Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

Budowa Panelu Led

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Porównanie diody XP-G do zapałki

Uwaga!!! Artykuł będzie z biegiem czasu uaktualniany aż do jego ukończenia!!!

Narazie sam zbieram wszystkie materiały. Jeżeli skończę i zacznę już prace nad budową na pewno relacja z budowy ruszy. W tekście podane będą tylko ogólne zasady budowy. Większość i tak jest wyjaśniona na obrazkach.

Zasady budowy Panelu LED

Dobór odpowiedniego chłodzenia

Jako radiator możemy wykorzystać do kupienia w internecie gotowe profile aluminiowe, do których dobrze jest zastosować dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatorów. Przy budowie panelu pamiętaj o jak najlepszym chłodzeniu. Dla growerów liczy się jak najlepsza sprawność diod LED, dzięki czemu można uzyskać wyższy plon, dlatego warto zadbać o jak najlepsze chłodzenie. Im większy i dobrze chłodzony radiator tym lepiej. Dla minimum chłodzenia 1 wata diody należy przyjąć 50 centymetrów kwadratowych radiatora licząc razem z jego ożebrowaniem. Diody wraz ze wzrostem temperatury tracą wydajność, co można zaobserwować na poniższym obrazku.

Wykres.jpg

Podłoże MCPCB


Podłoża MCPCB

Kupując diody mamy dwie opcje do wyboru, możemy kupić diody przylutowane już do podłoży mcpcb lub kupić je oddzielnie i sami polutować. Chociaż nie zawsze można znaleźć interesują diodę przylutowaną do dobrego mcpcb. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na przewodność cieplną podłoża. Dobre miedziane podłoża pod diody Cree z serii XP mają przewodność cieplną na poziomie 3w/m2, jednak ich cena sięga 4zł za sztukę! Mcpcb o przewodności 2w/m2 kosztują już w granicach 2zł, w sprzedaży można znaleźć również tańsze podłoża ale ich przewodność cieplna może być mniejsza niż 1w/m2. Poniżej przedstawiam obrazek zapożyczony z forum swiatelka.pl gdzie widać jaka jest różnica pomiędzy różnymi typami mcpcb. Zdjęcia wykonane są przy pomocy kamery termowizyjnej.

Mcpcb22.jpg

Więcej znajdziesz pod tym linkiem http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=3677


Jakie spektrum?

Jeżeli nie zamierzasz eksperymentować najprostsze spektrum to

70% RED [50% 660nm i 50% 620-630nm] + 15% Cool White + 15% Royal Blue 450-460nm


Jakie diody?

Jeżeli masz pieniądze i zależy ci wyłącznie na jak najlepszej wydajności, jednym z rozwiązań są diody firmy cree które dość łatwo dostać w Polsce na przykład tu http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17091 . Jedne z najlepszych diod do zastosowania przy budowie panelu to serie XP-E RED, XP-G Cool White i XT-E Royal Blue. Pamiętaj o tym że każdy kolor diody ma kilka binów. Wyższe biny mają wyższą wydajność. Wszystko o binach i ich wydajności możemy znaleść w tak zwanych data sheet. Każda grupa diod tak jak XP-E, XP-G, XT-E ma własny data sheet z którego można się dowiedzieć o ilości binów ich nazwach, wydajności poszczególnego binu oraz wielu innych ciekawych rzeczy jak spadki napięcia, spadki wydajności przy poszczególnych temperaturach i budowa oraz rozmiar diody. Wszystkie data sheet do diod cree możesz znaleść tutaj http://www.cree.com/products/xlamp.asp z menu po lewej stronie wystarczy wybrać serię, po otwarciu podstrony przechodzimy do tabelki z PDF'em do data sheet .

Obrazek wycięty z data sheet diod Cree XP-E przedstawiający Biny M2,M3,N2,N3 i ich wydajności

Binyyyy.jpg


Jak odczytywać data sheet?

