Wentylacja

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sprawna wentylacja zapewnia roślinom dostawy świeżego CO2, potrzebnego do fotosyntezy, oraz utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie (optimum to 25-30°C). Dostarczenie większej ilości CO2 sprawi, iż rośliny przyśpieszą tempo swojego wzrostu. W przypadku zamknięcia roślin w szafce-luminostacie, zapewnienie odpowiednio silnej wymiany i obiegu powietrza jest szczególnie istotne. Należy pamiętać, że im mocniejsza wentylacja, tym bardziej spada wilgotność.

Małe uprawy

Do wentylowania growboksa można wykorzystać wentylatory komputerowe o średnicach od 80 do 140 mm (napięcie 12V). Są one popularne ze względu na niską cenę. Jednak ich minusem jest mały przepływ powietrza i denerwujący, niekiedy zdradliwy hałas w najtańszych modelach. Dobrym rozwiązaniem jest kupno wentylatorów ze średniej półki cenowej, na łożyskach FDB (Fluid Dynamic Bearing, ang. dynamiczne łożysko olejowe). Polska firma SilentiumPC oferuje wentylatory oparte na łożyskach tego typu. Na aukcjach internetowych cena za model Zephyr 80mm wynosi poniżej 10zł za sztukę.

Wentylator komputerowy o średnicy 80mm
Wentylatory te są w praktyce niesłyszalne z odległości większej niż pół metra, a deklarowany przez producenta przepływ powietrza wynosi od 27,9 CFM (47,43 m3/h) w modelu o średnicy 80mm do 47 CFM (79,9 m3/h) w większym modelu 140mm. Jeżeli cisza nie jest na pierwszym miejscu, z pomocą przychodzą wentylatory z serii Mistral - od 35,87 CFM (60,98 m3/h) w modelu 80mm do 60,67 CFM (103,08 m3/h) w modelu 140mm. Są one oczywiście głośniejsze i droższe o około 1-2 zł. Z innych dobrych ofert na rynku wentylatorów komputerowych można wymienić firmę Fander (również polską) i jej flagowy model Roxo oraz zagraniczną firmę Arctic Cooling.


Wszystkie informacje na temat marek i modeli wentylatorów mają charakter czysto informacyjny, a ich źródło to długie i dokładne przeszukiwanie forów internetowych o tematyce komputerowej w poszukiwaniu wentylatorów o najlepszym stosunku jakości i głośności do ceny. Autor fragmentu tekstu nie ma żadnych powiązań z żadną z ww. firm, a celem wymienienia ich nazw jest zaoszczędzenie czasu czytających ten artykuł użytkowników. Przepływy powietrza są w praktyce mniejsze niż te podawane przez producenta.

Większe uprawy

Przy większych szafach, w których potrzebna jest większa cyrkulacja powietrza ze względu na temperaturę wydzielaną przez lampy (np. HPS), zaleca się zastosowanie wentylatorów łazienkowych. Do tychże modeli można zastosować ściemniacz do światła w celu zredukowania obrotów wiatraka. Istnieją także specjalne wentylatory kanałowe i promieniowe, do których bardzo łatwo przymocować rury wentylacyjne, ale ich cena w sklepach jest bardzo wysoka.

Skutki niesprawnej wentylacji

  • Wilgoć skraplająca się na ścianach growboksa może powodować zwarcia w układzie elektrycznym i pojawianie się pleśni nie tylko na szafie, ale również na roślinach.
  • Zbyt wysoka temperatura jest niewskazana - powoduje większe zapotrzebowanie na wodę, dwutlenek węgla i sole mineralne, a może nawet przypalić nasze rośliny.
wentylator łazienkowy
wentylator kanałowy


Korekta: Karmelka