Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Kiełkowanie nasion konopi - jak to łatwo zrobić

Z www.Wiki.Haszysz.com
(Przekierowano z Kiełkowanie)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Czym jest kiełkowanie nasion

Kiełkowanie nasion11.jpeg Kiełkowanie nasion jest procesem, który pozwala na rozwój kiełków z ziaren konopi indyjskiej. Jest to pierwszy krok w uprawie, który może być wykonywany zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych uprawach. Kiełkowanie nasion pozwala na uzyskanie silnych i zdrowych sadzonek, które są gotowe do dalszej uprawy.

Temperatura podczas kiełkowania

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na proces kiełkowania nasion konopi. Optymalna temperatura dla kiełkowania nasion to około 20-25 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 30 stopni może spowodować, że nasiona zaczną gnić, natomiast temperatura poniżej 15 stopni może spowodować, że kiełkowanie będzie bardzo powolne lub nawet nie nastąpi w ogóle. Jeśli kiełkujesz nasiona na parapecie, ważne jest, aby upewnić się, że nie są one narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą podnieść temperaturę do poziomu nieodpowiedniego dla kiełkowania.

Równie ważne jest utrzymanie stałej wilgotności w trakcie procesu kiełkowania nasion konopi. Zbyt sucha gleba lub niedostateczna ilość wody może również negatywnie wpłynąć na proces kiełkowania. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom wilgotności gleby lub medium, w którym trzymasz swoje nasiona i uzupełniać go, jeśli to konieczne.


Jak sadzimy kiełek który wydostał się z nasiona

Po wydostaniu się kiełka, nasionko konopi sadzimy kiełkiem do dołu. Kiełek powinien mieć długość od 2 do 5 mm, w innym przypadku wzrasta ryzyko uszkodzenia.


Metody kiełkowania nasion konopi

Istnieje kilka różnych metod kiełkowania nasion konopi, każda z nich ma swoje własne zalety i wady. W tej sekcji omówimy różne metody kiełkowania, dzięki temu będziesz mógł wybrać metodę odpowiednią dla Ciebie i Twoich potrzeb. Przedstawimy Ci krok po kroku jak prawidłowo przeprowadzić każdą z metod, a także jej zalety i wady. Przeczytaj także artykuł o cyklu życia konopi aby dowiedzieć się o tej magicznej roślinie jeszcze więcej.


Kiełkowanie nasion na chusteczkach lub gazie

Nasiona marihuany na chusteczkach

Nasionka konopi wrzucamy na 3 do 5 godzin do szklanki z wodą aby dokładnie napęczniały i zatonęły. Zdarza się, że nasiona nie chcą samoczynnie opaść na dno; wystarczy wtedy delikatnie poruszyć pojemnikiem. Jeżeli, mimo to, po upływie 10 godzin nie osiągniesz oczekiwanego efektu, nie poddawaj się - przejdź do dalszej części procedury kiełkowania.


Nasiona połóż na płaskim naczyniu na kilka warstw chusteczek higienicznych i przykryj jedną z nich, aby wilgoć docierała z każdej strony. Następnie wlej wodę mineralną (niegazowaną, niewysoko mineralizowaną; czytaj-zwykłą) i dolewaj jej co kilka godzin, aby chusteczki pozostawały wilgotne, ale nie zalane. Nie należy przesadzać z ilością wody, gdyż kiełek po otwarciu skorupki musi złapać pierwszy oddech powietrza.


Dobrym rozwiązaniem będą pojemniki do żywności oraz kuchenne papierowe ręczniki. Stworzone są z trwalszego papieru i po nasiąknięciu nie ma możliwości porwania ich na strzępy. Jeśli nie posiadasz takowego pojemnika, sprawdzi się również talerzyk, który umieścisz w woreczku śniadaniowym. Ważne aby była zachowana minimalna cyrkulacja powietrza. Jest to o tyle lepsze, że jeśli zapomnisz (choć nie powinieneś)- woda nie odparuje i nie zmarnujesz nasion. Papierowe ręczniki namaczamy bardzo delikatnie, tak by zapewnić możliwość odparowania na ściany pojemnika, ale żeby nie stało za dużo wody na dnie. Najlepiej przygotować od razu górną i dolną część papieru-pamiętając, żeby było miękko, czyli 2 sztuki złożone na ćwiartki na dole i jedna na górze.


Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca–podobnie jak otoczenie, optymalnie ok. 23-27 stopni. Naczynie można przykryć drugim, takim samym, aby woda wolniej parowała. Zamiast chusteczek można wykorzystać gazę. Należy także pamiętać, że chusteczki razem z wodą należy zmieniać co 2-3 dni, przy czym nie zaleca się dotykać kiełka palcami – lepiej jest go delikatnie przerzucić.