Większa część opisu została zaczerpnięta z forum a został on napisany przez RobRoya. Opis na przykładzie data sheet diody XP-G http://www.cree.com/products/pdf/XLampXP-G.pdf

tabela FLUX CHARACTERISTICS

Dla jednego (z bardzo wielu) typu diody np. XP-G, przy 25*C strumienie świetlne bardzo się różnią w zależności jaki to bin produkcyjny (group), barwa, RA.

tabela CHARACTERISTICS

Typowe parametry pracy, to prąd 350mA, ale producent dopuszcza prawie 5`krotne "przeciążenie" diody, do 1500mA. Ale za tym idzie wydzielana moc. 350mA to spadek napięcia na diodzie 3V (czyli do odebrania ok. 1W ciepła), ale przy 1000mA (1A) 3,3V tj.3,3W

tabela Spectral Power distribution

Zakres spektralny

tabela relative fluX vs. Junction temPerature (if= 350 ma)===

Wykres pokazuje jak spada wydajność poszczególnych kolorów wraz z temperaturą

tabela electrical characteristics (tJ = 25 °c)

Przedstawia wzrost spadku napięcia przy poszczególnym prądzie podanym diodzie

tabela RELATIVE FLUX VS. CURRENT

Diodę można "podkręcać" podając jej wyższy prąd (zachowując dobre chłodzenie), ale strumień świetlny NIE IDZIE LINNIOWO ze wzrostem natężenia prądu. Przy 350mA mamy umowne 100%. 200% jest już przy jakiś 780mA, zaś 300% przy prawie 1300mA. Tj. aby dostać 3x większy strumień światła musimy dać 3,7x większy prąd, a z tabeli wyżej ELECTRICAL CHARACTERISTICS mamy, że przy 1300mA spadek napięcia na diodzie jest ok.3,4V. Tj. dla umownych 100% światła mamy ok.1W (350mA x 3V), dla 300% światła moc 4,4W (1300mA [1,3A] x 3,4V)

tabela TYPICAL SPATIAL DISTRIBUTION

Po prostu /kąt świecenia diody

tabela MECHANICAL DIMENSIONS

Jest to schemat wymiarów diody. Od spodu diody są trzy "pola". Lewe i prawe "pole" to po prostu miejsce do podłączenia "+" i "-". Tzw. pady zasilające. Środkowe to tak zwany pad termiczny, czyli miejsce obojętne elektrycznie do odprowadzania ciepła. Należy jednak pamiętać że nie wszystkie diody mają pad termiczny wyizolowany elektrycznie.


Zasilanie

Do zasilania diod led istnieją dwa rodzaje zasilaczy stało napięciowe i stało prądowe. W tym przypadku będziemy budować panel na diodach power led więc będziemy potrzebować zasilacza stało prądowego który utrzyma natężenie prądu na stałym poziomie.


Ostrożność

Podczas podłączania diod do zasilacza - zawsze musi on być odłączony od sieci! Jeśli podłączamy zasilacz do sieci i widzimy, że gdzieś w obwodzie znajduje się przerwa - wówczas NIE USUWAMY TEJ PRZERWY, GDY PRACUJE ZASILACZ!!!. Należy odłączyć zasilacz od sieci, zewrzeć jego styki wyjściowe ze sobą, aby rozładować napięcie elektryczne, które się nagromadziło (może "strzelić" iskra) i następnie dopiero łączymy przerwę w obwodzie. Jeśli nie wykonamy tej czynności - zgromadzone napięcie z dużym prawdopodobieństwem uszkodzi diody przebijając je lub, w najlepszym wypadku, zniszczy elementy zabezpieczające (jeśli istnieją). Wynika to tylko z zasady działania zasilaczy ze stabilizacją prądu. Otóż dążą one zawsze do osiągnięcia nominalnego prądu wyjściowego. Jeśli więc jest to np. zasilacz 350mA, będzie on zwiększał napięcie na swym wyjściu dopóty, dopóki nie osiągnie prądu 350mA lub maksymalnego napięcia na zaciskach wyjściowych. To napięcie często może okazać się niszczące dla diod. Możecie w tym momencie zadać pytanie: Dlaczego więc zasilacz zwiększa napięcie wyjściowe do poziomu niebezpiecznego dla diod? Nie jest to absolutnie żaden spisek. Wyobraźmy sobie np. zasilacz o mocy wyjściowej 10,5W i prądzie stabilizowanym na poziomie 350mA. Przy jego maksymalnej mocy na zaciskach wyjściowych wystąpi napięcie 30V (10,5W / 0,35A = 30V). To samo napięcie wystąpi przy braku obciążenia. Jeśli tymże zasilaczem, będącym w stanie nasycenia (czyli przy rozwartych zaciskach wyjściowych i zasileniu z sieci) zasilimy teraz np.3 diody PowerLED 1W połączone szeregowo (o prądzie 350mA i napięciu przewodzenia w okolicy 3 - 3,2V każda, co daje w sumie napięcie ok. 9 - 9,6V), to jak łatwo spostrzec - napięcie odłożone na diodach będzie ponad 3-krotnie większe od bezpiecznego. Zanim zasilacz zdąży obniżyć napięcie do bezpiecznego poziomu - chwilowy impuls prądu dostarczony do diod momentalnie zniszczy najpierw zabezpieczenie wewnętrzne diody (które jest z reguły skuteczne do ok. 5V), a zaraz potem samą diodę. Aby taka sytuacja nie występowała w ogóle - na każdą diodę musiałby przypadać oddzielny zasilacz, co z oczywistych względów jest w większych systemach niewykonalne. Większość zasilaczy, jako zasilacze impulsowe, nie może pracować bez obciążenia, co najczęściej ujrzymy w ich instrukcji. Niniejsze zasady są bardzo prostymi, podstawowymi zasadami elektroinstalatorstwa. Powyższa część tekstu o ostrożności została zapożyczona ze strony http://www.ledownia.pl


