Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Drapieżniki i szkodniki

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Drapieżniki i szkodniki zawsze są problemem. Zostanie opisanych kilka, na które rolnik może się natknąć podczas uprawy, oraz sposoby jak będzie się ich pozbywał.


Informacja o pestycydach

Pestycydy to środki ochrony roślin, które zabezpieczają ją przed atakiem i zniszczeniem przez szkodniki. Pestycydy to rakotwórcze środki chemiczne, które raczej nie są ulubieńcami zatwardziałych zielonych, ale niestety tylko one działają. Rolnik pamięta, żeby używać tylko pestycydów oznaczonych „Do spożycia”. Pamięta, że to jego kwiaty i może przez nie trafić do szpitala. Przeznaczone do spożycia środki ochrony roślin są relatywnie bezpieczne i znajdzie je na wszystkich kupowanych przez siebie owocach i warzywach w supermarketach. Dokładnie studiuje informacje dołączone do opakowania, bądź skonsultuje się z rolnikiem lub sprzedawcą w ogrodniczym, gdyż każdy pestycyd niewłaściwie stosowany zagraża jego życiu lub zdrowiu. Proste.


Drapieżniki

Sarny – rolnik wie, że upodobały sobie konopie w całości, a jeżeli coś mu zostawią, to na pewno nie kwiaty. Jest ich mnóstwo i rolnik musi się przed nimi zabezpieczyć. Nie wiadomo czemu zawsze z setek krzaków wokoło one wybiorą akurat konopie. Może z tych samych powodów co ludzie?

Jak je odstraszyć?

Wystrzelać. Rolnik może zakupić karabin i wybić wszystkie sarny na polu. Zapach rozkładającego się mięsa na pewno odstraszy następne. A teraz tak na poważnie, poniżej kilka sprawdzonych przez rolników metod.

Mydło - może pokruszyć mydło na płatki i rozrzucić wokół poletka. Intensywny zapach mydła i chemii skutecznie je odstraszy. Ale musi powtarzać tę czynność co najmniej co 2 tygodnie.

Zapach ludzi - sarny nie lubią ludzi i uciekają z miejsc, gdzie wyczują ich zapach. Najprostszy dla rolnika sposób to zostawiać swój mocz wokoło poletka za każdym razem, kiedy się tam wybierze. Może również zostawić na miejscu swoje odchody. Rolnicy często przywożą na miejsce mocz w kilku butelkach i rozlewają go podczas kontroli uprawy.

Ogrodzenie – rolnik może zrobić płotek wokół plantacji, tak by głodna sarna się tam nie dostała. Może być wykonany ze zwykłego drutu albo sznura, najlepiej jednak sprawdza się drut kolczasty. Rozwija się go wokół roślin, w odległości co najmniej metra od każdej i do wysokości 2 metrów, robiąc kilka poziomów. To rolnikowi powinno wystarczyć, by nie pozwolić na zbliżenie się do uprawy zwierzętom.


Bobry- również mogą zaszkodzić uprawie, poodgryzać rośliny i zostawić rolnika z niczym. Podobnie jak przy sarnach, mocz lub ogrodzenie powinno wystarczyć.


Króliki - Podobnie jak sarny i bobry. Mocz i ogrodzenie, gęste i niskie. Króliki potrafią porcjami wyjadać plantację i w kilka dni załatwić wszystkie rośliny.


Krety - Rolnik znajduje najbliższy kopiec kreta i aplikuje do otworu albo wokół kopca preparat zawierający chloryny. To je odstraszy. W sklepach ogrodniczych znajdują się środki na krety, hodowca na pewno się w nie zaopatrzy.



Szkodniki


Przeciw szkodnikom można stosować odwary z roślin, które zostały opisane poniżej.

Koniki polne Potrafią hodowcom zajść za skórę. Rolnik zaopatrzy się w środek owadobójczy i opryska nim rośliny. Dokładnie czyta ulotki. To powinno odstraszyć również inne owady.