Jeśli pomimo wykonania wszystkich czynności, zgodnie z instrukcją powyżej, kiełek w ciągu kilku ok. 4-5 dni nie chce wyjść ze skorupki, można wykonać tzw. precrushing, czyli spowodować delikatny nacisk na nasiono aż wyda ono charakterystyczne, cichutkie „trach”. Jest wiele sposobów wykonywania tej czynności np. ściśnięcie palcami, zębami itd. Należy robić to możliwie najdelikatniej, gdyż możemy doprowadzić do zgniecenia nasiona. Jeśli w ciągu tygodnia nasionko nie wypuści kiełka, z dużą dozą prawdopodobieństwa-nie nadaje się.


Część growerów wstępnie delikatnie podszlifowuje pilnikiem do paznokci nasionka od strony kiełka: tej bardziej garbatej oraz w okolicy "czubka". Tak przygotowane nasiona łatwiej pękają opisanymi wyżej technikami, naciskiem pęsety, jak i również po wrzuceniu do wody. Jeśli jednak nie dysponujesz dużą ilością nasion, na przykład z krzaków z poprzedniego sezonu lepiej nie bawić się w bezpośrednie przekraszowanie i poprzestać na podszlifowaniu, zwiększymy szanse na wykiełkowanie wszystkich nasion jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo ich zepsucia.


100%


Plusy tej metody kiełkowania nasion:

  • Duże prawdopodobieństwo przyjęcia się nasionka (bliskie 100%)
  • Kontrola nad procesem kiełkowania
  • Możliwość wykonania precrushingu
  • Możliwość odrzucenia słabych nasion bez konieczności sadzenia ich


Minusy tej metody kiełkowania nasion:

  • Szansa zniszczenia nasionka przez początkującego growera
  • Kiełek trzymany za długo potrafi wrosnąć się w ręcznik papierowy lub gazę
  • Wymagająca większej ilości uwagi i czasu


Metoda kiełkowania "nasiona z wody do gleby"

Metoda "z wody do gleby" jest drugą popularną metodą przeprowadzenia kiełkowania nasion konopi. Procedura jest bardzo prosta i polecana początkującym. Wrzuć nasionko do szklanki z wodą. Czekaj aż napęcznieje i opadnie na dno, jeżeli tak się nie stanie w ciągu 12 godzin, delikatnie dotknij nasionko palcem, aby zanurzyło się poniżej tafli wody(musisz pamiętać że nasiono jeżeli jest na dnie i pęknie "może się udusić" jeżeli za długo pozostanie pod wodą). Jeżeli, mimo to, nasionko marihuany nie opadnie na dno, po 24 godzinach tak czy owak przejdź do sadzenia.

100%


Plusy tej metody kiełkowania:

  • Prostsza procedura
  • Mała szansa zniszczenia nasionka (bliska zeru)
  • Odczuwalnie szybsza w przypadku większej ilości nasion

Minusy tej metody kiełkowania:

  • Mniejsza kontrola nad procesem kiełkowania
  • Metoda ta pozwala na wykonanie precrushingu, jednak bez możliwości jego kontrolowania
  • Mniejsza, niż w przypadku kiełkowaniu na chusteczkach, skuteczność

Metoda prosto do gleby

Kiełek w kubeczku

Najprostsza ze wszystkich metod kiełkowania, jednak najmniej skuteczna. Znajdź pojemniczek średniej pojemności, np. po jogurcie. Zrób na dnie ostrym narzędziem kilka dziurek o średnicy ok. 5 mm. Nasyp prawie do pełna taką mieszankę ziemi, jaką użyjesz w doniczce docelowej. Niezależnie od wybranej metody, sadzenie wygląda podobnie. Wykop w ziemi dołek o głębokości ok. 2 cm. Delikatnie włóż nasionko do dołka. Przysyp ziemią i bardzo delikatnie uklep. Podlej drobną ilością wody. Możesz użyć spryskiwacza do kwiatków. Przysyp powierzchnię drobnym keramzytem, aby zapewnić większą wilgotność z góry, czyli dobre warunki dla rozwoju korzenia.

Przebieg czyli etapy procesu kiełkowania nasion konopi

Wykiełkowane nasiona konopi
  • Aby prawidłowo przeprowadzić kiełkowanie nasiona konopi, muszą być spełnione warunki:
  • Odpowiednia temperatura (22-29°C).
  • Odpowiednia wilgotność (60-70%).
  • Tlen
  • Nasze nasionko zaczyna pobierać wodę poprzez jej absorpcję. Woda zasila zewnętrzny płaszcz nasiona i przywraca do życia uśpioną wewnątrz nasiona roślinę.
  • Płaszcz pestki pęka.
  • Kiełek wynurza się z pestki i z biegiem czasu przyjmuje postać korzenia.
  • Kiełek wydłuża się, wypuszczając pęd roślinki nad ziemie. Wraz z wydłużaniem się pędu płaszcz nasiona zaczyna spadać.
  • Roślinka zużywa substancje odżywcze zawarte w bielmie do rozwijania pierwotnych listków. Płaszcz podczas wynurzania się z ziemi kontynuuje zaopatrzenie sadzonki w energie póki nie spadnie.