Jakie zasilanie wybrać

do napisania - 350mA czy 700mA


Jak obliczyć jaki zasilacz potrzebujemy do własnego panelu led

Zasilacze stało prądowe zazwyczaj mają określoną rozbieżność pracy np. od 15V do 35V lub podaną moc w watach. Aby obliczyć jaki konkretnie zasilacz potrzebujemy wystarczy dodać napięcie wszystkich diod np. dioda pracuje na 350mA przy napięciu 2.1V a my chcemy wykorzystać 10 takich diod, więc mnożymy 2.1V x 10 diod. Otrzymujemy wynik w postaci 21V, który przedstawia nam minimalne całkowite napięcie jakie musi podać zasilacz dla naszych 10 diod. Nie jest zasadą że każda dioda puszczona na prądzie 350mA pobiera 1 wat energii wszystko zależy jeszcze od podanego napięcia. Aby obliczyć moc w watach którą zużyje 10 diod pobierających 2.1v przy prądzie 350mA[0.35A], wystarczy wszystko przemnożyć np. [10 x 2.1] x 0.35A = 7.35 wat. Realny pobór prądu będzie jednak większy niż obliczone 7.35wat, gdyż każdy zasilacz ma określoną sprawność która zazwyczaj jest w granicach 80%. Należy pamiętać iż każdy kolor diod oraz seria potrzebuje do swojej pracy innego napięcia[V]. Aby dowiedzieć się jakiego napięcia potrzebuje dana dioda przy danym prądzie np. 350mA lub 700mA musimy zerknąć do data sheet diody. Potrzebne dane znajdziemy przy tabelkach Electrical Characteristics. Na poniższym obrazku wyciętym z data sheet diod XP-E koloru czerwonego widać jak wzrasta napięcie wraz z podanym prądem.

Mav.jpg


Lutowanie na MCPCB

Lutowanie diod na MCPCB najlepiej wykonać przy użyciu pasty lutowniczej np. EasyPrint. Pastę należy nałożyć na pady MCPCB na nią położyć diodę przy tym pamiętając o odpowiedniej polaryzacji, następnie lekko docisnąć (tylko nie za soczewkę). Nakładanie pasty nie musi być bardzo precyzyjne, nakładamy jej nie za dużo. Nie należy się obawiać że połączenia elektryczne diody dostaną zwarć, nadmiar pasty po jej roztopieniu wypłynie spod diody. Jeżeli pasta jest za twarda do nakładania wystarczy ją delikatnie podgrzać np. wkładając strzykawkę do ciepłej wody [pamiętaj aby potem ją dokładnie wysuszyć]. Po ułożeniu diody na mcpcb włączamy żelazko i ustawiamy na maxymalną temperaturę. Po nagrzaniu kładziemy MCPCB na żelazko, w momencie gdy pasta zacznie się topić musimy poczekać z 2-3 sekundy w tym czasie można jeszcze delikatnie docisnąć diodę do płytki, nie za soczewkę. Zdejmujemy mcpcb z żelazka i odkładamy do wystygnięcia.