Gąsienice i larwy W sklepach znajdują się środki odstraszające te szkodniki. Są dostępne w każdym ogrodniczym, zazwyczaj naprawdę skuteczne.

Mączlik Małe larwy pokryte białymi, woskowymi nićmi osiadające na dolnej stronie liści. Zwalcza się je poprzez opryskiwanie 4-5 razy rośliny specjalnymi insektycydami w odstępach tygodniowych. Można użyć również roztworu szarego mydła i spryskiwać rośliny 4-5 razy w odstępach 5 dniowych. Dolne strony liści muszą być całkowicie zwilżone. Po użyciu roztworu z mydła rolnik dokładnie spłucze roślinę, ale dopiero kiedy już wyschnie, po ok. 15 minutach.

Mszyce Podobnie jak mączlik. Czarne szkodniki pokrywające całe rośliny. Załatwia się je insektycydami lub roztworem szarego mydła, spryskując kilkukrotnie w odstępach tygodniowych.

Ślimaki Robi się wokoło rośliny zakole z soli kuchennej i pół metra od niego kolejne. Sól jest zabójcza dla ślimaków.

Roztocza Postępowanie jak w przypadku mączlika.

Termity Nie lubią wody. Można zlać roślinę wodą lub załatwić je środkiem na insekty.

Mrówki Zrobią sobie mrowisko blisko roślin. Można usunąć je kwasem borowym lub pestycydem zwalczającym kolonie mrówek.

W celu zapobiegania grzybom można stosować pestycydy przeciwgrzybiczne.


Zapobieganie jest ważniejsze od zwalczania!

Podczas wysadzania i wzrostu na zewnątrz można opryskać liście i ziemię odwarem ze skrzypu (przepisy na odwary poniżej), co zapobiega porażeniom przez grzyby.

Odwar z wrotyczu zapobiega powstawaniu koloni mączniaków.

Na samym początku małą kolonię szkodników można usunąć ręcznie. Rolnik obserwuje rośliny.

Odwary z roślin

Opryskuje się nimi rośliny w celu zapobiegania szkodnikom i grzybom.

Przygotowanie: 1 kg świeżego ziela lub ok. 250 g suszonego zalać 10 litrami wody, zostawić na dobę. Następnie gotować ok. pół godziny, ostudzić, przecedzić, dwukrotnie rozcieńczyć i natychmiast stosować.

Używa się odwarów z następujących roślin.

Skrzyp polny – przędziorki, mączniaki i grzyby glebowe Odwar z wrotyczu – przędziorki, gąsienice, mączniak Odwar z piołunu – mszyce, przędziorki, mrówki



Używanie insektycydów (środków na insekty).

Środki ochrony roślin również zabijają organizmy pożyteczne, takie jak biedronki, które wybijają insekty. Kiedy rolnik zastosuje od razu te środki, później kolonie będą już rozprzestrzeniały się bez przeszkód. Do wielkich upraw stosuje się opryskiwacz plecakowy lub mały ręczny. Do kilku krzaków wystarczy mały opryskiwacz z pompką, jak np. z płynem do mycia okien. Po użyciu go z insektycydami może służyć tylko do tego celu. Nie opryskuje się roślin z góry, bo kolonie z reguły tworzą się pod spodem liści.

Rolnicy zawsze czytają ulotki od tych środków.


Używanie fungicydów (środków przeciwgrzybicznych) Stosuje się podobnie jak insektycydy. Nie stosuje się ich w trakcie deszczu, kiedy mogą być szybko zmyte i nieefektywne.



Tak wygląda sprawa zapobiegania podstawowym problemom związanymi z drapieżnikami i szkodnikami.

Wykorzystane tu fragmenty tekstu pochodzą z archaicznej wersji mojej książki, przed poprawkami i korektą: "ABC Uprawy Marihuany".

Pozdrawiam i życzę sukcesów przy zwalczaniu ewentualnych problemów.

Al Mighty