Gdy uformują się liście właściwe, fotosynteza staje się głównym źródłem energii i roślina przyspiesza swój wzrost. Ps. Nasiona marihuany są dicotami (takie, które wypuszczają dwa listki pierwotne).

Proces nadwątlenia
Nadwątlone rośliny nie są jeszcze oświetlane i przybierają kształt laski, by chronić pierwotne listki (albo w zależności od stadium rozwoju liście) przed opadaniem na ziemię. Przy oświetlaniu, chromofory (fotoreceptory regulujące pigment a wraz z tym kolor rośliny) w pierwotnych listkach/liściach przełączają na proces odwracający efekt nadwątlenia. Kształt laski prostuje się i roślina zaczyna produkować chlorofil (zielony barwnik występujący u wszystkich zielonych roślin).

Porady dla osób kiełkujących nasiona

  • Używaj czystych naczyń i narzędzi.
  • Nie przeprowadzaj kiełkowania, jeżeli istnieje ryzyko ze masz na sobie szkodniki, robaczki (np. po powrocie z lasu).
  • Temperatura otoczenia nie powinna wynosić poniżej 20 stopni, a wilgotność poniżej 30%.
  • Nasiona w trakcie kiełkowania powinny stać w miejscu zacienionym.
  • Sprawdzaj 2 razy dziennie, czy roślinka nie wyszła na powierzchnię. Należy jak najszybciej przenieść ją do źródła światła.
  • Staraj się nigdy nie dotykać palcami kiełków.

Częste błędy podczas kiełkowania nasion

  • Rozgrzebywanie ziemi

...w celu sprawdzenia co tam u kiełka. Nawet nie próbuj o tym myśleć.

  • Zbyt mokro

Aby wykiełkowały, nasionka muszą być wilgotne, jednak nie mokre. Nadmiar wody sprawia, że tlen, także potrzebny do kiełkowania, nie może dostać się pod skorupkę. Podłoża o zbyt słabym drenażu sprzyjają także rozwojowi grzybów. W celu poprawy napowietrzenia gleby najlepiej zmieszać ją z perlitem.

  • Zbyt sucho

Pewna ilość wody jest potrzebna do kiełkowania nasion, tak więc utrzymywanie stałego, określonego poziomu wilgotności gleby jest absolutnie konieczne.

  • Zbyt ciepło

Wysokie temperatury powodują nadmierne wysychanie gleby, tym samym uszkadzając nasionka i młode siewki.

  • Zbyt zimno

Bardzo niskie temperatury mogą dla siewki okazać się zabójcze, a w wypadku nasion – zupełnie zatrzymać ich kiełkowanie.

  • Sadzenie zbyt głęboko

Opóźni to wyjście kiełków z ziemi. Istnieje ryzyko, że nasionka nie zdołają wytworzyć kiełka na tyle dużego, żeby dotarł, i przebił się na powierzchnię gleby - ilość substancji odżywczych zawartych w nasionku może nie wystarczyć.

  • Sadzenie zbyt płytko

Jeżeli posadzisz nasionka zbyt płytko, ich kiełki mogą wyschnąć.

  • Zbyt ubita ziemia

Stosując zbyt ubitą ziemię narażasz nasionka na niedostateczny dostęp tlenu, a jednocześnie powoduje to zbyt słaby odpływ wody z podłoża.

  • Zbyt sypkie podłoże

Zbyt sypka, luźna gleba sprawi że nasionko w zbyt dużym stopniu będzie otoczone powietrzem a nie podłożem, przez co nie będzie w stanie chłonąć odpowiednio dużo wilgoci, i może wysychać.

  • Grzyby w glebie

Atakują i osłabiają młode korzonki, tak że siewki mogą się przewracać. Przelewanie wodą, słaby drenaż lub jego brak, słabe napowietrzenie lub jego brak – to wszystko znacznie podnosi ryzyko rozrostu grzyba w glebie. Zaleca się sadzić nasionka w sterylizowanym podłożu. Nie bez znaczenia jest także czystość naczyń w których prowadzi się uprawę. Bezwzględnie trzeba je umyć przed przystąpieniem do nowej.

  • Niekiełkujące nasionka

Jeżeli nasionka nie są odpowiednio przechowywane, mogą utracić zdolność kiełkowania. Nasionka do kiełkowania powinny być ciemnobrązowe. Jasne lub białawe nasionka są niedojrzałe i należy ich unikać.