Przykładowy filmik na YT http://www.youtube.com/watch?v=QRW4gBcsRkY


LED a HPS

Diody led w ciągu kilku ostatnich lat dokonały znaczącego postępu. Dzisiaj możemy powiedzieć że 300 watowy panel zbudowany z najlepszych binów diod led z powodzeniem może zastąpić lampę 600wat HPS lub świetlówki o łącznej mocy 900wat. Oczywiście nie należy mylić i przyrównywać gotowych paneli LED z panelem zbudowanym na najlepszych binach diod. Spora część paneli to zwykła chińszczyzna nie warta wydania na nie tylu pieniędzy, większość z nich nie będzie miała nawet 50% wydajności panelu zbudowanego własnoręcznie.


Budowa Panelu

Dalsza część artykułu przedstawia budowę panelu LED 48x1wat [350mA] na diodach cree oraz osram. Aktualnie czekam na materiały. Tutorial ruszy jak je dostanę w swoje ręce ;)


Materiały:

  • 3 Zasilacze stało prądowe 9-16 wat DC: 25-62V 320mA [21$(75zł) + darmowa wysyłka z hong kongu] Link
  • Cyna + kalafonia [miałem nie wliczam]
  • Pasta/klej termo przewodzący [miałem nie wliczam]
  • Taśma termo przewodząca [14zł + 6zł wysyłka] [Allegro.pl]
  • Taśma miedziana [1 metr 6zł + 6zł wysyłka] Link
  • Taśma kapton [21zł 10mm x 33metry + 7zł wysyłka] [Allegro.pl]
  • Radiator [50zł + 10zł wysyłka] [Allegro.pl]
  • Wentylator 20cm [miałem nie wliczam]

- Cena materiałów 195zł


Diody:

  • 7 Cree XP-G R4(130lm/w) Cool-White [119zł(diody z dobrym mcpcb) + 7zł wysyłka = 126zł Link
  • 7 Cree XT-E Royal Blue 500mW 450nm [95zł+7 miedzianych mcpcb 28zł = 123zł] Link
  • 18 Cree XP-E Red N3 620-625nm [187zł polutowane juz na mcpcb] Link
  • 16 Osram Golden Dragon Deep Red 660nm [76 euro + 14 euro cło i vat(400zł) + darmowa wysyłka z usa do polski od zamówienia na 150euro do mnie od zamówienia na 75euro] Link

- Cena diod 836zł


Opcjonalnie jeżeli zamierzamy sami lutować Diody cree na mcpcb - opcja dla osób bardziej doświadczonych

  • Pasta lutownicza


Obliczenia zużycia energi

  • Cree XP-E Red

2.1v x 18 sztuk = 37.8v x 0.32A = 12.096w

  • Osram Golden Dragon Deep Red

2.1v x 16 sztuk = 33.6v x 0.32A = 10.752w

  • Cree XP-G Cool White i Cree XT-E Royal Blue

[3v x 7] + [2.85v x 7] = 40.95v x 0.32A = 13.104w

12.096w + 10.752w + 13.104w = 35.952 w + około 5w strat na zasilaczach = 41 wat

po skończeniu budowy panelu wyniki obliczeń sprawdzę miernikiem zużycia prądu ;]


Schemat Panelu

Panel dodatkowo będzie zawierał przełącznik dzięki któremu będzie możliwość wyłączenia diod Osram Deep Red 660nm i uzyskania lepszych efektów podczas wegetacji.

Schemat123.jpg


Radiator 20x30cm z wentylatorem 20cm o wydajności 74CFM[126m3/h]/18db

100 2587.JPG


Dla osób chcących dowiedzieć się więcej o diodach LED odsyłam do kilku tematów na naszym forum

Link do tematu Knna na anglojęzycznym forum

http://buymarijuanaseeds.com/community/threads/how-to-build-your-diy-led-array.117772/

C.D.N