nie. Zgodnie z zasadą działania termowizji, bada ona promieniowanie na powierzchni badanego przedmiotu i nie jest w stanie przeniknąć przez ścianę, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wybudowana. Nawet bardziej, pozornie przezroczysta szyba stanowi dla termowizji barierę nie do pokonania. Na ekranie termowizora szyba pojawi się jako bardzo zimny obiekt, nawet jeśli stoimy za nią, termowizor nas nie zauważy, oczywiście do momentu, kiedy szyba nie zostanie przez nas dotknięta i jej temperatura wzrośnie. Jeśli mi nie wierzycie, możecie przeprowadzić mały eksperyment. Każdy z nas posiada w domu jakiś pilot do telewizora lub sprzętu hifi. Z przodu znajduje się dioda wysyłająca fale podczerwone, zazwyczaj urządzenia te mają duży zasięg w lini prostej, jednak spróbujcie przełączyć kanał zza ściany. Nie da się, prawda? Druga część eksperymentu: Weź ten sam pilot i szklankę, postaw szklankę na drodze fali wysyłanej z pilota - i znowu pudło.


Termowizor-kamera-termow 3537.jpg

Technologia i wiedza jako środki maskowania upraw

Wraz z rozwojem kamer termowizyjnych, technologia również poszła do przodu po "przeciwnej stronie barykady". Pojawia się coraz więcej materiałów absorbujących ciepło, istnieją specjalne folie maskujące, nie przepuszczające promieniowania podczerwonego. A przede wszystkim naszą największą bronią jest, a przynajmniej powinna być, wiedza! Tak jak policja szkoli się w poszukiwaniu upraw, my też rozwijamy coraz lepsze techniki ich maskowania. Najlepszą z nich będzie nasze prewencyjne przygotowanie się na wypadek przeszukiwania okolicy przez załogę policyjnego helikoptera. Ci, którzy aspirują do większych upraw, np. na zaadoptowanym do tego strychu, powinni podejść do tematu bardziej poważnie niż growerzy posiadający box o stosunkowo małej powierzchni i mocy lamp w stosunku do pomieszczenia, w którym się on znajduje. Adaptując strych pod uprawę, zachęcam do wynajęcia ekipy budowlanej wyposażonej w kamerę termowizyjną - w Polsce ceny wahają się między 200 a 600 zł. Niczego nieświadomi budowlańcy sprawdzając szczelność cieplną naszego domu, dostarczą nam bardzo porządanych przez nas informacji.


Następnym krokiem, po otrzymaniu zdjęć/nagrania z kamery, przystępujemy do uszczelnienia naszego strychu. Można użyć tutaj różnych materiałów, które znajdziemy w każdym markecie budowlanym, wraz z wyżej wspomnianą folią "anty-termowizyjną" do kupienia na serwisach aukcyjnych. Osobiście, w 100% nie polegałbym na takich wynalazkach. Projektując taki strych, wydaje mi się, że najbezpieczniejsze będzie zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni między ścianami grow roomu a dachem. To uniemożliwi przypadkowe nadmierne nagrzewanie się elementów strychu.

Praktyczne wskazówki dotyczące uszczelnienia strychu i odprowadzenia ciepła z uprawy

Pozostaje jeszcze kwestia odprowadzenia ciepła z naszej uprawy. Najprostszym i również najmniej podejrzanym sposobem będzie podłączenie wentylacji do komina. Lub skonstruowanie czegoś, co będzie imitować wywiew łazienkowy lub kuchenny. Oczywiście, każdy powinien podejść indywidualnie do tej kwestii. Każdy ma inne możliwości i opcje - najważniejsza z nich to zintegrowanie się z otoczeniem. Dzięki tym, na pozór skomplikowanym zabiegom, jesteśmy w stanie uczynić naszą uprawę "stealth".

Podsumowanie

Miałem zamiar przedstawić tutaj obliczenia na podstawie mojego set-upu, ale niestety temat mnie przerósł i nie jestem w stanie zweryfikować moich obliczeń. Tak czy inaczej, postaram się o te obliczenia w najbliższym czasie.

Póki co, opierając się na moim przykładzie: 0,81 m2 uprawy, 400 W lampy HPS i warunkach panujących w boxie: 24-28°C, pomieszczeniem, w którym znajduje się box, jest strych o wymiarach ok 3x4x2 (w najwyższym punkcie). Śmiem twierdzić, że box w ciągu 12 h pracy nie jest w stanie podnieść temperatury o 1°C. A nawet jeśli podniósłby, to różnica w porównaniu z sąsiadami klasyfikowałaby się jako coś zupełnie normalnego.

Tak więc, growerzy, następnym razem widząc przelatujący helikopter nad naszymi głowami, nie piszmy sobie czarnych scenariuszy. Ponieważ nie jest tak źle, jakbyśmy przypuszczali.