Poznaj odpowiedzi na ważne pytania na temat kiełkowania nasion (FAQ)

Kiełkowanie nasion jest pierwszym krokiem na drodze do stworzenia pięknej i zdrowej rośliny. Chociaż dla wielu początkujących growerów proces ten jest pełen pytań i wątpliwości, niniejsza sekcja jest stworzona, aby rozjaśnić niejasności i pomóc w rozpoczęciu tej fascynującej podróży. W sekcji znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kiełkowania nasion, tak aby proces ten był dla łatwy i przyjemny.

Która metoda kiełkowania nasion konopi jest najlepsza?

Kiełkowanie nasion to kwestia indywidualna, każdy grower wybiera tę metodę, która najlepiej spełnia jego wymagania i preferencje. Osobiście polecam najprostszą i polecaną dla początkujących, lecz niekoniecznie najskuteczniejszą metodę, czyli "z wody do gleby". Ta metoda daje zadowalające rezultaty z kiełkowalnością na poziomie 90-100%.

Jak przyśpieszyć kiełkowanie nasion

Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion, należy utrzymać odpowiednie poziomy wilgotności i temperatury oraz dokładnie przygotować nasiona przed zasadzeniem.

Czy oświetlenie jest potrzebne przy kiełkowaniu?

Nasiona konopi nie wymagają światła do kiełkowania, a wręcz jest to niezalecane.

Ile trwa kiełkowanie nasion?

Czas, w którym nasiona zaczynają kiełkować, jest zmienny i zależy od wielu czynników, takich jak jakość nasion, warunków klimatycznych i sposobu ich przechowywania. Zwykle nasiona konopi wkraczają w proces kiełkowania w ciągu kilku dni, choć czasem może to potrwać nieco dłużej. Aby zagwarantować optymalne warunki dla kiełkowania, ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności i temperatury. W takich okolicznościach kiełkowanie może przebiegać szybko i skutecznie a kiełek może już wyjść po 24 godzinach.

Jak Przechowywać nasiona?

Dla nieprzerwanego długiego przetrzymywania nasion najlepsze jest zamrażanie w pojemniku próżniowym (hermetycznym). Lecz za każdym razem, gdy przechodzimy przez proces rozmrażania, kilka ziaren staje się bezużytecznych. Więc dla okresów przetrzymywania trwających tylko kilka miesięcy, temperatura pokojowa lub lodówka w hermetycznym pojemniku z pochłaniaczem wilgoci będzie wystarczającym zabiegiem.

Próżniowy pojemnik z pochłaniaczem wilgoci i w temperaturze pokojowej jest najlepszy ze względu na dostęp do nasion bez konieczności przechodzenia przez cykl rozmrażania i potem znowu zamrażania, który to zabija część naszych nasion. Problem z użyciem zamrażalki na jakikolwiek okres polega na obecności zbyt dużej wilgoci przez cały czas. Za każdym razem, gdy otwieramy drzwi od zamrażalki, wilgoć zbiera się na przedmiotach wewnątrz, przez które „osuszacz” jest zbyt słaby na powstałą w ten sposób wilgoć, przez co powstaje pleśń.

Ile czasu można przechowywać nasiona konopi?

Poniżej masz wyjaśnione, ile mniej więcej można przechowywać nasiona w danych warunkach! Ważne jest głównie zadbanie o dobre warunki wilgotności i temperatury.

  • Temperatura pokojowa do 3 lat.
  • Lodówka do 10 lat.
  • Zamrażalnik do 25 lat.

Pierwsze dni życia sadzonek po wykiełkowaniu

Pierwsze dni życia konopi są bardzo ważne dla jej rozwoju i przyszłego plonowania. W tym czasie, nasiona konopi są wysiewane do podłoża i powinny być wilgotne, ale nie mokre. W ciągu pierwszych 24 godzin nasiona powinny zacząć kiełkować, a po kilku dniach pojawią się pierwsze kiełki. Są one małe i delikatne, ale już widać w nich pierwsze liście.


Poradnik kiełkowania na forum

Jeśli szukasz dodatkowej pomocy w kiełkowaniu nasion, zapraszamy do odwiedzenia poradnika jak kiełkować na naszym forum pod tym linkiem. Znajduje się tam kompletny poradnik i wskazówki od naszych doświadczonych growerów, którzy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą. Możecie także zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od naszej społeczności, co jest świetnym sposobem na rozwiązanie problemów i uzyskanie dodatkowej pomocy w kiełkowaniu. Skorzystaj z tej wspaniałej okazji i odwiedź nasze forum, aby zdobyć wszystko, czego potrzebujesz i aby Twoje kiełkowanie przebiegło pomyślnie!

Zobacz też

Linki